Ocena wątku:
  • 1 głosów - średnia: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Trzy powinności
#1
Jestem cham i prostak. Czas wolny poświęcam (bez kropidła i innych magicznych akcesoriów) na twórcze marnowanie. Nieraz słyszę sprzeciwy, ale celną ripostą zwalam z nóg. Każdemu według upodobania, a może widzimisię, ostatecznie niewielka różnica, oswajanie oddechów zawsze ma szczęśliwy finał. Kiedyś rzucałem słowami na wiatr. Wracały zawsze w sam środek zdziwienia. Taka sztuczka przez duże S, taka wróżba do niespełnienia. 
Wieczorami nawiedza mnie pies z kulawą nogą. Może żeby nie było gadania, że nikt nie przychodzi. Merda ogonem, powtarzam mu – gdyby to było takie proste, tworzyłbym jesienne wiersze z kasztanów, a zimowe z lodu. Ewentualnie zaczekał na wiosenną porę roztopów.
Wiem, z tego wszystkiego nie zbuduję domu, a i syna ciężko będzie spłodzić. Przynajmniej drzewa najczęściej rosną niepodlewane. Co najwyżej dziczeją. Ale niech tam – jedna trzecia to niezły wynik, zważywszy na całokształt i niezbyt przychylny klimat.
Odpowiedz
#2
Uwielbiam te Twoje miniaturki. Każda jak perła, do wielokrotnego odkrywania na nowo...
Tytuł nieodmiennie kojarzy mi się z powinnościami człowieka w kontekście filozofii, religii, nauk społecznych. Każdy powinien robić to, co do niego należy, do czego został stworzony, do czego ma predyspozycje. Ludzką powinnością jest nie szkodzić innym - ludziom, zwierzętom, żadnemu stworzeniu. Wreszcie - ludzką powinnością jest kochać... Czy to nie umiejętność kochania czyni nas ludźmi?

Uwielbiam to Twoje metaforyzowanie. Charakterystyczne dla Ciebie motywy, związane z tym, co dla Ciebie ważne. To nadaje Twojej twórczości osobistego wymiaru. Zbliża czytelnika do zrozumienia.
A jednocześnie jest tyle możliwych interpretacji i to w tak skondensowanej formie...

Dużo tutaj goryczy, ale całość podana w tak lekkiej formie, że nie może nie zachwycić.

Grzechem byłoby dać mniej niż 5/5.
[Obrazek: oscar.jpg]
Odpowiedz
#3
Lubie te Twoje formy.
Taka szpargalizacja myśli w tym gatunku - jakby na obrzeżach poezji i epiki.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości