Ocena wątku:
  • 2 głosów - średnia: 3.5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Brak tak bardzo dotkliwy
#1
.....pierwsza wiosna bez Ciebie 


Patrzę, za Ciebie i za siebie 
zielona w polu ozimina,
obłoki białe mkną po niebie,
kochany, wiosna się zaczyna.

Forsycja kwitnie pod oknami,
pierwiosnki tulą się wśród trawy,
brak mi rozmowy między nami,
los był tak bardzo niełaskawy,

Śmierć Cię zabrała w środku zimy,
nie zapytała mnie o zdanie,
kiedy się znowu zobaczymy?
usłyszeć głos Twój chcę kochanie.

Chór ptaków śpiewa wczesnym rankiem,
lecz Ty koncertów już nie słuchasz,
kwitnie leszczyna tuż za gankiem,
zaczynam z wolna tracić ducha.

Śnisz się po nocach, tak pogodny
i mówisz do mnie cieple słowa,
wraca Twój uśmiech, niezawodny,
tęsknię codziennie, wciąż od nowa.

Widzę Cię w każdym skrawku świata 
i tak zostanie, już na lata.
Odpowiedz
#2
Treść chwyta za serce, ale mam zastrzeżenia do jakości rymów.

Wstawiam tylko dla Ciebie mój wierszyk. Jest rytmiczny, a rymy odległe i bardzo się nad nim napracowałam.

Tam, gdzie las się odzywa

jeszcze pobrzmiewa śpiewem ptaków,
rozrzutnie światłem zdobi wrzosy,
by chwilę potem, płosząc sarnę,
drzewa omszałe znaczyć mrokiem.

Już wieczór drzemie w liściach brzozy,
znajoma ścieżka gubi cienie,
stukot kopytka przypomina
- czas więc powitać i Łowczynię.

Kiedy się zbliża pachnie szałwią,
na głowie wianek z jarzębiny.
Wsłuchana stoję aż do chłodu,
do dziś pamiętam barwę głosu.

Nikt nas nie widzi - zamknij księgę,
wszystko się zrosło wśród dąbrowy.
_________________

Mam nadzieję, że nie masz mi za złe, przecież wszyscy uczymy się pisać wiersze - serdecznie pozdrawiamSmile)))
- żeby sędzia nie zaznał radości w sądzeniu -



Odpowiedz
#3
Oprócz jakości rymów, kopie przede wszystkim "zaimkoza".
Boleśnie kopie.
Odpowiedz
#4
Dziękuję za komentarze .Są bardzo konstruktywne i z wszech miar godne przemyślenia.
Odpowiedz
#5
(19-01-2018, 10:04)mirek13 napisał(a): Oprócz jakości rymów, kopie przede wszystkim "zaimkoza".
Boleśnie kopie.

Mirku, proszę o konstruktywną krytykę. Ostatnie zdanie Twojej wypowiedzi niepotrzebne.



A wracając do utworu. Odczytuję bardziej jako list niż wiersz. Albo rozmowa, czy raczej monolog. Podmiot liryczny zwraca się bezpośrednio do zmarłego ukochanego. A on odpowiada w snach... Trochę jak w "Balladach i romansach".

Nie jest to poezja wysokich lotów, raczej rymowanka, ale jak wielokrotnie podkreślałam tutaj i w innych miejscach - każdy ma prawo pisać tak, jak umie. Wyrażać swoje emocje. A portale literackie są dla amatorów, nie specjalistów. I jesteśmy tutaj, żeby sobie pomagać w doskonaleniu warsztatu, a nie po to żeby się wyśmiewać i krytykować.
[Obrazek: oscar.jpg]
Odpowiedz
#6
Dziękuję Mirando .Cóż przeważnie pisze wiersze rymowane, tak już mam .A co do warsztatu ,to zawsze z uwagą przyjmuje wskazówki dzięki czemu jest taka opcja ,że kolejne wiersze będą bardziej poprawne warsztatowo.
Odpowiedz
#7
Tylko w czym tu problem? Utwór jet rytmiczny i płynny. A zaimki? W tej konwencji, w tym stanie emocjonalnym a zwłaszcza w płynności rytmicznej są podkreśleniem, utrwalaniem pamięci o stracie. Od ręki mi się to zagrało na prostym zestawie akordów.
I choć może rymy są tu nie najciekawsze, "pod-jurajskie", to ... czasami trzeba odbyć pielgrzymkę do Częstochowy.
Trudno nie dostrzec, że utwór ma za zadanie również wyrażenie, czy raczej pomoc w odczuciu pewnej ulgi i ... myślę, że swoją śpiewnością, płynnością może i być "pomocny" innym. Toż, przecież każdy zna podobną sytuację ze swojego życia. I nie zawsze ma potrzebę sięgania po arcydzieła pro-memoriam, czy w kwestii twórczej dorównywania im.
Inna rzecz, że naprawdę w oficjalnym obiegu są dużo słabsze utwory-- rymy , gdzie rytm i akcenty są w ... miejscu, gdzie tylko miękki jak aksamit Velvet sięga....
Czasami trzeba użyć prostej chusteczki do nosa, do otarcia oczu i takim widzę ten prosty utwór.
[Obrazek: Piecz2.jpg]
Odpowiedz
#8
Dziękuję za słowo komentarza .Nie pretenduję do miana wielkiej poetki.Piszę po prostu to co czuję .Czasami człowiek ma taką potrzebę ,aby zrzucić z serca pewien ciężar.Piszę raczej proste wiersze , trudne -nie zawsze rozumiem
Odpowiedz
#9
Prosty, emocjonalny, czasami nie da się inaczej. Zwyczajnie czasemntrzeba prosto z mostu
Odpowiedz
#10
Emocje nie poddają się ugładzaniu.
Odpowiedz
#11
Ale wiersze już tak.
Informacja o kopnięciu też jest informacją konstruktywną.
Nie napisałem, że wiersz jest do dupy tylko wytknąłem to, co mnie razi.
MNIE.
Inni mają rustykalne zapędy i oki.
Odpowiedz
#12
wracam z uprawnieniami 3/5
[Obrazek: Piecz2.jpg]
Odpowiedz
#13
Wielka tęsknota, żal i smutek.
Uczucia przebijające z tych wersów są takie prawdziwe.
Na rymach, rytmice itd. się nie znam ale za autentyczność przekazu daję od siebie 4*
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości