Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Aer spiritus
#1
Trwaliśmy ponad zbitymi obłokami, zataczając kręgi w kontredansie oczekiwania na nieuniknione, bolesne i zrozumiałe w tej wojnie, która podzieliła obszar lśnienia na wyraźne kontrasty czerni i bieli, gdyż szarości w nich nie było przez przeznaczenie i nakaz odbierania pięknych dusz.
Pierwsze miały nadlecieć w kluczu Supermarine Spitfire, zabójcy Messerschmittów, kąśliwe bestie, a przecież smutkiem ogarniało strącanie ich śmiertelnego piękna, choć z nakazu tak miało to się odbyć.
Myśliwiec, chybocząc i pląsając, jak ofiara tańca świętego Wita, pojawił się od strony słońca i wbił w szyk początkowo niezauważony, by potem już rozpoznany, roztrącić po nieboskłonie ze świstem porwane skrzydła w locie nurkującym.
- To Nasz i upada - zakrzyknął wzburzony Razjel, zanim w swojej pomyłce nie spostrzegł splamionych woskiem łabędzich piór, wsiąkających w chmury poniżej.

Nigdy nie doszliśmy do tego, dlaczego zawiódł umiejscawiający w czasie temposkop i czy rzeczywiście zawiódł, oraz dlaczego właśnie Ikar, ta pierwsza powietrzna dusza, była tak ważna dla Nieopisanego, pomimo jej wyraźnych tendencji samobójczych.
Kłamstwo wymaga wiary, aby zaistnieć. Uwierzę w każde pod warunkiem, że mi się spodoba.
J.E.S.

***
Jak być mądrym.. .?
Ukrywać swoją głupotę!
G.B. Shaw
Lub okazywać ją w niewielkich dawkach, kiedy się tego po tobie spodziewają.
J.E.S.

[Obrazek: oscar.jpg]
Odpowiedz
#2
Ładne. Podoba mi się. Nie mniej jednak zapytam: O co chodzi? Bo wybacz, ni w ząb nie zrozumiałem. Najpierw scena wojenna, potem Ikar, a na końcu coś z Fantastyki naukowej. Ja prosty człowiek jestem.
Pozdrawiam serdecznie
corp by Gorzki.

[Obrazek: Piecz1.jpg]
Odpowiedz
#3
Sorry, Gorzki, tak to już jest z poetami, że nawet jak zabierają się za prozę, to zaraz metaforyzują, mieszają czasy i gatunki.
Ale to aniołom pokićkał się czas. A może to było z woli Pana? I czy anioły muszą używać przyrządów do swobodnego przemieszczania się w czasoprzestrzeni?
Całkiem możliwe, przecież też są ograniczone.
Kłamstwo wymaga wiary, aby zaistnieć. Uwierzę w każde pod warunkiem, że mi się spodoba.
J.E.S.

***
Jak być mądrym.. .?
Ukrywać swoją głupotę!
G.B. Shaw
Lub okazywać ją w niewielkich dawkach, kiedy się tego po tobie spodziewają.
J.E.S.

[Obrazek: oscar.jpg]
Odpowiedz
#4
Podobne odczucia co u Gorzkiego. Podziel też proszę niektóre zdania, nawet gdy chcesz swą prozę "upoetycznić". Są za długie. Mam cierpliwość by wytężyć uwagę, lecz niektórym mogłoby jej zbraknąć w wypadku gdyby nie była to miniatura.
Odpowiedz
#5
Dzięki, w następnym okruchu prozatorskim zdania będą krótkie.
Heh
Kłamstwo wymaga wiary, aby zaistnieć. Uwierzę w każde pod warunkiem, że mi się spodoba.
J.E.S.

***
Jak być mądrym.. .?
Ukrywać swoją głupotę!
G.B. Shaw
Lub okazywać ją w niewielkich dawkach, kiedy się tego po tobie spodziewają.
J.E.S.

[Obrazek: oscar.jpg]
Odpowiedz
#6
No ,ale oczywiście nie chodzi o to by za ostro poskracać długość tasiemców. Nie przesadzajmy też w drugą stronę. Smile
Odpowiedz
#7
Faktycznie, dla zwykłego Kowalskiego jako czytelnika jest to nieco skomplikowany obraz, trudny do dokładniejszego zwizualizowania.
Ja też mam takie odczucia, aczkolwiek ostatnie zdania - słowa Razjela i końcówka - rozjaśniają Twoją wizję. Smile Jednak ciekawa miniatura - czego innego bym się po Tobie nie spodziewała. Wink
Odpowiedz
#8
Bardzo dobra miniatura. Udało Ci się w tak skąpej, minimalistycznej formie oddać kwintesencję absurdu wojny.
Jest trochę błędów językowych, ale nowicjuszowi nie wypada wskazywać błędów mistrzowi pióra  Cool
[Obrazek: oscar.jpg]
Odpowiedz
#9
Ikar upadł, a świat toczy się dalej.

Spartakus, Kasiodor, Giordano Bruno, Spinoza... Ilu jeszcze? Ikar upadł, może mieć satysfakcję, że w doborowym towarzystwie.


Cytat:choć z nakazu tak miało to się odbyć
"choć z nakazu tak właśnie miało być" Bardziej kategorycznie, Najwyższy a Wszechmocny zadecydował. Wszak niezbadane są wyroki Jego.



Cytat:Myśliwiec, chybocząc i pląsając, jak ofiara tańca świętego Wita,
Wojna to bezsens i kretyństwo, więc "jak" można sobie darować... zwłaszcza z punktu widzenia anioła: Myśliwiec, ofiara tańca świętego Wita, chybocząc i pląsając...



Cytat:- To Nasz i upada
Genialne.
Odpowiedz
#10
Jak na mój gust to proza poetycka, więc do odpowiedniego przenoszę działu.
Odpowiedz
#11
Oczywiście, że to proza poetycka.
Dzięki, Gunnarze.
Kłamstwo wymaga wiary, aby zaistnieć. Uwierzę w każde pod warunkiem, że mi się spodoba.
J.E.S.

***
Jak być mądrym.. .?
Ukrywać swoją głupotę!
G.B. Shaw
Lub okazywać ją w niewielkich dawkach, kiedy się tego po tobie spodziewają.
J.E.S.

[Obrazek: oscar.jpg]
Odpowiedz
#12
Dobra, nawet bardzo. I nawet wykorzystanie dość już zużytej symboliki Ikara jak najbardziej na miejscu.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości