Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
* * *
#1
obcy pukają do naszych serc
a ty wciąż swoje
że mikroby i gwałty
postawią nas pod ścianą 
choroby obnażą ciało 
ciapaci pukają do naszych serc 
 
uciekasz w stereotypy 
będziesz grzeszyć za wodą 
to będzie początek przejścia
tunel między szafą a lustrem
pomoże odkłamać mit
wpisze się w archetyp przybysza
 
czy kiedy zakwitną twarze ciemnych kobiet 
którym nie ufałeś 
a jedna z nich zapuka
poczujesz chłód i strach

czy ogień oczyści twoje myśli
woda obmyje drogi 
łódź oddzieli sny za morzem
Odpowiedz
#2
Nie podoba mi się. Jest strasznie wulgarny i nijak nie potrafię dostrzec sensu - tunel, łódź, morze i grzeszenie za wodą próbują go tworzyć, ale nic tak naprawdę nie widzę, poza nieprzyzwoitym obrazem, który to nie jest ani przyjemny, ani odkrywczy, ani ładny. Takie jest moje zdanie.
Odpowiedz
#3
Wulgarny?
Nikt się poza Tobą nie odezwał, więc uznałam, że tekst jest zbyt hermetyczny i naniosłam poprawki. Dzięki za wizytę i ślad pod tekstem Smile
Odpowiedz
#4
Raczej wulgarny nie jest, chociaż może oburzać termin ciapaci - chociaż rozumiem sens użycia tego określenia. Ludzie zawsze się boją nie czy mało znanego i ten strach bardzo łatwo wykorzystać.
Odpowiedz
#5
Nie dopatrzyłam się wulgaryzmów. Użycie terminu (jak już napisał Marcin) uzasadnione.
Choć lepiej mi się czyta BEZ tego wersu. Jest pomysł i materiał na wiersz, ale...
po drugiej strofie wszystko się sypie. Czegoś zabrakło, a jednocześnie o coś jest za dużo.
Odpowiedz
#6
Także nie sądzę by był wulgarny. Natomiast z pewnością jest to wiersz zaangażowany i to w bardzo gorącej tematyce.
Przenoszę go do Liryki społeczno-politycznej.
Odpowiedz
#7
Ta wersja już nie jest wulgarna. Poprzednia - wciąż tak uważam, pamiętam obraz.

Ciapaki mnie nie burzą. Nie szanuję ich (z wyjątkami), jestem "nietolerancyjna", ale nie przeszkadza mi użycie ich w tekstach kultury.

Małgorzato, czy to jest liryka społeczno-polityczna?

Ach, i nie boczcie się na mnie za moje słowa, że tekst mi się nie podoba. Odnieście się, proszę, do czegoś więcej w tym wierszu niż mój komentarz na temat wulgaryzmu.
Chociażby:
"uciekasz w stereotypy
będziesz grzeszyć za wodą "

oraz:

"a ty wciąż swoje
że mikroby i gwałty
postawią nas pod ścianą"

Mnie na przykład te fragmenty się podobają, choć wiersz w całości - nie. Może już bardziej niż wcześniej - teraz, po poprawkach, ale wciąż mam w głowie to, co zobaczyłam, czytając utwór po raz pierwszy.
Odpowiedz
#8
Dziękuję za komentarze pod tekstem. Coś jest z nim jeszcze nie tak, bo w zamierzeniu miał on być polemiką z postawami nacechowanymi nietolerancją, a tutaj został odczytany jako akt poparcia dla takich poglądów. Uświadomiłam to sobie dzięki Waszym uwagom, za co jestem wdzięczna. To tekst wklejony na gorąco i wersja warsztatowa, więc cieszą także uwagi redakcyjne.Pozdrawiam Smile
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości