Ocena wątku:
  • 2 głosów - średnia: 1.5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Pogoda dla bogaczy
#1
Oni zasypiają na miękkich piernatach
tuż za drzwiami czuwają bezdomni
oni w firmowych restauracjach jedzą
a na ulicy jedną monetę proszą głodni

oni ubrani w same markowe rzeczy
snują coraz to droższe plany
na kontach już nie tylko złotówki
pewnie samochód się zmieni

oni resztki codziennego chleba
wyrzucają do kubłów na śmieci
stamtąd je znów powyciągają
ubrani w stare brudne łachmany

aby nakarmić własne dzieci
oni patrzą tak bardzo zdziwieni
przez swoje pozłacane okulary
bo oni tak piękni bogaci i modni

tak naprawdę nawet nie wiedzą
jak bardzo są sami teraz ułomni
to z nich zakpiło życie szyderca
choć temu nie chcą dać wiary

mają wszystko czego zapragną
a nie mają serca
Odpowiedz
#2
Moim zdaniem , wiersz w takiej formie nie powinien był ujrzeć światła dziennego.
Brak konsekwencji - jeśli pierwsza strofa sugeruje , że ma być to wiersz rymowany , niech więc będzie taki w całości . Przerzucanie rymów nie służy ( no chyba , że jest to zrobione dobrze - tu powoduje chaos)
Rytmika ( co ja prądzę , jaka rytmika) padła w czwartym wersie , a w dalszej części nic się nie zmieniło, właśnie przez złe zastosowanie rymów.
Zaimkowość - bolą uszy od uparcie wkręcającego się pod czaszkę słowa "oni"
Tytuł też można było nieco zmienić , tak od siebie. Użycie funkcjonującego w języku określenia ( nota bene tytułu pewnego serialu od którego to określenie się wzięło) nie jest dobrym rozwiązaniem, mnie nawet zniechęciło do dalszego czytania. Od razu wiedziałem o czym tekst będzie traktował i tak też się stało ( choć liczyłem na coś lepszego - bo przecież potrafisz)
Fatalny pod każdym względem wiersz. Należy napisać od nowa.
Odpowiedz
#3
Choćby dla żartobliwej przekory, dla uzupełnienia się z kolegą recenzentem (raz jeden, raz drugi, ale i inni kolorowi przy tym, stosownie do siebie) jako dobry, albo (akurat) zły policmajster chciałbym się "nie zgodzić", albo na co innego zwrócić uwagę, ale ...
Blażej rozłożył utwór wystarczająco. Wybacz Maćku, ale dla mnie cały ten obraz należy napisać od nowa. 1/5

Przykro mi.
[Obrazek: Piecz2.jpg]
Odpowiedz
#4
a mi jest przykro, że tacy zacni krytycy nie wiedzą
cóż to takiego jest repetitio
Odpowiedz
#5
Po pierwsze, repetitio to figura stylistyczna a nie forma wiersza.
Po drugie, powtórzenia używamy wtedy gdy chcemy wzmocnić wypowiedź ,zagrać na emocjach,
uwypuklić coś na przykład emfazą. Główną funkcją repetitio jest wzmocnienie, podbicie emocji.
Używa się jej również jako wyolbrzymienia lub umniejszenia znaczenia poszczególnych fraz za pomocą
wyrazów bliskoznacznych lub peryfrazy, anafory ale i za pomocą mieszania tych samych fraz między wersami/strofami.
(Uprzedzam ewentualny zarzut - nie, to nie jest wpis w Wikipedii, to moje słowa)

A gdzie to jest w tym wierszu?

Także  "zacni krytycy" wiedzą co takiego repetitio Smile

A po trzecie , przykład pierwszy z brzegu (mój, bo nie chciało mi się szukać w sieci- czas jest cenny)   :
http://www.via-appia.pl/forum/showthread.php?tid=15311
Odpowiedz
#6
http://www.via-appia.pl/forum/showthread.php?tid=15311


gratuluję poczucia humoru autorowi tego wierszyka
łaskawy krytyk zakochany we własnej poezji tylko nie dostrzegł ,że ten jego wierszyk
niczego ciekawego nie wnosi poza opisem bielizny damskiej i męskiej
mój natomiast dotyka ważnego tematu czyli biedy w obliczu ludzi zamożnych
 nota bene między innymi za to dostał wyróżnienie na innym portalu

zaś repetitio słowa ONI było od początku środkiem zamierzonym


z wyrazami szacunku
Maciek
Odpowiedz
#7
nota bene między innymi za to dostał wyróżnienie na innym portalu  -  nota bene to nie jest "inny portal"

łaskawy krytyk zakochany we własnej poezji tylko nie dostrzegł ,że ten jego wierszyk
niczego ciekawego nie wnosi poza opisem bielizny damskiej i męskiej  - nie uprawiamy wycieczek  osobistych, skupiamy się na wierszu i omawiamy go ( wyjaśnienie - nie jest zakochany we własnej poezji - czytaj ze zrozumieniem a dowiesz się  dlaczego ten a nie inny wiersz przytoczyłem)

mój natomiast dotyka ważnego tematu czyli biedy w obliczu ludzi zamożnych - a czy zakwestionowałem temat? nie- tylko formę.

 koniec offtopu- skupiamy się na tekście nie na osobach
Odpowiedz
#8
oczywiście,że wiem po co drogi Błażeju zacytowałeś te swoje kalesony
a co do wyróżnienia to tylko dodam ,że otrzymałem je od poety ze znacznie większym
dorobkiem od twojego i mojego razem wziętych

skupiając się na tekście -nie ma nigdzie przepisu o używaniu w poezji jednej formy
jak mi znajdziesz taki paragraf na pewno się dostosuję


miłej soboty Błażeju
Maciek
Odpowiedz
#9
No cóż, idąc tropem autora, Tuwim przestał być poetą za "Falliczną pieśń".
Jakże to? Poezja o członku, kiedy tu takie ważne sprawy świata? Bieda, głód, a on o członku?!
Zastanawiam się od kiedy tematyka stanowi o wartości wiersza. Chyba od najnowszego zestawu lektur, gdzie wprowadzono Wencla za jego gnioty o Smoleńsku.
Mój stosunek, do stosunku, po stosunku do niektórych niebieskich jest znany, ale tu w pełni się zgadzam z opinią i uwagami o tym wierszu.
Nic nie trzeba już dodawać do jego pogrążenia, bo sam się pogrążył.
Podobnie jak portal, który to "dzieło" wyróżnił.
Odpowiedz
#10
To się nazywa moralizatorstwo, podane na wprost i jednak byle jak....
Odpowiedz
#11
,,Chyba od najnowszego zestawu lektur, gdzie wprowadzono Wencla za jego gnioty o Smoleńsku,,

pozostawiam to bez komentarza

(17-02-2018, 11:59)mirek13 napisał(a): No cóż, idąc tropem autora, Tuwim przestał być poetą za "Falliczną pieśń".
Jakże to? Poezja o członku, kiedy tu takie ważne sprawy świata? Bieda, głód, a on o członku?!
Zastanawiam się od kiedy tematyka stanowi o wartości wiersza. Chyba od najnowszego zestawu lektur, gdzie wprowadzono Wencla za jego gnioty o Smoleńsku.
Mój stosunek, do stosunku, po stosunku do niektórych niebieskich jest znany, ale tu w pełni się zgadzam z opinią i uwagami o tym wierszu.
Nic nie trzeba już dodawać do jego pogrążenia, bo sam się pogrążył.
Podobnie jak portal, który to "dzieło" wyróżnił.

no to ciebie zaskoczę po raz kolejny Mirku
to nie był jeden portal (publikuję na różnych) 
czyli nie było to przypadkowe
Odpowiedz
#12
Maćku  -  wybieraj  staranniej portale Smile  a  najlepiej AV ale  też FL , HuH,
Odpowiedz
#13
Nie zaskoczyłaś mnie.
Ilość portali pseudo-literackich jest zatrważająca.
Myślę, że powinieneś jeszcze zgłosić ten wiersz na portal Remizy OSP w Dreszczowicach Małych.
Tam zdobędziesz pierwszą nagrodę.
Odpowiedz
#14
(21-02-2018, 16:13)BJKlajza napisał(a): Maćku  -  wybieraj  staranniej portale Smile  a  najlepiej AV ale  też FL , HuH, 

Pssst... Nie reklamujemy innych portali.
[Obrazek: oscar.jpg]
Odpowiedz
#15
Dlatego też VA  na  pierwszym  miejscu    i  inne  niewymienione z nazwy tylko ... ( dobra  ostatni  kasuję )
Chciałem  uzmysłowić Maćkowi  gdzie  warto  zabiegać o recenzje  tak naprawdę i jeśli tam  uznają  za  WOW  itd  to  szacunSmile
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości