Ocena wątku:
  • 1 głosów - średnia: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Neandertalczyk – objawienie
#1
Nazwijmy to przelewaniem z pustego w próżne, chociaż te podstarzałe mądrości są mało medialne (Salomon święcił triumfy, kiedy globalna wioska była ciut większa). 
Na pierwszych stronach się nie objawię, za to mogę swobodnie skrobać na ścianach szaletów publicznych. Kiedyś zasłużę na aureolę trzeciej klasy i miano pisuarowego poety. 
Na razie, po licznych modyfikacjach genetycznych odczuwam uporczywą przypadkowość istnienia, może to jednak nadkwaśność, albo zwykła czkawka. Przed snem powtarzam: dobranoc dobry alkoholiku, niech ci czasowa abstynencja będzie lekką. Wciąż doklejam kartki do kalendarza, z nadzieją na okrążenie czasu – Thomas de Aquino zwykł mawiać: noworodek płci męskiej staje się człowiekiem po czterdziestu dniach. Już niedługo kwiatki świętego Franciszka i dla mnie rozkwitną, żal, że nie jestem kobietą, bo nadal za Tomaszem: a żeński po osiemdziesięciu. Uwielbiam sny o Johnym Dwa Bizony, ciągle powtarza: fajka pokoju na bok, wykop wojenny i rozpruj ten worek pokutny, a wtedy nadam ci nowe imię, odzwierzęce. 
Pobudki nie są miłe, ale jak to czynności fizjologiczne - konieczne. Szkoda - nasi przodkowie wybili neandertalczyków, mógłbym spróbować zmienić przynależność gatunkową, lub pod jak chcą niektórzy.
Odpowiedz
#2
Można i tak. Tekst odkomentarzowy.
Czy zawsze musimy dolewać pół litry spirytusu do pół litra spirytusu w celu przeżarcia, a nawet Wszechżarcia.
Odpowiedz
#3
(19-02-2018, 17:34)Marcin Sztelak napisał(a): żal, że nie jestem kobietą

Ja Ci dam!!!! 

Wrócę jak się""uleży" Smile
[Obrazek: oscar.jpg]
Odpowiedz
#4
Nie mogę sobie odmówić pewnej uwagi, która nasunęła mi się w czasie lektury tego utworu...
Otóż niedawno naukowcy odkryli, że neandertalczycy wyginęli, gdyż z powodu usterki genetycznej, mimo iż dochodziło do kontaktów seksualnych z homo sapiens, nie dochodziło do zapłodnienia lub donoszenia płodu płci męskiej. Cechy neandertalskie więc - wbrew obiegowej opinii - funkcjonują wyłącznie w genotypie kobiet Smile Miał więc nieco racji św. Tomasz, twierdząc, że "dziewczynki powstają z uszkodzonego nasienia lub też w następstwie wilgotnych wiatrów" Smile

W tej miniaturze tępy prymityw - tytułowy Neandertalczyk - doznaje objawienia. I to jest cholernie wymowne, szczególnie w kontekście kryzysu wartości i schyłku kultury. A Salomon, mimo swej mądrości, z próżnego nalać nie potrafił...
Uświadamianie sobie własnych słabości - to jest prawdziwe świadectwo człowieczeństwa. I życiowej mądrości.

Bardzo gęsta miniatura. Nasycona motywami religijnymi, odniesieniami filozoficznymi oraz rewelacyjnymi metaforami. Chapeau bas, Mistrzu.

5/5.
[Obrazek: oscar.jpg]
Odpowiedz
#5
Mimo licznych badań wiemy niewiele, jest możliwe, że to homo sapiens był tępym prymitywem...
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości