Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Artysta, który minął się z powołaniem
#1
Witajcie!
Pozwalam sobie zadebiutować na Forum tekstem, będącym częścią dłuższej, nieukończonej jeszcze całości.
Mam nadzieję, że komuś się spodoba.
Miłej lektury!
Pozdrawiam,
Graf
PS Rozdział zamieszczam w dwóch postach, bo całość nie mieści się w jednym. Smile


Rozdział 1
Mimo pięknej, słonecznej pogody, w pomieszczeniu panował półmrok. Obłoczki niebieskawego dymu unosiły się nad głowami siedzących w kącie mężczyzn, a ze stojącego pod ścianą radia sączyło się stare, dawno zapomniane tango. Ledwo widoczny zza tytoniowej mgły bar był pusty, a zwisające z blatu girlandy kurzu wskazywały na to, że ostatni kufel piwa sprzedano tu co najmniej pół wieku temu. Wszystko odpowiadało temu, jak wyobrażałem sobie siedzibę mafii. Po chwili wahania ostrożnie pchnąłem przeszklone drzwi i wszedłem na salę. Śmiech w kącie ucichł natychmiast.
– W imieniu prawa… – zacząłem.
Odpowiedział mi cichy, przeraźliwy chichot.
– Sa! – upomniał wesołka siedzący po jego lewej chudeusz. – Przestań natychmiast!
– Przecież i tak wpadliśmy, koledzy! – odparł dowcipniś, odwrócił się i spojrzał na mnie. Oczy miał martwe, ale piekielnie przenikliwe. „To chyba Samael” – pomyślałem i odruchowo sięgnąłem po leżący w kieszeni nakaz aresztowania. Mężczyzna o martwych oczach westchnął cicho i zwrócił się nie wiadomo, do kogo: – Czyżby policja? Wydaje mi się, że czuję zapach spoconego psa…
Siedzący przy stole roześmiali się przeraźliwie. Ostrożnie pomacałem przytroczony do pasa rewolwer. Coś mi podpowiadało, że będę musiał go użyć, bo towarzystwo było uzbrojone po zęby.
– No, no, panie Walczak. Dlaczego od razu rewolwer? Porozmawiajmy jak ludzie… – zaproponował ten o oczach bez wyrazu i bezceremonialnie kopnął chudeusza w brzuch, mówiąc: – Ustąp krzesła przedstawicielowi władzy, łachmyto!
Chudeusz z trudem utrzymał równowagę, wstał i z szyderczym uśmiechem na szerokich, bezzębnych wargach zaprosił mnie do tego, bym usiadł. Po raz kolejny sprawdziłem umieszczony pod kurtką mikrofon podsłuchu i spocząłem na krześle najspokojniej jak mogłem. Serce waliło mi jak oszalałe. Jak pan zapewne wie, panie inspektorze, była to moja pierwsza samodzielna wyprawa do Dzielnicy Długich Nocy. Zadanie dowództwa było jasne: aresztować i dostarczyć na komisariat człowieka o pseudonimie Samael i chciałem je wykonać jak najlepiej. Co prawda, wyobrażałem sobie całą akcję zupełnie inaczej.
– Cóż, sierżancie Walczak… Aż tak pan sobie nie radzi w tej policji? – zapytał, uśmiechając się jadowicie. Jednocześnie jego drobna dłoń o długich palcach pianisty ze świstem przecięła powietrze i cała świta zniknęła w oka mgnieniu. Zostaliśmy sami, a mnie obleciał strach. Robiło mi się niedobrze od nieruchomego spojrzenia rozmówcy.
– Radzę sobie doskonale… – burknąłem, nie chcąc pokazać strachu.
Samael uniósł prawą brew, przez co jego twarz nabrała wyrazu bezgranicznego powątpiewania.
– Tak? To dlaczego przysłano do mnie akurat pana? Z reguły do Dzielnicy Długich Nocy nie przysyła się policyjnych geniuszy, a przecież podaje się pan za jednego z nich…
– Nie będę się z panem patyczkował! – Wstałem. – Jest pan aresztowany!
Odpowiedział mi śmiech.
– Umieram z przerażenia! – Kryminalista splótł palce w błagalnym geście, a w jego oczach mignęła groza. – Co ze mną będzie? Litości! – Po bladych policzkach Samaela pociekły łzy, ale w głosie nie było ni krzty rozpaczy. – Litości… Ja mam dwanaście sadzonek marihuany w piwnicy. One beze mnie nie przeżyją… Biedne roślinki… – Pełen rozpaczy szept przeszedł w stłumiony krzyk. – Rób ze mną, co chcesz, stróżu sprawiedliwości, ale błagam, abyś mnie nie zamykał…
Byłem jednak bezwzględny i, jak pan, panie inspektorze, widzi, dostarczyłem podejrzanego, używając do tego wszystkich dostępnych mi środków. – Swój przydługi meldunek sierżant Walczak zakończył efektownym ukłonem w stronę bezgranicznie znudzonego zwierzchnika.
Inspektor Lejka ocknął się z zadumy i spojrzał na siedzącego pod ścianą aresztanta, którego mętny wzrok tak mocno brzydził Walczaka. Lejka był pewien, że człowiek, używający pseudonimu Samael, oślepł tylko na chwilę, potrzebną do przesłuchania go. Udowodniwszy swoją niewinność, ten przebiegły, znany całej podwarszawskiej policji pod najróżniejszymi nazwiskami lis cudem odzyska wzrok i znów zacznie się męcząca dla obu stron zabawa w chowanego. Inspektor, który zbyt długo błądził po kraju w nadziei na najmniejszy chociażby ślad obecności podejrzanego, już w połowie meldunku sierżanta poprzysiągł sobie, że za żadne skarby nie wypuści swojej ofiary z rąk. Nie mógł pozwolić na to, by jakaś tania sztuczka z kroplami do oczu odebrała mu triumf i nagrodę, jaką obiecywały władze Warszawy dla tego, komu uda się znaleźć osobę, przez media okrzykniętą mianem „geniusza zła”.
Patrząc na leżące przed Lejką dokumenty, nie można było oprzeć się stwierdzeniu, że schwytany przez policję człowiek rzeczywiście zasługuje na przydomek fenomenu ostatnich dziesięcioleci. Wszechstronnie uzdolniony, drobnej mężczyzna o czarnych jak noc, półdługich włosach miał na swoim koncie więcej rozbojów niż najwybitniejszy włoski mafiosi. W grubej policyjnej teczce, opatrzonej jego aktualnym pseudonimem, znajdował się długi spis jego poczynań, od drobnych włamań zaczynając, na okrutnych zabójstwach kończąc. Notatki te jednak nie dawały pełnego obrazu wszechstronności nieuchwytnego przestępcy i inspektor był pewien, że jeszcze wiele stron w aktach upłynie, zanim warszawski świat ujrzy prawdziwe oblicze swego kata. Lejka nie posiadał się z radości z powodu tego, że został wybrańcem losu, mającym obwieścić koniec tyranii „geniusza zła” i tylko jedna myśl nie dawała mu spokoju.
Dlaczego przez wiele lat nieuchwytny przestępca daje się nagle przyskrzynić w oplutej, podmiejskiej spelunie? Jak rozumieć to, że obyło się bez strzelaniny, chociaż z opisu Walczaka wywnioskować można, że wszyscy obecni byli uzbrojeni? Było coś niepokojącego w łatwości, z jaką schwytano kryminalistę.
Inspektor odprawił sierżanta, wyposażywszy go na drogę paroma życzliwymi słowami, a po jego wyjściu usiadł na krześle pod oknem i, patrząc na chwiejące się na wietrze gałązki jabłoni, popadł w zadumę. Oczyma wyobraźni czytał leżące w teczce dokumenty, po raz kolejny przeglądał przekazane mu w archiwum prokuratury dowody rzeczowe. Mimo usilnych poszukiwań, zdobyto tylko dwie rzeczy: niewielki, czarny grzebyk z trzema wyłamanymi ząbkami i onyksową broszkę, przestawiającą klęczącego młodzieńca w długiej, zakrywającej stopy szacie. Nad ramionami figurki wznosiły się misternie utkane z czernionego srebra spiczaste skrzydła. Przywołując w pamięci wygląd ozdoby, Lejka przypomniał sobie drobną postać zakutego w kajdanki aresztanta, który wciąż siedział nieruchomo pod ścianą. Sierżant był tak upojony swoim sukcesem, że zapomniał o zaprowadzeniu aresztowanego do celi.
– Panie Samuel! – Inspektor skinął na zatrzymanego. „Skoro już zapomniano go odprawić, to warto go przesłuchać od razu” – pomyślał, pochodząc do biurka.
Zawołany wstał niepewnie, wyciągnął przed siebie złączone kajdankami ręce i zaczął nimi czegoś szukać w powietrzu. Ostrożnie stawiając kroki doszedł do biurka i z wahaniem usiadł na krześle naprzeciw inspektora. W milczeniu oparł dłonie o blat stołu. Oczy miał duże, zielone i martwe jak otchłań.
– Niech pan nie udaje ślepego! – zawołał Lejka.
– Nie udaję. Jestem ślepy… – odpowiedział mu cichy, nieprzyjemnie syczący głos.
– Chyba od wczoraj! – Policjant opadł na oparcie krzesła tak gwałtownie, że zatrzeszczało.
– Jeśli uznać, że urodziłem się wczoraj… – Aresztant uśmiechnął się smutno i dorzucił: – Bóg wie, że jestem ślepy jak Jego nienawiść, panie inspektorze…
– Niech mi pan tu nie opowiada jakichś ezoterycznych bajek dla dzieci! – przerwał mu Lejka.– To pańska własność, panie Samuel? – zapytał ostro, kładąc na biurku grzebyczek i broszkę.
– Samael, nazywam się Samael, proszę pana – warknął wściekle ten sam syczący głos. W tym samym momencie inspektor spojrzał na siedzącego przed nim młodzieńca, chcąc porównać go z ozdobą, i zamarł ze strachu. Aresztant przy mówieniu nie poruszał wargami. „To na pewno tylko przemęczenie” – pomyślał śledczy, mocno potrząsając głową i na wszelki wypadek odsunął się wraz z krzesłem od biurka.
– Nie wiem, o jakiej mojej własności pan mówi – ciągnął spokojnie Samael z dzikim uśmiechem na wąskich ustach koloru świeżej krwi. – Nie mam własności ani w Niebie, ani na Ziemi, bo jak mógłbym posiadać coś w miejscu, do którego nie należę?
– Nie trzeba należeć do miejsca, by w nim coś mieć – odburknął zdezorientowany policjant, starając się nie patrzeć na zatrzymanego.
Samael zaśmiał się cichym, podobnym do syczenia żmii śmiechem i odparł:
– Myli się pan! Pan należy do miejsca, zwanego Ziemią. Jest pan jej mieszkańcem i za to należy się panu własność ziemska. Aniołowie należą do Nieba i za to przysługuje im majątek niebiański. Ja zaś nie należę do niczego prócz Otchłani, która jest pustką, mam więc na własność najwięcej, bo Otchłań nie ma ograniczeń w czasie ani przestrzeni. Nie mogę jednak posiadać na stałe niczego, co należy do któregoś z dwóch światów, które wymieniłem…
– Niech pan nie plecie bzdur, panie Samuel! – wtrącił się rozgniewany inspektor, gwałtownie zamachał rękoma i wbił pełne złości spojrzenie w rozmówcę. Chciał jeszcze coś dodać, ale to, co zobaczył, zmusiło go do milczenia.
– Nazywam się Samael, nieszczęsny człowieku! – ryknął niespodziewanie ślepiec, gwałtownie wstając z krzesła, a jego oczy zapłonęły zimnym, zielonkawym ogniem. Jednocześnie coś metalowego z hukiem spadło na podłogę i Lejka zauważył, że pod nogami aresztowanego leżą rozłupane na pół kajdanki.
– Zapamiętaj to imię, niezdaro, bo tak cię załatwię, że źle skończysz! – krzyknął podejrzany i zupełnie spokojnie usiadł na krześle. Zimne ognie w źrenicach zgasły, a głos wrócił do zwykłego tonu. – Teraz mi pan wierzy? – zapytał cicho, powoli rozcierając zdrętwiałe od długiego znieruchomienia nadgarstki. Dłonie miał drobne, zadbane, o długich, szponowatych palcach.
– Wierzę – odparł ledwo dyszący ze strachu policjant i machinalnie namacał umieszczony pod blatem stołu przycisk dzwonka. Nacisnął go, ale metaliczny brzdęk alarmu w sąsiednim pokoju nie rozległ się. W powietrzu wciąż panowała nieprzyjemna cisza.
– Alarm nie działa, zepsuł się dziś w nocy – poinformował Samael z uśmiechem i dorzucił: – Pan nie wierzy w przenikanie umysłów, prawda?
„O czym on, do cholery, bredzi? Pijany czy jak?” – myślał inspektor, z zaniepokojeniem wpatrując się w nieprzeniknioną, chłopięcą twarz swego rozmówcy. Lejka nieco głębiej wciągnął powietrze w nadziei na wszystko tłumaczący zapach alkoholu, ale wyczuł tylko lekką woń rosnących pod oknem komisariatu róż. „Może coś brał…” – pomyślał policjant i powiedział głośno:
– Nie. Nie wiem nawet, co to jest. Ale o wiele bardziej, niż pańskie przenikanie, interesuje mnie to, jakim cudem dał się pan nam złapać, panie Sam… Samael. Może mi to pan wyjaśnić?
Aresztant zaśmiał się znowu, poprawił na krześle, oparł dłonie o blat i odpowiedział:
– Po prostu chciałem zobaczyć, czy jesteście w stanie mnie znaleźć, jeśli nie ruszę się z miejsca. Pański podwładny Walczak wpadł do mnie dopiero drugiego dnia mojego pobytu w „Polnym Kwiecie”, co niezbicie dowodzi pańskiej, mój drogi, opieszałości… O ile dobrze pamiętam, to na ślad w okolicach baru natrafiliście dobę temu, ale wasze przeżarte biurokracją mózgi do logicznych wniosków doszły dopiero po sześciu godzinach. Kolejne dwie zajęło wam obmyślenie dziecinnie banalnego planu i napisanie jakiegoś żałosnego nakazu aresztowania, który i tak nie jest nikomu potrzebny. Podsumowując, proces aresztowania siedzącego na miejscu przestępcy zajął wam dwadzieścia pięć godzin, dwadzieścia trzy minuty i całe szesnaście sekund! Mój panie, opieszałość pańska nie zna granic. Gdybym tylko chciał się gdziekolwiek ukryć, miałbym na to aż nadto czasu!
– Jak to? Zorganizowaliśmy przecież obławę wokół baru, całą dzielnicę zamknęliśmy kordonem policji. – W inspektorze zawrzała wola walki o honor. – Jak wyobraża pan sobie ucieczkę w takich warunkach?
– Sześćdziesiąt trzy minuty, czyli czas, który zajęło wam ustawienie kordonu, to, według pana, za mało? Nie jestem przecież królewną, która do kufra musi koniecznie spakować swoje ulubione sukienki, parę bucików i ciągle uciekającego pieska!
– A jednak pan nie uciekł… – w zadumie zauważył śledczy. – Dlaczego?
Samael wysyczał przez zęby jakieś przekleństwo.
– Przecież panu tłumaczę, że był to sprawdzian pańskiej operatywności – wyjaśnił w końcu, nerwowym ruchem przeczesując gęste jak smoła włosy.
Lejka przysunął krzesło do stołu, wziął do rąk broszkę i zaczął się nią bezmyślnie bawić, obracając ją w palcach. Nie chciał zadawać po raz trzeci tego samego pytania, ale postanowił je powtórzyć. W odpowiedzi usłyszał tylko pełne gniewu syknięcie i jakąś niejasną pogróżkę pod adresem swojej matki. Chcąc upewnić się, że zatrzymany odmawia udzielenia bardziej szczegółowej odpowiedzi na postawione pytanie, zapytał:
– Nic więcej? Żadnych innych motywów pan nie miał?
„Geniusz zła” wysyczał, że niczego innego nie miał na celu. W powoli pustoszejącym komisariacie rozległy się miarowe uderzenia zegara. Minęła szósta i Lejka, jak zwykle o tej godzinie, poczuł nieprzepartą chęć wyrwania się z dusznego, służbowego pomieszczenia. Szybko odprowadziwszy aresztanta do celi, inspektor zamknął za nim okute żelazem drzwi, w przelocie rzucił klucze dyżurnemu oficerowi i wybiegł na ulicę. Nareszcie był wolny. Miał całe dwadzieścia osiem godzin tylko dla siebie, mógł je spożytkować tak jak tylko pragnął. W pierwszym odruchu Lejka wsiadł do tramwaju (do pracy wolał jeździć komunikacją miejską) z twardym zamiarem dojechania nim do domu. W mieszkaniu planował zdjąć z siebie przepocone ubranie, wejść pod prysznic i w szlafroku rzucić się na kanapę przed telewizorem. Dziś właśnie, o godzinie dwudziestej trzydzieści w Telewizji Polskiej nadawano ulubiony program inspektora. Nazywał się on „W obliczu ciemności”, a prezentowano w nim przeróżne fenomenalne zdarzenia z pogranicza astrologii i magii. Lejka oglądał ten program nieprzerwanie od trzynastu lat i czuł się prawdziwym ekspertem w dziedzinie zjawisk paranormalnych. Jak na prawdziwego maga przystało, nie ujawniał się jednak ze swoimi nadzwyczajnymi zdolnościami i wypróbowywał je tylko skrycie i tylko wtedy, gdy przebywał na wakacjach u swojej siostry.
Mieszkająca na wsi, dwa lata młodsza od niego siostrzyczka również interesowała się magią i często widywano ją, jak spaceruje po oświetlonej pełnią Księżyca łące. Gdy tylko nadchodziła pora urlopu, inspektor Lejka z drżeniem pakował rzeczy do małej walizeczki, wsiadał do jadącego do Ciechocinka autobusu, wysiadał na dworcu w centrum miasta i piechotą szedł do oddalonej o kilka kilometrów wioski o dziwnej nazwie Wisiorki. Tam, w małej, niedawno odremontowanej chatce, już czekała nań stęskniona siostra. Seanse spirytystyczne zaczynały się w dniu przyjazdu Lejki, z reguły tuż przed północą. Pokrzepione niedługim snem rodzeństwo zjadało obfitą kolację przy blasku gwiazd, gawędząc przy tym o wspólnej pasji. Po kolacji wychodzili na opasującą chatkę łąkę i tam zaczynała się prawdziwa zabawa…
Inspektor z drżeniem serca wspominał właśnie zeszłoroczne wywoływanie duchów przy pomocy sadzy i świeczek, gdy czyjś głos wysyczał mu prosto do ucha:
– Bileciki do kontroli, panie władzo kochany.
Lejka podskoczył z przerażenia, myśląc, że oto jakiś duch żąda od niego przepustki do swojego zamku. Uspokoił się jednak prędko, widząc nachylonego nad sobą znajomego kontrolera biletów.
– Franuś, co się pytasz? Przecież zawsze mam! – odparł wesoło i wyciągnął rękę, chcąc poklepać „kanara” po ramieniu. Znajomy jednak odskoczył gwałtownie, skulił się i powtórzył jakimś nieswoim, syczącym głosem:
– Bileciki do kontroli, panie władzo kochany, bo będzie mandacik.
Zdziwiony niespodziewaną wrogością kontrolera inspektor uśmiechnął się i wyjął legitymację, jednocześnie dociekając przyczyny nagłej odrazy.
– Nic mi nie jest! – wysyczał znajomy i oddał dokument, nie patrząc Lejce w oczy. Policjant odruchowo nachylił się i szarpnął odchodzącego za rękaw. Ten pochylił się, chcąc złapać równowagę i dzięki temu inspektor mógł spojrzeć mu w twarz. Fizjonomia kontrolera była zupełnie zwyczajna, nie widać było na niej niczego niepokojącego.
– Puść, ty stary zboczeńcu! – zawołał bileter i szarpnął się. – Kobitę byś sobie znalazł, a nie niewinne kanarki po tramwajach łapiesz!
Inspektor zaśmiał się z nieukrywaną ulgą i odparł:
– No, czy niewinne, to się zobaczy… A jak tam twoja? Jak się czuje?
Bileter uśmiechnął się i powiedział, wyniosłym gestem odgarniając jasne, niedbale opadające mu na czoło włosy:
– A dobrze, dziękuję. Już obie w domu.
– Obie? To jednak dziewczynka?
– A no, dziewczynka, a co? Tylko nie ostrz na nią pazurków – zażartował kontroler i dorzucił, szturchając Lejkę po przyjacielsku w ramię: – Trzy dwadzieścia, oczy czarniutkie jak węgielki… Mówię ci, piękniutka… No, zbieraj się, bo dojeżdżamy do twojego przystanku!
Inspektor pogratulował świeżo upieczonemu ojcu i pospiesznie wysiadł z tramwaju. Miał tylko jeden cel: jak najprędzej dostać się do domu. Do rozpoczęcia programu „W obliczu ciemności” została mu zaledwie godzina, a chciał się jeszcze umyć i sprawdzić skrzynkę mailową. Prywatną pocztę sprawdzał z reguły dwa razy w tygodniu, ale teraz, ze względu na zbliżający się urlop, chciał napisać do siostry list z informacją, że w tym roku przyjedzie nieco wcześniej. Nie miał zamiaru do niej dzwonić, bo wiedział, że poza piątkami nie używała telefonu. Skrzynkę mailową z reguły sprawdzała dwa razy dziennie, nie było więc możliwości, by nie odczytała wiadomości od brata. Lejka szybko wystukał na klawiaturze króciutki tekst, wysłał go i, nie wyłączając komputera, poszedł do łazienki. Nakładał właśnie szlafrok, gdy w pokoju zabrzmiał cichutki sygnał, obwieszczający przyjście nowej wiadomości. Inspektor, zdziwiony tym, jak błyskawicznie odpisała mu siostra, podbiegł do komputera, kliknął na niebieski, pulsujący pasek na ekranie i zaczął czytać.
Mój drogi Panie!
Proszę wybaczyć mi ingerencję w prywatną korespondencję Pańskiej siostry, ale nie ma innego sposobu na skontaktowanie się z Panem. Agata Lejka znajduje się w tej chwili w Ząbkach, przy ulicy Rychlińskiego 1. Proszę się nie martwić, wszystko z nią w porządku. Byłbym jednak zobowiązany, gdyby złożył jej Pan wizytę jeszcze dziś wieczorem.
Z najgłębszym poważaniem,
Prof. I. Lewij, ordynator SzP „ Drewnicy”
– Cholera jasna! – zaklął Lejka, otwierając okno wyszukiwarki. Na stronie głównej ząbkowskiego szpitala znalazł numer telefonu człowieka, nazywającego siebie ordynatorem i niezwłocznie zadzwonił. Po kilku szarpiących nerwy sygnałach w słuchawce odezwał się cichy, syczący głos:
– Szpital Psychiatryczny „Drewnica”. Słucham.
– Chciałbym… Chciałbym rozmawiać z panem profesorem Lew… – wykrztusił po krótkim milczeniu pocący się ze strachu inspektor.
– Do usług – przerwał mu syczący głos.
Lejka przedstawił się drżącym, zdenerwowanym szeptem i powiedział, że dzwoni w sprawie maila, który otrzymał w odpowiedzi na swój list do siostry, Agaty Lejki. Głos po drugiej stronie milczał chwilę, po czym odrzekł, że najlepiej by było, gdyby inspektor mógł przyjechać.
– Chciałbym porozmawiać z panem osobiście – wyjaśnił. – To… hmmm… – Ordynator odchrząknął z zakłopotaniem. – Wie pan, panie inspektorze… Obawiam się, że to nie jest rozmowa, którą moglibyśmy przeprowadzić na odległość. Jej stan jest…
– W porządku… – przerwał Lejka, jednocześnie szukając w szafie czystej i pasującej do leżących na krześle jasnych spodni koszuli. – Przyjadę… Do której pan jest w szpitalu?
– Zaczekam na pana. Proszę się nie spieszyć… Pamięta pan adres? Ulica Rychlińskiego 1, Ząbki. Będzie pan jechał z Mokotowa, prawda?... Najlepiej, jeśli pojedzie pan przez Leśną i skręci w Ząbkowską. Na Drewnickiej mamy remont nawierzchni. Proszę zadzwonić, gdy będzie pan w pobliżu. Wyjdę po pana…
– Ależ, panie doktorze, nie trzeba… Jakoś trafię… – zaprzeczył, wzruszony troskliwością psychiatry inspektor.
– Nie ma mowy. Mamy na terenie szpitala straszliwy rozgardiasz. Jeszcze się pan zgubi… No, niech pan przyjeżdża. Czekam… – zapewnił głos i nagle coś w słuchawce trzasnęło, rozległ się brzdęk tłuczonego szkła i jakieś szepty. – Proszę przyjechać… – powtórzył niemalże błagalnie ordynator i rozłączył się.
Zdenerwowany policjant w pośpiechu zrzucił szlafrok, wciągnął spodnie i, potykając się o niezasznurowane buty, wybiegł z mieszkania z koszulą w ręku. Nałożył ją na klace schodowej. Przy stojącym na parkingu samochodzie zorientował się, że nie wziął kluczyków i błyskawicznie zawrócił. Po chwili był znowu na ulicy. Niedopięta koszula komicznie powiewała na wieczornym wietrze, gdy wsiadał do samochodu. Uporawszy się z ciągle i samoistnie gasnącym przy zapalaniu pojazdem, wytoczył się na jezdnię. Niewiele myśląc, postanowił trafić do szpitala bez użycia nawigacji. Do Ząbek nie było daleko, poza tym, spokojny głos dyktującego drogę robota dość prędko doprowadzał inspektora do szału. Wieczór był wietrzny i nieprzyjemny, większość samochodów stała na parkingach, toteż Lejka jechał nie zatrzymując się na światłach. Był zbyt zdenerwowany, by myśleć o jakichkolwiek przepisach ruchu drogowego.
Do Ząbek dotarł po około piętnastu minutach szaleńczej jazdy. Przy wlocie na ulicę Ząbkowską zwolnił, wyjął z kieszeni komórkę i wystukał numer telefonu ordynatora. Przyjemny, lekko syczący głos zdziwił się, że inspektor dojechał tak prędko i zapewnił, że będzie on bardzo mile widziany.
– Już po pana wychodzę, mój panie. Proszę kierować się na wieżyczkę. Powinna być oświetlona… Niech pan stanie pod bramą… – poinstruował psychiatra i odłożył słuchawkę.
Inspektor rozejrzał się po okolicy i dostrzegł migoczące między plątaniną drzew pomarańczowe światełko. „To chyba wieżyczka” – pomyślał, zmieniając bieg. Bramę znalazł bez trudu. Jej duże, białe skrzydła były dobrze widoczne w przytłumionym świetle stojących po obu stronach drogi latarń.
Widok tonącego w półmroku kompleksu oplecionych pajęczynami rusztowań budynków przywiódł Lejce na myśl opowieści Agaty o opuszczonych domach, w których harcowały różnego rodzaju zjawy. Tego roku mieli wybrać się do jednego z nich i spróbować wywołać mieszkające w nim duchy. Stojąc przed na głucho zamkniętą bramą szpitala inspektor pomyślał, że nieźle by było spróbować skontaktować się z nieziemskimi mieszkańcami tego miejsca. Na pewno mieliby dużo ciekawego do powiedzenia. Może opowiedzieliby o początkach szpitala, albo nawet o tym, jak powstał pomysł zbudowania go właśnie w tym miejscu.
Rozmyślania inspektora przerwał cichy odgłos zbliżających się kroków. Chwilę później rozległ się zgrzyt przekręcanego klucza i brama otworzyła się. Na ulicę wyszedł niewysoki mężczyzna w białym, nienagannie uprasowanym kitlu, spod którego wyzierały czarne, garniturowe spodnie. Rozejrzał się po okolicy, widocznie szukając policyjnego radiowozu. Lejka wysiadł z samochodu i podszedł do nieznajomego.
– Dobry wieczór – przywitał się.
Stojący tyłem do niego psychiatra drgnął, odwrócił się i wbił w policjanta zakłopotane spojrzenie dużych, zielonych oczu.
– Kim pan jest? – zapytał, cofając się nieufnie w kierunku bramy. Migotliwe światło latarni padło na jego drobną, spiętą postać.
– Nazywam się Lejka… – wyjaśnił inspektor, a na smagłej twarzy lekarza pojawił się nieznaczny uśmiech ulgi.
– A… Nie poznałem pana, przepraszam… – wyszeptał Lewij, kłaniając się lekko. – Myślałem, że przyjedzie pan nieco innym pojazdem. – Uśmiechnął się i gestem zaprosił gościa do środka. – Proszę wejść. Nie będziemy przecież stali na ulicy…
Lejka posłusznie wszedł za bramę, a psychiatra ostrożnie zamknął ją za sobą i zaczął w półmroku szukać klucza. Poszukiwanie wraz z domknięciem trwało dobre pięć minut, przy czym profesor klął cichutko za każdym razem, gdy nie trafiał w zamek. Inspektor zauważył, że lekarz czymś przypomina mu przesłuchiwanego dzisiaj młodzieńca i klnie, podobnie jak tamten, w niezrozumiałym, gardłowo brzmiącym języku. Lejka już miał zapytać o to, czy przypadkiem Lewij nie zna człowieka o imieniu Samael, ale ugryzł się w język, mówiąc sobie, że nie przyjechał tu dla śledztwa. Psychiatra tymczasem uporał się z nieustępliwym zamknięciem, schował ogromny pęk kluczy do wewnętrznej kieszeni kitla i powiedział z uśmiechem:
– Proszę wybaczyć… Ta współczesna technika… Kiedyś to jakoś działało, a teraz… Mówię panu, tragedia… – Machnął ręką. – Proszę za mną – szepnął i ruszył w stronę jednego z najbardziej rzęsiście oświetlonych budynków.
Szli wąską, zawaloną kawałkami rusztowań i cegieł alejką. Lekarz zwinnie przeskakiwał przez kolejne wyłaniające się z ciemności przeszkody, policjant zaś kilkakrotnie potykał się i raz omal nie skręcił kostki na wystającej z chodnika płytce.
– Wesoło tu macie – skwitował, gdy doszli już do w miarę stabilnie wyglądającego ganku.
– O tak, i to już pół roku… – zgodził się Lewij z uśmiechem, szeroko otwierając białe, obdrapane drzwi. – To się teraz nazywa remont, ale moim zdaniem to zupełna dewastacja. Niech pan spojrzy. – Wskazał długim, szponowatym palcem na odpadającą od framugi farbę olejną. – Było dobrze, póki nie zaczęli zdrapywać. Mają wymienić drzwi i okna, ale im się pieniądze skończyły. Do przyszłej wiosny musimy żyć jak dziady z obdrapanymi drzwiami, bo dyrekcji się nie chce z własnej kieszeni do tego ich remontu dołożyć… Tragedia, nie życie… – dorzucił po krótkiej przerwie. – Zapraszam na górę.
Schody były szerokie, drewniane i skrzypiały przy każdym kroku. Przez całą drogę na pierwsze piętro psychiatra użalał się nad opieszałością dyrekcji i warunkami, w jakich przyszło mu pracować.
– Nie mają pieniędzy, a pchają się do remontu jak osły do studni – mówił, nerwowo potrząsając głową. Półdługie, czarne jak noc włosy rozsypywały się przy tym na boki, profesor zaś przeczesywał je nieustannie palcami, nie przestając trajkotać.– Widzi pan, te schody… Pamiętają jeszcze pierwszego pacjenta, a oni chcą je wywalić na śmietnik! Administracja, psia ich mać!...
Inspektor słuchał tej paplaniny w zupełnym milczeniu, myśląc o tym, co mogło się stać Agacie. Nie widział jej od zeszłej jesieni, ale dzwonili do siebie co piątek. Kiedy ostatnio z nią rozmawiał, nic nie wskazywało na to, że może być chora. Mówiła tylko o tym, że w sobotę planuje wywołać ducha ich matki, przyjął to jednak zupełnie spokojnie, wiedząc o dziwacznej pasji siostry. Tak, rozmawiał z nią dokładnie dwa dni temu. Co mogło się z nią stać, że trafiła do szpitala? Na to pytanie Lejka nie zdążył sobie odpowiedzieć, bo tuż nad uchem rozbrzmiał mu syczący półgłos Lewija:
– No, co pan taki zamyślony? Już trzeci raz mówię panu, żeby pan wszedł do gabinetu!
Pogrążony w przytulnym półmroku pokój był niewielki, a panował w nim iście artystyczny chaos. Ściany i większość wystroju była zielona. Stara, dębowa klepka przyjemnie skrzypiała przy każdym kroku. Znajdujące się na wprost wejścia okno było duże, a przysłaniające je do połowy zasłony z grubego pluszu i panujący w pokoju zapach nagrzanego słońcem drewna przywiodły inspektorowi na myśl przedwojenne, mieszczańskie mieszkanie. Na środku gabinetu naprzeciwko siebie stały dwa wygodne, obite zieloną tkaniną fotele. Obszerną wnękę pod ścianą w całości zajmowała wielka, zawalona książkami biblioteczka, obok niej stał uginający się pod jakimś papierami stolik. Pomiędzy dokumentami, na samym brzegu blatu balansował, nieustannie grożąc upadkiem, beżowy, do połowy wypełniony zimną kawą kubek z nadrukowanym nań znakiem drewnickiego szpitala.
Lejka za namową ordynatora podszedł do jednego z foteli i już miał usiąść, gdy gospodarz zawołał:
– Chwileczkę! Niech pan nie siada… – Podszedł do siedzenia i zgarnął zeń cały stos papierów. – Przepraszam za bałagan, ale musiałem w błyskawicznym tempie znaleźć historię choroby jednego z pacjentów. Dzisiaj go wypisaliśmy…
Inspektor w milczeniu rozejrzał się po pokoju i pomyślał, że błyskawiczne znalezienie czegoś w tak niesamowitym chaosie graniczy z cudem. Nic nie mówiąc, usiadł w fotelu, podczas gdy Lewij z miną natchnionego artysty wrzucał zwalone z siedzenia dokumenty do przepastnej, stojącej przy przeciwległej ścianie komody. Uporawszy się z papierami, psychiatra z hukiem zamknął pękającą w szwach szufladę i wyraźnie zadowolony z efektu, zagłębił się w siedzisku naprzeciw policjanta, wzbijając przy tym gęste obłoki kurzu. Lejka patrzył zdumiony na okalającą postać lekarza aureolkę pyłu, myśląc przy tym, że profesor musi być nie lada cudotwórcą, skoro w takich warunkach potrafi zachować nienagannie uprasowane ubranie w stanie nieskazitelnej czystości.
– No, na czym to ja stanąłem?... – mruknął do siebie Lewij, w zamyśleniu bawiąc się zwisającym mu zza ucha kosmykiem kruczoczarnych włosów.– Aaaa… Na tym, że stan pańskiej siostry nie jest tragiczny, ale bardzo poważny… Tak! Właśnie tak! Wszystko z nią w porządku, w gruncie rzeczy potrzebuje tylko paru dni wypoczynku… Jest bardzo wzburzona… Niestety, nie może jej pan dzisiaj zobaczyć. Niedawno zasnęła… – wyjaśnił, odpowiadając na niepostawione jeszcze pytanie inspektora. – Być może jutro będzie pan mógł ją zobaczyć, ale tylko przez chwilę i w obecności personelu…
– A co jej jest? – szybko wtrącił się Lejka, korzystając z tego, że ordynator zrobił przerwę dla nabrania powietrza.
– Hmmm… W zasadzie… W zasadzie to nie wiem do końca… – wymruczał półgłosem natchniony artysta psychiatrii. – Ale wydaje się, że może to być bouffée délirante…
– Bu… co? – wyjąkał Lejka, pełnym niezrozumienia wzrokiem wpatrując się w twarz swego rozmówcy.
Psychiatra energicznie zamachał rękoma i wyrzucił z siebie około trzech dość pokaźnych zdań, naszpikowanych czysto medyczną terminologią. Zagubiony inspektor zdążył z tego psychiatrycznego łamańca zrozumieć tylko „czasowe zaburzenie”, „halucynację” i „diametralną zmianę zachowania pacjenta”.
– Po ludzku mówiąc: stan, w którym sposób postrzegania rzeczywistości przez chorego zmienia się i nie jest on w stanie dokonać obiektywnej oceny otoczenia, przez co może stać się agresywny… – zakończył swój wywód Lewij i spytał troskliwie: – Rozumie pan?
Oszołomiony niedawno usłyszanym wyjaśnieniem inspektor uśmiechnął się i zapewnił, że wszystko doskonale zrozumiał. Profesor cichutko klasnął w drobne, zadbane dłonie i w pokoju na chwilę zapanowało milczenie. Lejka w zamyśleniu przyglądał się swojemu rozmówcy, z każdą minutą coraz bardziej przekonując się o tym, że przesłuchany dzisiaj przestępca i siedzący przed nim mężczyzna mają ze sobą jakiś związek. Nie wiedział jeszcze, w jaki sposób mogli być związani, ale domyślał się, że są to raczej więzy krwi niż interesu. Wspólny biznes zbliża ludzi, ale nie na tyle, by stali się oni z biegiem lat swoimi niemalże idealnymi kopiami pod każdym względem. Obaj mężczyźni mieli duże, niespokojne oczy o tęczówkach w kolorze malachitu. Ich dłonie oraz sposób, w jaki nimi gestykulowali, był identyczny, głosy zaś mieli tak podobne, że chwilami Lejka odnosił wrażenie, że rozmawia z tym samym człowiekiem. Jedyną zauważalną na pierwszy rzut oka różnicą między oskarżonym a psychiatrą było to, że ten drugi nieco bardziej śpiewnie wymawiał głoskę „ł”, a niektóre wyrazy wypowiadał z iście wschodnim, chyba lwowskim akcentem. Obaj natomiast tak samo miękko artykułowali literę „r”, przez co chwilami słuchający odnosił wrażenie, że słucha jakiejś starej, kiepsko nagranej francuskiej piosenki. Całe to uderzające podobieństwo nie podobało się policjantowi i przez chwilę Lejka walczył ze wzrastającą pokusą przesłuchania siedzącego przed nim lekarza.
„On nie jest podejrzany. Nie jesteś tu w sprawie pracy” – tłumaczył sobie inspektor, mocno przygryzając dolną wargę. – „Najważniejsza jest Agata. Samaela zostaw na później!”
– Czemu się pan tak przygląda? – zapytał nagle psychiatra, zmrużył oczy i założył nogę na nogę, jakby chciał ochronić się przed przenikliwym spojrzeniem rozmówcy.
Lejka drgnął niczym człowiek, nagle zbudzony z letargu. Dopiero teraz zrozumiał, że przynajmniej od dwóch minut nieustannie wpatruje się w siedzącą przed nim postać.
– Przepraszam… – szepnął i wbił wzrok w zakurzony dywan przed sobą. Gdzieś w oddali rozległ się ostry, pełen przestrachu krzyk. Lewij niespokojnie zaszurał podeszwami czarnych drewniaków, przyłożył palec do nasady ucha, a w jego rozbieganych oczach zalśniło skupienie, ale zniknęło niemalże natychmiast, ustępując miejsca wyrazowi spokojnej rezygnacji.
– Zapowiada się wesoła noc – mruknął do siebie psychiatra i wyjaśnił: – Tej nocy będzie pełnia, a niektórzy schizofrenicy są bardzo czuli na fazy Księżyca… Bez przerwy trzeba kogoś uspokajać…
– Można zwariować… – wtrącił się inspektor. Odpowiedział mu syczący, nieprzyjemny śmiech.
– Prawdopodobieństwo zwariowania wynosi tu dokładnie zero. Zwariować może ten, kto nigdy nie był wariatem…
– Chce pan powiedzieć, że wszyscy tu są… zakręceni? – zapytał nieśmiało Lejka.
Ordynator zaśmiał się znowu.
– Niech mi pan pokaże jednego nie–wariata na tym świecie, to pana ozłocę – zażartował. W pokoju na moment zapanowało milczenie, a inspektor poczuł wzrastającą potrzebę zadania swemu rozmówcy paru iście profesjonalnych pytań.
– Ma pan dzisiaj dyżur? – zapytał w końcu, chcąc przerwać z nagła zapadłą ciszę i jednocześnie ułatwić sobie walkę z zawodowym skrzywieniem.
Lewij przecząco pokręcił głową i odparł, tłumiąc ziewnięcie:
– Na szczęście dzisiaj nie mam nocnego. I tak miałem dwie doby pod rząd, jedną planowo, drugą w zastępstwie.
– I pan mówi, że nie można zwariować… – mruknął Lejka.
– Nie… A nawet jeśli ma pan rację, to ja już dawno przekroczyłem wszystkie granice zdrowego rozsądku… – Psychiatra uśmiechnął się półgębkiem i w tym samym momencie zadzwonił stojący na parapecie, staroświecki telefon. – Przepraszam… – szepnął lekarz i podszedł do brzęczącego aparatu.
Rozmowa trwała krótko, a intonacja, z jaką odpowiadał ordynator, wprowadziła inspektora w niespokojne drżenie. Policjant wytężył słuch, ale nie mógł zrozumieć ani słowa. Wyrazy były wypowiadane prędko i zlewały się w jedną, splątaną całość o niemieckim brzmieniu. Lejka zrozumiał, że słyszy nieznany mu gardłowy język. Nie zdążył jednak dokładniej wsłuchać się w słowa, bo profesor właśnie odłożył słuchawkę.
– Właśnie dostałem od małżonki burę za to, że nie wracam do domu – wyjaśnił. – Ponadto, instrukcja stanowi, że pana również mam tam dostarczyć… Bardzo mi przykro – dodał, słysząc nieudane próby wyrażenia sprzeciwu ze strony inspektora. – Ale nie ma mowy o tym, by wracał pan o tej porze do Warszawy. Za daleko, poza tym jutro i tak pan tu musi przyjechać. Zupełnie nie opłaca się ruszać samochodu. Na ulicy nic mu się nie stanie, mogę to panu obiecać… Najwyżej wykręcą mu parę zbędnych elementów – dorzucił z szelmowskim błyskiem w oku i pospiesznie zapewnił, że żartuje.
– No, cóż… Ulegając przemocy będę musiał wypełnić pańskie żądanie… – odparł po długim namyśle policjant. Perspektywa nocnej jazdy nie do końca sprawnym samochodem niezbyt mu pasowała, poza tym wiedział, że zostając w Ząbkach, będzie bliżej potrzebującej go Agaty. „Jutro i tak mam wolne, a nie ma sensu wracać do domu…” – pomyślał.
– Doskonale… No, chodźmy, bo już czas.
– Chwileczkę…. Gdzie pan mieszka? – zapytał inspektor. Nie lubił iść pod nieznany mu adres.
– Dokładnie budynek stąd. Mieszkanie służbowe – wyjaśnił ordynator i gestem wyprosił gościa z gabinetu.
Po paru minutach uciążliwej z powodu zalegających alejkę budowlanych śmieci drogi przed idącymi wyłonił się niewielki, piętrowy dom. Jako jeden z niewielu budynków, znajdujących się na terenie szpitala, nie był on opleciony rusztowaniami i prezentował się nader schludnie na tle otaczającego go nieporządku. Ściany domku były pokryte zielonkawą, tylko gdzieniegdzie popękaną farbą, a w dwóch oknach na piętrze paliło się lekko stłumione muślinowymi firankami światło. Na jasnym tle jakiegoś obrazu wyraźnie widniała drobna, kobieca postać. Lewij przystanął na chwilę przed wejściem, przyłożył dwa palce prawej dłoni do ust i musnął nimi jakąś podłużną wypukłość we framudze, szepcąc przy tym coś, co brzmiało jak modlitwa. Po czym odwrócił się do inspektora, mówiąc:
– Zapraszam do środka. Drugie drzwi po lewej…
Lejka posłusznie zanurzył się w przytulnym, ciepłym półmroku korytarza, na środku którego płonęła niewielka, goła żarówka. Mimo mało skutecznego oświetlenia policjantowi udało się zobaczyć stojącą naprzeciw drzwi wejściowych wąziutką szafę. Coś białego mignęło tuż obok inspektora i chwilę później drzwiczki szafy otworzyły się. Po cichym stukocie drewniaków Lejka poznał, że do szafki podszedł profesor. Kiedy Lewij ponownie wynurzył się z półmroku, nie miał już na sobie kitla, a zamiast drewniaków na nogach miał miękkie kapcie z czarnej skóry. Koszula również zmieniła barwę z białej na czarną i inspektor wywnioskował, że ordynator przebrał się przed wejściem do mieszkania. Zdziwiło go jedynie tempo, w jakim to zrobił.
– Dlaczego pan nie wchodzi? – zapytał z lekką naganą w głosie psychiatra i ostrożnie pchnął jasne, drewniane drzwi.
Lokal przedstawiał się dość ascetycznie, ale było w nim czysto jak na sali operacyjnej. Wszystko, począwszy od lustra w przedpokoju, poprzez dywan na pachnącej pastą podłodze, a na wieszaku na płaszcze kończąc, lśniło czystością. Lejka przystanął na chwilę, bojąc się wybrudzić sterylnie czystą posadzkę.
– Proszę wejść… – szeptem poprosił Lewij i dodał nieco głośniej: – Sara!
Rozległo się skrzypnięcie drzwi i z rzęsiście oświetlonego pokoju wyszła ładna, drobna kobieta. Była chyba nieco młodsza od ordynatora, a może tylko odmładzało ją padające z tyłu światło. Oczy miała, w przeciwieństwie do męża, małe, piwne i nieco skośne, ale w gruncie rzeczy byli do siebie podobni jak rodzeństwo. Jej ładne, długie włosy upięte były w luźny, opadający na szczupłe ramiona warkocz. Ubrana była w ciemną, sięgającą kostek sukienkę, a jej pierś przyozdabiała duża, czerwona broszka w kształcie róży. Kobieta ostrożnie przestąpiła przez próg przedpokoju i stanęła, dyskretnie lustrując gościa ciekawskim spojrzeniem. Kłopotliwe milczenie przerwał psychiatra:
– Saro, to jest pan, o którym ci mówiłem… Inspektorze, – zwrócił się do Lejki, opanowanym gestem wskazując na żonę. – to Sara, moja nieoceniona małżonka.
– Bardzo mi miło pana poznać – odezwała się kobieta. Głos miała cichy i melodyjny. – Zapraszam – powiedziała, cofając się nieco w głąb rzęsiście oświetlonego pokoju.
Policjant odpowiedział na zaproszenie lekkim ukłonem i powoli wszedł do salonu. Pokój gościnny urządzony był bardzo skromnie. Wszystko w nim było brązowe, a jedynym różniącym się od reszty wystroju elementem było stojące naprzeciw wejścia czarne pianino. Grube, zwisające z mosiężnego karnisza zasłony z brunatnego sukna nadawały pomieszczeniu tajemniczości, a stojący na parapecie świecznik przywodził na myśl starą, zawalającą się chatkę czarownic.
Sara podeszła do okna i zasłoniła je dokładnie. Lewij tymczasem gestem zaprosił inspektora do zajęcia miejsca na dużej, brązowej kanapie pod ścianą.
– Saro, został nam jeszcze czulent? – zapytał, zwracając się do żony.
– Tak – odparła, spuszczając wzrok. Lejka zauważył, że małżonkowie prawie nie patrzyli sobie w oczy.
– Przynieś go, proszę… Próbował pan kiedyś czulentu, panie inspektorze? To bardzo dobre danie, tradycyjnie robimy go przed szabatem. Sara zwykle dodaje do niego jagnięcinę i ziemniaki. Prawdziwy cud się stał, że jeszcze go zostało… Zazwyczaj znika jako pierwszy…
– To dlatego, że ciebie nie było, Izmael – wtrąciła się kobieta, podchodząc do stołu. W rękach trzymała niewielką, płaską miskę, w której parowało coś niesamowicie podobnego do gulaszu. – Proszę się częstować, panie inspektorze – powiedziała, stawiając przed nim talerz wraz z małym, plecionym koszyczkiem, w którym znajdowały się sztućce. – Smacznego… A ty, Izmael? Chcesz?
Lewij przecząco potrząsnął głową i uśmiechnął się, krótko patrząc jej w oczy. Odwzajemniła uśmiech i usiadła po drugiej stronie stołu. Lejka zobaczył, że wciąż uśmiechają się do siebie przez blat w zupełnym milczeniu, jakby rozmawiali za pomocą ukradkowych, rzucanych znienacka spojrzeń. W pewnej chwili Sara błysnęła źrenicami w stronę inspektora, który wciąż tkwił nieruchomo, patrząc na danie nieobecnym, zdziwionym wzrokiem. Psychiatra podchwycił spojrzenie małżonki i zwrócił się do Lejki:
– Proszę się nie krępować… Sara zwykle nie jada po zmroku.
– A pan? – zapytał policjant, nieśmiało biorąc do ręki widelec.
– Dziękuję za troskę, ale niedawno jadłem… – zapewnił profesor i uśmiechnął się. Miał uroczy, szeroki uśmiech niewinnego chłopca.
Inspektor ostrożnie włożył do ust niewielką ilość jedzenia i przełknął powoli przy akompaniamencie tłumionego chichotu obu małżonków. Kiedy zapytał, co jest powodem ich śmiechu, odpowiedzieli jednocześnie, że Lejka ma taką minę, jakby zmuszano go do połknięcia muchomora w stanie surowym.
– To nie jest trujące, mój panie – zapewnił profesor i rzucił Sarze półgłosem kilka niezrozumiałych, gardłowych słów. Kobieta wyszła, a chwilę później wróciła z małym talerzykiem, na którym widniała niewielka porcja czulentu. Postawiła naczynie przed ordynatorem i wróciła na swoje miejsce przy stole. Profesor podziękował jej spojrzeniem i powiedział, zwracając się w stronę gościa:
– Pańskie zdrowie – I kilkoma prędkimi ruchami zjadł podaną mu potrawę. – Przepyszne, Saro… Czyżbyś lepiej gotowała tylko wtedy, gdy przychodzi Dawid? – spytał, podejrzliwie patrząc na żonę. Chociaż bardzo się starał nadać swemu spojrzeniu żartobliwy błysk, to i tak widać było, że za imieniem „Dawid” kryje się jakieś nieprzyjemne dla obu małżonków wspomnienie. Sara skurczyła się, a na jej twarzy pojawił się rumieniec wstydu.
– Nie, naprawdę nie… – odparła prędko. – A propos, Dawid przekazuje ci pozdrowienia i życzy dobrego tygodnia.
– O, to w takim razie możemy się spodziewać rychłej wizyty mojego drogiego braciszka… Myślę, że tym razem potrzebuje pieniędzy na samochód – mruknął Lewij, odstawiając talerzyk na blat. – Dziękuję, Saro.
Sara uśmiechnęła się smutno i zwróciła się do Lejki:
– Smakuje panu?
Policjant potwierdził zamaszystym skinieniem, bo usta zajęte miał jedzeniem, które było naprawdę bardzo smaczne. Po skończonym posiłku gospodyni podała herbatę i małe, kruche ciasteczka, które mocno pachniały wanilią. Tym razem inspektor nie był już skazany na jedzenie w samotności. Ciastka były wyśmienite i zniknęły dosłownie w oka mgnieniu. Z chwilą zniknięcia ostatniego z nich w pokoju rozległo się jedenaście uderzeń dużego, staroświeckiego zegara, stojącego w kącie salonu.
– Już późno – odezwał się gospodarz, a w jego głosie zabrzmiało ledwo wyczuwalne ponaglenie.
Kobieta w milczeniu odniosła naczynia do kuchni i stanęła w drzwiach, opierając się biodrem o framugę.
– Saro, – zwrócił się do żony półgłosem profesor – zmień, proszę, pościel w moim pokoju…
– A ty? – zapytała cicho.
Lewij w milczeniu wskazał na kanapę, na której siedział i uśmiechnął się. W oczach Sary na moment zabłysnął żal niezaspokojonej żądzy, ale natychmiast opuściła głowę i wyszła.
– Panie inspektorze, proszę czuć się jak w domu… Łazienka jest po prawej stronie, zaraz za drzwiami… – podjął po chwili profesor. – Jeśli czegoś będzie pan potrzebował, proszę śmiało pytać.
– Dziękuję… Nie chciałbym sprawiać kłopotu…
Ordynator zapewnił, że kłopot jest doprawdy żaden, przeprosił i wyszedł, mówiąc, że musi coś sprawdzić w szpitalu. Gdzieś w głębi mieszkania trzasnęły drzwi. Chwilę później w drzwiach pojawiła się pani Lewij. Ze skromnie spuszczonym wzrokiem zaprosiła Lejkę do pokoju, w którym miał nocować. Inspektor posłusznie udał się za gospodynią do niewielkiego, wąskiego pokoiku o zielonych ścianach. Umeblowanie sypialni profesora swoją skromnością przypominało celę średniowiecznego mnicha. Obok wąskiego, żelaznego łóżka stała niziutka szafeczka o pękatych kształtach. Nieco dalej od szafki, pod oknem, znajdowała się wąska i wysoka garderoba z owalnym lustrem na drzwiach. Policjant już miał o coś zapytać, gdy w kieszeni zabrzęczał mu telefon. Odebrał, nie patrząc na ekran.
– Pan Lejka? – Głos kobiety po drugiej stronie słuchawki był tak donośny, że inspektor musiał odsunąć komórkę od ucha.
– Tak. Słucham…
– Pański kolega, Franciszek Bielacki, nie żyje…
– A kto mówi? – zapytał policjant, z trudem panując nad drżeniem rąk.
– Jego żona – odparła niewiasta i zaniosła się dławiącym, spazmatycznym płaczem. Z jej dalszej, porwanej na strzępki wypowiedzi wynikało, że bileter popełnił samobójstwo, rzucając się pod tramwaj chwilę po tym, jak inspektor wysiadł na przystanku. Żona zmarłego mówiła, że dzwoni dopiero teraz, bo przedtem była w zupełnym szoku.
– Nie wiem, co go do tego skłoniło… Był taki spokojny… – zawodziła.
Lejka oparł się o ścianę i długo milczał, nie mogąc zebrać myśli. Franciszka Bielackiego znał od przedszkola i zawsze uważał go za człowieka nadzwyczaj zrównoważonego. Zimny pot wystąpił na czoło inspektora.
– Jest tam pan? – zapytała kobieta.
– Tak, tak… Już do pani jadę… – wyszeptał policjant i odłożył słuchawkę. – Dziękuję za gościnę, ale muszę jechać – powiedział, zwracając się do Sary, która patrzyła na niego pełnym niezrozumienia wzrokiem.
– Nie ma mowy, mój panie – odezwał się z przedpokoju Lewij. Był w płaszczu i czuć było od niego tytoniem. – Nie pojedzie pan sam…
– Niby dlaczego? – burknął Lejka.
Psychiatra wprawnym gestem odgarnął opadające mu na twarz włosy i uśmiechnął się.
– Jest pan w stanie szoku, który może w dowolnym momencie objawić się zupełnym odrętwieniem. To niebezpieczne – wyjaśnił, wnikliwie wpatrując się w oczy inspektora.
– Skąd pan to wytrzasnął?! Nic mi nie jest! – krzyknął Lejka. Czuł się normalnie i tylko przyspieszone bicie serca i zimny pot zdradzały to, jak bardzo jest zdenerwowany. Postąpił w stronę drzwi, ale Sara ze słabym okrzykiem zagrodziła mu drogę.
– Nie pojedzie pan sam – powtórzył lekarz i spojrzeniem kazał żonie odsunąć się. – Ma pan do wyboru dwie rzeczy: moje towarzystwo w czasie jazdy, albo rezygnację z podróży… Co pan wybiera?
Policjant z niechęcią przystał na pierwszą opcję i chwilę później obaj mężczyźni stali przy bramie. Psychiatra otworzył ją szybciej, niż można było się tego spodziewać po starym, zacinającym się zamku. Lejka niecierpliwie wybiegł na ulicę, dopadł do samochodu i wsiadł do niego. Lewij nie spieszył się z zajęciem miejsca w aucie i po irytująco długim namyśle usiadł na przednim siedzeniu. Inspektor odpalił pojazd i ruszył krętą, wąską uliczką.
– Niech pan się nie spieszy… Proszę zwolnić… – poprosił w pewnej chwili psychiatra.
– Niby dlaczego? Ze znaków wynika, że wolno tu jechać osiemdziesiąt na godzinę! – odburknął policjant, na chwilę zdejmując nogę z gazu.
– A pan ile jedzie?
– Dziewięćdziesiąt…
– No więc? – zakończył lekarz i odwrócił się tak, że kierowca nie widział jego twarzy. Ciemne, sięgające ramion włosy zasłaniały mu oczy, ale Lejka i tak wiedział, że jego towarzysz drzemie. „Nic dziwnego… Po dwóch dyżurach w psychiatryku też bym spał jak zabity” – pomyślał policjant i wpatrzył się w ciemność, którą z rzadka rozpraszały migotliwe światła latarń przy drodze. Na ulicy było cicho, w żadnym domu nie paliły się lampy. Zegar na desce rozdzielczej samochodu wskazywał za pięć dwunastą.
– Dlaczego pan ze mną pojechał? – zapytał po chwili milczenia inspektor, zwalniając przed zakrętem.
Lewij drgnął gwałtownie, spojrzał na policjanta i uśmiechnął się.
– Dlatego, że jestem pracownikiem służby zdrowia – odparł syczącym, nieprzyjemnym półgłosem,
– Ale co to ma do rzeczy? – dociekał Lejka.
– A wie pan, co znaczy służba? – spytał lekarz i, nie czekając na odpowiedź, kontynuował: – Służba jest poświęceniem swojego życia, czasu i zdrowia dla innych. Składając przysięgę zobowiązałem się do niesienia pomocy wszędzie tam, gdzie ktoś jej potrzebuje. Ta kobieta, z którą pan rozmawiał, jest z pewnością załamana i wsparcie dobrze jej zrobi… Ponadto pan jest moim gościem, a jako gospodarz muszę zadbać o pańskie bezpieczeństwo. Również psychiczne…
– Wcale nie wymagam od pana opieki. Jestem dorosły, poza tym, ledwo się znamy…
– W takim razie proszę potraktować moje towarzystwo jako wyraz wierności przysiędze… – odpowiedział psychiatra i znowu pogrążył się w czujnym półśnie.
Policjant wzruszył ramionami i znów wpatrzył się w ciemną powierzchnię asfaltu przed sobą. Nawierzchnia była jeszcze mokra od niedawnego deszczu, a w powietrzu pachniało nocną świeżością. Samochód w ciszy mijał kolejne zakręty, ciemność powoli rzedła pod wpływem napierających na nią świateł stolicy. Pojazd wtoczył się na bezsenne ulice Śródmieścia. Gdzieś w oddali rozbrzmiewały akordy jakiejś piosenki. ”Chyba koncert” – pomyślał Lejka i skręcił w ulicę Pawią. Nawykłymi do ciemności oczyma szukał bloku, opatrzonego numerem sześć. Tam, na piątym piętrze mieszkała rodzina Bielackich.
– Widzi pan szóstkę? – zwrócił się do psychiatry, który obudził się akurat w chwili, gdy skręcali na rondzie.
Lewij wyjrzał przez okno, a jego z natury niespokojne oczy zamigotały jeszcze bardziej nerwowo.
– Tam jest – powiedział po chwili, wskazując na jasny, niedawno ocieplony blok z lat osiemdziesiątych.
Policjant podziękował i spojrzał w kierunku trzech okien na rogu piątego piętra. W jednym z nich paliło się światło. Inspektor półgłosem kazał profesorowi wysiąść i ostrożnie zatrzasnął drzwiczki samochodu. Ruszyli wilgotnym chodnikiem do drzwi wejściowych. Lejka delikatnie nacisnął na klawisz domofonu i czekał, ze zdenerwowania przygryzając dolną wargę do krwi. Psychiatra stał obok niego w zupełnym bezruchu. Jedynym dowodem na to, że żyje były jego bez przerwy biegające z boku na bok źrenice w malachitowej oprawie tęczówek.
– Słucham? – Spłakany głos w domofonie rozległ się tak nagle, że obaj oczekujący podskoczyli.
– Pani Beato, to ja, inspektor Lejka – przedstawił się policjant i położył dłoń na zimnej klamce.
– Mojej siostry nie ma… Godzinę temu wyjechała do Zakładu Medycyny Sądowej… Wezwano ją dla dopełnienia jakichś formalności…
– Acha… A kiedy wróci?
– Nie wiem. Może dopiero rano… Nic nie mówiła na ten temat… – Kobieta urwała na chwilę i zwróciła się do kogoś po drugiej stronie cichym, uspokajającym szeptem: – Spokojnie, mamusia wróci… No, śpij… Przepraszam – powiedziała nieco głośniej. – Dobranoc panu… Do Beaty proszę przyjść jutro, koło południa najlepiej… Dobranoc. – Odłożyła słuchawkę z trzaskiem.
Lejka stał w milczeniu, nie mogąc zebrać myśli. W głowie miał zupełny mętlik i nie wiedział, co robić.
– Wie pan, jak stąd trafić do tego Zakładu? – zapytał po chwili, z wysiłkiem wpatrując się w nieodgadnioną twarz stojącego obok lekarza.
– Wiem… Ale nie radzę tam teraz jechać. Jeśli pani Bielacka tam jest, to nic się jej nie stanie… Jest w dobrych rękach… A przy okazji, pamięta pan może panieńskie nazwisko matki zmarłego kolegi?
Pytanie wydało się inspektorowi tak dziwne, że aż podskoczył.
– Co to ma do rzeczy? – warknął, powoli ruszając w stronę samochodu.
Lewij zmarszczył czarne, krzaczaste brwi i w milczeniu wsiadł do auta. Odezwał się dopiero w momencie, gdy wyjechali na Karmelicką:
– Wydaje się, że była u nas taka jedna, co wychodziła za Bielackiego…
Lejka rzucił pasażerowi pytające spojrzenie i zwolnił trochę. Nie chciał uronić ani słowa z tego, co mówił profesor. Ale zamiast pożytecznych informacji usłyszał długą, szarpiącą nerwy ciszę.
– U nas, to znaczy gdzie? – zapytał.
– W gminie… – wyjaśnił psychiatra i ciągnął dalej: – To było jakieś trzydzieści pięć, sześć lat temu. Chyba nie chodziłem jeszcze do szkoły… Nieważne zresztą… Z tego, co pamiętam z rozmów dorosłych, to w gminie była afera o to, że jakaś kobieta chciała wyjść za goja, Bielackiego właśnie… Na imię miał chyba Daniel, ale z Żydami nie miał nic wspólnego… Rabbe nie chciał dać zgody na to małżeństwo, bo wiedział, zresztą wiedzieli wszyscy, że ta kobieta straci kontakt z gminą i zmieni wiarę. A musi pan wiedzieć, że każde odejście z gminy jest porównywalne do śmierci kogoś z rodziny. Oba te zdarzenia opłakujemy tak samo… W końcu oboje zniknęli nie wiadomo gdzie, a potem, już w Warszawie i to dużo później dowiedziałem się, że ślub odbył się dwa dni po ich ucieczce w jakimś kościółku na prowincji i ta kobieta przeszła na rzymski katolicyzm…
– A pamięta pan, jak się nazywała?
Lewij potrząsnął głową i powiedział, że w gminie mówiono na nią Rachela, ale chyba wraz z katolickim chrztem zmieniła imię. Na tym skończyła się opowieść o wiarołomnej Żydówce.
Dalej jechali w milczeniu, sami nie wiedząc dokąd. Inspektor nie myśląc skręcał i zawracał, przyspieszał i zwalniał bez widocznego celu. Nie chciało mu się spać, nie miał najmniejszej ochoty wracać do domu. Był tak zajęty swoimi myślami, że zapomniał zupełnie o obecności lekarza. Dopiero przy wjeździe na Włochy zorientował się, że nie jest w samochodzie sam… Zahamował nagle, przerażony nieoczekiwanym towarzystwem. Drobnym ciałem psychiatry szarpnęło i tylko to, że miał on dłonie wsparte o deskę rozdzielczą uchroniło go od uderzenia czołem w szybę.
– Przepraszam – tłumaczył się policjant. – Przestraszyłem się trochę… Myślałem, że jestem sam, zerkam na siedzenie obok i widzę jakiegoś człowieka…
– Nie mam nic przeciwko temu, by traktowano mnie jak halucynację – zapewnił profesor z uśmiechem i dodał: – Przy okazji, wie pan, która godzina? Zapomniałem zegarka w domu…
Lejka z dziwną niechęcią odparł, że dochodzi druga. W pytaniu o godzinę od zawsze wyczuwał groźbę zbliżającej się rozłąki, a Lewij z pewnością nie należał do osób, z którymi chciałby się pożegnać prędzej, niż to konieczne. Otuchy dodała mu myśl, że są daleko od Ząbek i od przedwczesnego rozstania może uchronić go długa droga z powrotem. Prędko przypomniał sobie także, że w ząbkowskim szpitalu przebywa jego siostra, a regularne jej odwiedzanie da mu pretekst do każdorazowej wizyty w gabinecie ordynatora.
Wspomnienie o Agacie uderzyło go nagle i z całą siłą. O ile przedtem jej pobyt w szpitalu traktował jako dodatek do nowego pakietu przygód, o tyle teraz świadomość tego, że jedyna, ukochana siostrzyczka znajduje się w realnym niebezpieczeństwie, podcięła mu nogi.
Inspektor uświadomił sobie zupełnie nieoczekiwanie fakt, że musi zrobić wszystko, by wydrzeć siostrę z macek choroby. W jednej chwili przez jego głowę przeleciało tysiąc pomysłów na to, jak to zrobić. Na pierwszy plan wysunęła się myśl o korupcji… Nie… On, Stanisław Lejka, najbardziej zasłużony w stolicy łowca łapówkarzy, miałby sam pójść w ślady swoich ofiar? Nie, to było nie do pomyślenia, a jednak… Jednak wizja wręczenia grubej, szeleszczącej koperty w cieniu przyszpitalnych lip w zamian za uratowanie siostry wydała mu się nader kusząca. Pomyśleć tylko, że wystarczy zapłacić, by mieć pewność co do tego, że człowiek, którego kochamy, będzie uratowany… To takie łatwe…
„Zrobiłbym to, czy nie?...” – myślał inspektor, w napięciu wpatrując się w szary asfalt przed sobą. Odległości straciły dla niego jakiekolwiek znaczenie, a orientacja przestrzenna zniknęła gdzieś głęboko na dnie przerażonego umysłu. – „No, zrobiłbym to, czy nie?... Gdyby teraz, w tej chwili, Lewij otworzył oczy i powiedział, że zna sposób na jej wyleczenie, ale muszę za to zapłacić… Zgodziłbym się?...” Pytanie krążyło po rozpalonej głowie Lejki tak prędko, że świat zawirował mu przed oczyma. Poczuł, jak ogarnia go słabość. Nogi bezwładnie opadły na dół, przy czym prawa całym ciężarem zwaliła się na pedał gazu. Zaciśnięte na kierownicy dłonie rozkurczyły się i mimo usilnych prób utrzymania ich w górze pacnęły z głuchym klaśnięciem na uda. Policjanta ogarnął strach, powoli przechodzący w panikę. Po raz pierwszy w swoim życiu inspektor nie mógł zapanować nad swoim ciałem. Gdzieś w oddali zawyła syrena pogotowia. Mijane szybko światła i ulice zlały się w oczach Lejki w jedną, szaro–granatową masę. Coś jasnego mignęło mu z prawej, rozległ się zgrzyt zaciąganego hamulca ręcznego i ciche przekleństwo w nieznanym, gardłowym języku.
– Panie, patrz pan na drogę, do cholery! – zawołał syczący, poirytowany głos.
"Ja "beznadziejność nadchodzących dni" -
Witam odważnym i rycerskim : "phi" !!" Tongue
Odpowiedz
#2
Inspektor otworzył oczy i zobaczył przed sobą wysoką, szarą ścianę.
– Gdzie ja jestem? – zapytał słabym, drżącym szeptem.
– Jeszcze wśród żywych, ale mało brakowało, a byśmy razem wylądowali w zaświatach – odparł ten sam syczący głos.
Lejka niezdarnie odwrócił się w stronę, skąd doszedł go dźwięk i ujrzał pochylonego nad sobą profesora. Jego prawa, potwornie zimna dłoń zaciskała się na bladym nadgarstku policjanta, lewa zaś kurczowo spoczywała na dźwigni hamulca ręcznego.
– Ależ ma pan przyspieszony puls… Ma pan kłopoty z sercem?
– Nie – półprzytomnie odpowiedział inspektor i znowu zamknął oczy. Ogarnęła go kolejna fala osłabienia. Wnętrznościami wstrząsnęły mdłości. Lejka pochylił się, odruchowo nacisnął na klamkę, otworzył drzwiczki i spróbował wyrzucić z siebie to, co go dusiło. Na czarny asfalt spłynęła jedynie wąska strużka śliny. Drobna dłoń lekko spoczęła mu na ramieniu.
– Przepraszam – szepnął policjant. Wytarłszy usta wierzchem dłoni, wyprostował się i opadł na oparcie siedzenia. Czuł się zmęczony i rozbity, nie wiedział, jakim cudem nagle znalazł się pod ścianą.
Lewij uśmiechnął się ze współczuciem i nieznacznym ruchem głowy zapewnił, że nic się nie stało.
– Dobrze, że pan ze mną pojechał… Dziękuję… – dodał po chwili milczenia inspektor, patrząc to na zaciągnięty hamulec, to na widniejącą przed nimi ścianę. Powoli docierało do niego, że zboczył z drogi, chociaż nie pamiętał, jak i kiedy to się stało. – Mało brakowało, a byśmy się rozbili…
– Nieważne… Teraz już dobrze. Tak bywa… Miał pan lekkie zaburzenie świadomości i może pan pewnych rzeczy nie pamiętać, ale to nieistotne. Ze swojej strony poleciłbym panu kilka dni urlopu zdrowotnego…
– Dlaczego? – przerwał Lejka. – Teraz czuję się normalnie, tylko trochę kręci mi się w głowie.
– A jednak nalegałbym ze swojej strony na króciutki urlop. To, czego pan doświadczył, można nazwać przymgleniem z elementami stuporu. Jest to normalna, choć nieco opóźniona reakcja na sytuację stresową… Po prostu wszystko się u pana skumulowało i cały ten strach o siostrę, zaskoczenie, wywołane wiadomością o śmierci kolegi i być może jeszcze kilka czynników stresogennych, których działanie tłumił pan w sobie, uderzyło w pańską świadomość, wywołując przymglenie. Stracił pan przytomność tego, co się z panem dzieje… To normalne i nie należy się tego obawiać, ale warto się temu przyjrzeć. Po prostu poobserwować się przez jakiś czas, pobyć ze sobą samym, poznać siebie od środka, uspokoić się, uporządkować pewne sprawy… Jak wiadomo, do generalnych porządków w duszy najlepiej nadaje się spokojny urlop w samotności i ciszy… Mogę panu załatwić skierowanie do jakiegoś sanatorium, na przykład w górach. Co pan na to? – zapytał Lewij, przebiegle mrużąc oczy.
Oszołomiony nadmiarem informacji inspektor zapewnił nieśmiało, że musi się nad tym zastanowić.
– Gdzie my tak w zasadzie jesteśmy? – spytał, bezradnie rozglądając się dookoła. Widział tylko niejasne kontury rosnących nieopodal drzew i czuł zapach gnijących śmieci.
– Możemy być wszędzie, – odparł z uśmiechem psychiatra – ale wydaje się, że jesteśmy niedaleko jakiegoś blokowiska… Tak… Chyba Mokotów albo Okęcie… Jednak Okęcie…
– Skąd pan to wie?
– Poznałem po domu po lewej stronie. Pamiętam go, mieszkał tam kiedyś mój bliski znajomy, rabbe Abraham. O tam, widzi pan? W tym oknie po prawej, na drugim piętrze… Ciekawe, kto tam teraz mieszka…
– Mogę to dla pana sprawdzić w bazie danych – zaproponował policjant. W odpowiedzi usłyszał, że ma się nie przemęczać i odpocząć.
Po paru minutach milczenia Izmael zaproponował Lejce, aby przesiadł się na siedzenie pasażera.
– Nie warto się wysilać. Musi pan trochę ochłonąć… Mam nadzieję, że nie zapomniałem jeszcze, jak się prowadzi samochód… A nawet jeśli, to miło będzie mi umrzeć wraz z panem… – zażartował Lewij i bez słowa wysiadł z pojazdu. Inspektor bez najmniejszego oporu przesiadł się na siedzenie obok kierowcy. Kluczyki zgrzytnęły w stacyjce, rozległ się cichy szum, potem charkot i silnik zgasł.
– Ten samochód tak ma. Proszę spróbować jeszcze raz – wyjaśnił policjant w odpowiedzi na pytające spojrzenie psychiatry.
W końcu, po paru bezowocnych próbach, samochód powoli ruszył w stronę wyjazdu. Okazało się, że zszokowany inspektor miał na tyle rozumu, by skręcić na najbliższy parking. Co prawda nie wyhamował przed ścianą bloku, ale i tak mogło być sto razy gorzej.
Lewij okazał się kierowcą niezwykle uważnym. Podzielność uwagi miał tak dużą, że mógł jednocześnie patrzeć na drogę i zwracać baczną uwagę na to, co dzieje się z inspektorem, udzielając mu przy tym niezbędnych rad. Lejką kilkakrotnie wstrząsały mdłości, zawroty głowy nasilały się co jakiś czas, zwłaszcza przy zakrętach. Przy którymś z kolei skręcie policjant poprosił o to, by się zatrzymali.
Na ulicy nie było żywego ducha. Pobocze było wąskie, piaszczyste i Lejka zorientował się, że są już za miastem, nie wiedział tylko, z której strony. Inspektor wysiadł z samochodu i oddalił się w jakieś gęste krzaki. W zakrywającej go w całości gęstwinie spróbował zwymiotować, ale na ziemię spłynęła tylko gęsta, lepka ślina. Świeże, nocne powietrze i cisza otaczającego lasu podziałały uspokajająco na roztrzęsioną psychikę policjanta. Powoli zaczęła doń wracać jasność umysłu i spokój, nudności stały się mniej uciążliwe, a ucisk w okolicy mostka zelżał. Przytulny mrok podmiejskiego lasu przywiódł Lejce na myśl wspomnienie o nocnych wyprawach z siostrą. Przypomniał sobie ich wspólne wywoływanie duchów pod osłoną zmierzchu, śmiech Agaty, jej ciemne, płonące z podniecenia oczy... Teraz to wszystko miało się zmienić. Z zamyślenia wyrwał go trzask łamanej gałązki. Inspektor podniósł głowę i odwrócił się…
"Ja "beznadziejność nadchodzących dni" -
Witam odważnym i rycerskim : "phi" !!" Tongue
Odpowiedz
#3
Drobnej mężczyzna

W którymś momencie "zamknięcie" zastąpiłabym po prostu zamkiem.

Napisałabym, że trzyma w napięciu, ale tak nie jest. Nie czuję żadnego napięcia podczas czytania, ale mimo to czyta się przyjemnie, narracja jest całkiem wciągająca, a z pewnością na wysokim poziomie. Widzę wyraźnie wiele elementów i ścieżek fabularnych, które ocierają się o siebie nieśmiało i zwiastują skrzyżowanie, akcję. Skojarzyło mi się trochę z Cieniem Wiatru.

Ciekawa jestem wyjaśnienia gardłowych przekleństw w dziwnym języku i notorycznie go "ae" w imionach. Wink

W pewnym momencie musiałam sprawdzić, czy to nie fantastyka. Jakoś między opisem przesłuchania Samaela a dziwnym zachowaniem kontrolera.

W mieszkaniu psychiatry też miałam wyraźne poczucie, że Sara i Lewji są jakimiś demonami i coś knują. Trochę dziwne, że Lejka nie zażądał widzenia z siostrą.
Lewji i Lejka - te nazwiska mi się trochę mieszają.
A przed nocowaniem u lekarza spróbowałabym chyba jeszcze trochę wzmocnić ich więź. Zwłaszcza że to policjant (co też nastawia mnie sceptycznie do późniejszych mdłości, mam znajomego strażaka, który po paru latach służby był chyba całkowicie nieczuły na tragedie w swojej rodzinie; zaskakujące, co zawód robi z człowiekiem).

Cień Wiatru swoją drogą, ale - no właśnie - mocniejsze podobieństwo wyczuwam raczej do Mistrza i Małgorzaty. Też na początku niby nic, tramwaj, demonicznie nieco i narracja odrobinkę mi się kojarzy. Smile

Ładnie, powiedzmy, że mnie kupiłeś jako czytelnika. Angel
Odpowiedz
#4
Dziękuję za komentarz, Bel6.
Skojarzenia z "Cieniem Wiatru" i "Mistrzem i Małgorzatą" pozwolę sobie potraktować jako komplement. Smile
Co do demoniczności, gardłowego języka i ciągłego "ael" w imionach - masz rację, coś w tym jest. Nie zdradzę jednak, co.
Cieszę się, że Ci się podobało, nad sugestiami pomyślę.
Dziękuję za lekturę i odzew!
Pozdrawiam i weny życzę,
Graf
"Ja "beznadziejność nadchodzących dni" -
Witam odważnym i rycerskim : "phi" !!" Tongue
Odpowiedz
#5
Cytat:Ostrożnie pomacałem przytroczony do pasa rewolwer. Coś mi podpowiadało, że będę musiał go użyć, bo towarzystwo było uzbrojone po zęby.
W zasadzie to powinien go już dawno trzymać w garści odbezpieczony i wycelowany...

Ale tam. TajemnicaWink Gardłowy, nieco podobny do niemieckiego język to najprawdopodobniej Jidysz. Zresztą świadczy o tym przynależność narodowa lekarza psychiatry. Imiona pochodzą z "mitologii okołochrzecijańskiej" (nazwa umowna Wink Kłania się księga Henocha ) nie pamiętam tylko czy przypisywane są Aniołom, czy upadłym.

Pozwolę sobie zgodzić się z Bel. Czyta się to dosyć płynnie. Niestety brak tu tego charakterystycznego mroku i tajemniczości, który by się bardzo przydał. Jest trochę zbyt łopatologicznie i jakby odrobinę... naiwnie?

Pozdrawiam serdecznie.
corp by Gorzki.

[Obrazek: Piecz1.jpg]
Odpowiedz
#6
(06-01-2017, 23:26)gorzkiblotnica napisał(a): Imiona pochodzą z "mitologii okołochrzecijańskiej" (nazwa umowna Wink Kłania się księga Henocha ) nie pamiętam tylko czy przypisywane są Aniołom, czy upadłym.


Dziękuję za komentarz, Gorzki.
Masz rację, język, którym posługuje się czasami psychiatra to Jidysz.
Co do imion... Nie wiem, jak z "Izmaelem", ale "Samael" jest imieniem jednego z demonów.
Nad mrocznością pomyślę, chociaż staram się, by jej poziom rósł w dalszych częściach.
Dziękuję za lekturę i odzew. Smile
Pozdrawiam,
Graf

A oto drugi rozdział mej pisaniny... Smile

Rozdział 2
Chora siedziała nieruchomo w fotelu, patrząc bezmyślnie w czarny prostokąt okna. O szybę bębniły krople zaczynającego się deszczu, a na poręcz fotela raz po raz spadały ciężkie, słone łzy. Cała uwaga kobiety skupiona była na szmerach, które dochodziły ze wszystkich stron naraz. Teraz, po zastrzyku, głosy były nieco niewyraźne, ale tuż przed podaniem leku słyszała czyjś ostry, przerażający krzyk. Ktoś po tamtej stronie wołał o pomoc.
Kobieta nie wiedziała, jak ma pomóc wołającej ją istocie, nie wiedziała także, dlaczego nagle znalazła się w jasno oświetlonym pokoiku o białych ścianach, spętana powrozami kroplówek, z których sączył się jakiś oleisty płyn. Bolała ją głowa, a ból wzrastał w miarę, jak próbowała odtworzyć szczegóły swojego przyjazdu do tego obcego miejsca. Była już dużo spokojniejsza, mogła więc pozwolić sobie na chłodne przywołanie faktów. Odchyliła się do tyłu i zamknęła oczy, usiłując nie zwracać uwagi na wszechobecny szum.
Pierwszym obrazem, jaki zdołała wyłuskać z otchłani niepamięci, był widok łąki za domem. Na ciemnozielonym kobiercu rozmaitych traw srebrzyły się pierwsze promienie wschodzącego Księżyca, w pobliskim stawie kumkały żaby. Wyszła jak zwykle po to, by nazbierać ziół, potrzebnych jej do wywołania dusz zmarłych. Tej nocy postanowiła skontaktować się ze zmarłą pięć lat temu matką. Zioła rosły na łące wyjątkowo obficie, toteż Agata dosyć prędko wróciła do domu z pełnym koszykiem. Na stole w kuchni już stała przygotowana zawczasu świeczka, talerzyk z świńską krwią i małe, na wpół zwęglone drewienko.
Zioła szybko wylądowały w dużym, miedzianym garnku nad paleniskiem. Wywar należało zlać, ostudzić, wymieszać z krwią i wypić, prosząc przy tym ducha matki o przybycie na ucztę. Agata wzdrygnęła się na myśl o metalicznym posmaku krwi, ale wiedziała, że nie ma skuteczniejszego sposobu na wywołanie ducha bliskiej osoby niż ten, który miała zamiar zastosować. Przepis na miksturę dała jej pewna znajoma z Pomorza. Kobiety poznały się w czasie wspólnego pobytu w Szczecinie i nie rozstawały ze sobą aż do dnia wyjazdu.
Płyn w garnku zaczął bulgotać. Młoda czarownica zdjęła gar z paleniska i wyniosła go do piwnicy. Kiedy wywar ostygł na tyle, że można było zanurzyć w nim rękę, Agata wzięła chochlę i ostrożnie przelała odrobinę brunatnego płynu do miseczki z krwią. Wymieszała obie ciecze za pomocą zwęglonego drewienka, odczekała chwilę, zapaliła świeczkę i ostrożnie podniosła talerzyk do ust. Smak mieszaniny był obrzydliwy, ale powstrzymała się od wylania jej na podłogę i wypiła do dna. Z dalszej części obrzędu pamiętała tylko niejasne krzyki i przerażoną twarz skurczonej nad aparatem telefonicznym sąsiadki. Była pewna, że padło słowo „pogotowie”, ale reszty już nie mogła sobie przypomnieć. Jej wspomnienia wznawiały się w momencie, gdy odzyskała świadomość w małym, obcym pokoiku o białych ścianach. Pamiętała dokładnie twarz klęczącego przy niej lekarza i sposób, w jaki patrzył na nią, jednocześnie majstrując coś przy wenflonie. Widziała okrutny, zimny spokój w jego dużych, zielonych oczach. Potem wszystko runęło w szemrzącą ciemność.
– Kim jesteś? – spytała, zasypiając, ale nikt jej nie odpowiedział. Spróbowała zapytać głośniej, przekrzyczeć pulsujący w jej głowie szum, ale nie dała rady. Głos uwiązł jej w gardle, a wzniesione do góry ręce opadły bezsilnie na poręcze szpitalnego fotela. Lek zaczynał działać, odbierając Agacie resztki bezładnej świadomości. Lepka i ciężka otchłań narkotycznego snu pochłonęła ją tak nagle, że nie zdążyła nawet krzyknąć.
Obudziła się po kilku godzinach, zbolała, ale już spokojniejsza. Przeraziła się na widok wystającej z przedramienia igły, ale strach szybko przeszedł w rezygnację. Rozejrzała się po nieprzytulnym, pachnącym spirytusem pokoju. W ścianie, niedaleko od fotela, zauważyła czerwony przycisk. Niewiele myśląc, nacisnęła go. Donośny dźwięk dzwonka wstrząsnął nią tak bardzo, że zawyła na całe gardło. Drzwi otworzyły się natychmiast.
– No, już, paniusiu, spokojnie – szeptał ktoś w białym kitlu. – No, już, zaraz zrobimy zastrzyk i będzie lepiej… No, niech się paniusia nie wierci i da rączkę!
Igła z lekkim oporem weszła w spięte strachem ciało, przezroczysty płyn zaczął powoli wypływać ze strzykawki, rozsadzając żyłę. Agata szarpnęła się kilkakrotnie, czyjeś ręce chwyciły ją wpół, druga para dłoni przygniotła jej przeguby do fotela i po chwili chora opadła na oparcie, z trudem łapiąc powietrze.
– Kładziemy ją? – zapytał niski, kobiecy głos.
– Niech jeszcze posiedzi. – Padła odpowiedź i drzwi zamknęły się cicho. Na korytarzu zastukotały czyjeś kroki, zabrzmiały stłumione słowa powitania, zaszeleściły przekładane kartki. Agata pogrążyła się w bezmyślnej kontemplacji ściany przed sobą.
– Mamo… – szeptała co chwila, patrząc w czarny prostokąt okna. Czuła się oszukana i płakała, próbując zatopić swój ból we łzach. Coś w niej pękło. Była pewna, że już nic nie będzie tak, jak dawniej.
***
Teraz to wszystko miało się zmienić. Z zamyślenia wyrwał go trzask łamanej gałązki. Inspektor podniósł głowę i odwrócił się. Zobaczył majaczącą przed nim sylwetkę niewysokiego mężczyzny w długim, jasnym płaszczu. W ręku nieznajomego żarzyła się zatknięta w lufkę cygaretka.
– A jakby pan stracił przytomność, to co? – zapytał ostry, nieprzyjemnie syczący głos.
Lejka cofnął się odruchowo, szukając czegoś, nadającego się do obrony. Na oślep ułamał jakąś gałąź i wystawił ją przed siebie jak tarczę
– Spokojnie, nie zamierzam pana napadać – zapewnił mężczyzna i, śmiejąc się cicho, postąpił krok do przodu. Jego twarz skrywał cień, ale mimo ciemności inspektor zobaczył dwa zielone ogniki tęczówek tajemniczego rozmówcy i odetchnął głośno.
– Musi się pan tak skradać, profesorze? – zapytał, z ulgą rozluźniając napięte mięśnie.
Lewij zaśmiał się znowu i odparł:
– Przepraszam... Skrzywienie zawodowe… Już chyba lepiej się pan czuje, skoro… – Wzrok psychiatry padł na gałąź, którą Lejka wciąż ściskał w ręku. Inspektor niezwłocznie odrzucił patyk na bok. W odpowiedzi usłyszał śmiech i ciche klaśnięcie.
– Wie pan, gdzie jesteśmy? Znowu straciłem orientację… – nieśmiało spytał policjant, rozglądając się dookoła.
Lekarz bez słowa podszedł do niego z dziwnym uśmiechem natchnionego zboczeńca, w ciemności znalazł jego dłoń i, mocno zaciskając zimne, szponowate palce na przegubie inspektora, wyszeptał mu prosto do ucha:
– Czy to ma jakieś znaczenie, mój chłopcze?
Lejka odskoczył jak oparzony i wrzasnął:
– Co pan, cholera jasna, oszalał?!
Psychiatra w oka mgnieniu wypuścił rękę, zaśmiał się dźwięcznym, perlistym śmiechem i wyjaśnił, że właśnie przeprowadził badanie reakcji organizmu policjanta na czynnik stresogenny.
– Proszę uprzedzać mnie o takich rzeczach! – zażądał inspektor.
– Po uprzedzeniu badanie staje się niemożliwe i niemiarodajne. Pańska reakcja mieści się w normie, nie ma pan już żadnych znaczniejszych objawów szoku – odparł Lewij i poprosił Lejkę o powrót do samochodu. – Zimno jest – dodał ponaglająco, w ciemności szukając leśnej ścieżki.
Pomiędzy gałęziami drzew prześwitywał chylący się ku zachodowi Księżyc. Noc dobiegała końca, nad światem zawisł świt. Przejmujący chłód przedświtu wciskał się w przestrzeń pomiędzy guzikami ubrania, wprowadzając zmęczone ciało inspektora w nieprzyjemne drżenie. Policjant z ulgą opadł na siedzenie pasażera i przymknął oczy. Auto ruszyło powoli po mokrej od rosy szosie. Chwilę później ściana lasu za szybą ustąpiła miejsca jakimś budynkom, potem pomiędzy rzęsami Lejki mignął kontur muru.
„Drewnica” – pomyślał inspektor i poddał się przygniatającej go senności.
***
Profesorowa Sara Lewij siedziała na łóżku, bezmyślnie patrząc na rozłożoną na kolanach książkę. Nie mogła spać, chociaż zazwyczaj pożyczone od męża wydanie Kępińskiego działało na nią niezwykle usypiająco. Spokoju nie dawały jej natrętne emocje. Czuła się zaniedbana, choć nie wiedziała, dlaczego. Uczucie to nie miało obiektywnego potwierdzenia w faktach. Izmael od zawsze dbał o nią jak o rodzoną siostrę, wiedziała, że gotów jest zrobić dla niej wszystko. Mimo to dusił ją żal. Najbardziej złościło ją chyba to, że nie miała nawet pojęcia, czy ten, którego nazywała mężem, jest Żydem w całym tego słowa znaczeniu. Nigdy nie widziała go nieubranego, nie wiedziała więc, czy jest obrzezany.
Przez ponad dziesięć lat małżeństwa Sara ani razu nie doznała ze strony męża innej pieszczoty, niż lekki uścisk dłoni. Nie znała go tak jak żona poznaje męża i czuła się z tego powodu gorsza od swych koleżanek, które głośno śmiały się ze swych nowych „osiągnięć”. Poczucie gorszości od dawna nie dawało jej spokoju, zastanawiała się nawet nad znalezieniem sobie stałego kochanka, który pomógłby się od tego kompleksu wyzwolić, ale nie miała odwagi. Podejrzewała, że Izmael odwróciłby się od niej zupełnie, może nawet poszedłby do rabina z podaniem o rozwód… Nie chciała go zranić, nie miała odwagi rozdrapać rany, która jeszcze nie do końca się zagoiła.
Dawid od samego początku ich znajomości traktował Sarę w sposób, który nie pozostawiał wątpliwości co do tego, że narzeczona brata mu się podoba bardziej, niż byłoby to pożądane. Dziewczyna często słyszała, jak Izmael beształ młodszego od siebie o pięć lat młodzieńca za to, że ten znów śmiał spojrzeć kobiecie w oczy. Rodzina Lewijów od zawsze słynęła z niezwykle ortodoksyjnego podejścia do kwestii przestrzegania zasad yichud. Za złamanie tego zapisu karano zazwyczaj biciem, wyzwiskami i pozbawieniem deseru. Prawa w tej sferze przestrzegano w domu Izmaela tak pedantycznie, że nawet po ślubie Sara musiała go zmuszać, by spojrzał jej w oczy na chwilę dłuższą, niż mgnienie powiek.
– Ona wcale nie jest nieznajoma, Izma! – bronił się Dawid, zasłaniając się rękoma przed zamaszystymi ciosami w twarz. – Znam ją tak jak ty ją znasz…
– Milcz, baranie ofiarny, bo ci utnę język! – syczał Izmael i po tej groźbie zazwyczaj odwracał się od swej ofiary tak gwałtownie, że mycka spadała mu z głowy. Dawid z prędkością błyskawicy podnosił jarmułkę i podawał ją bratu, szepcząc słowa przeprosin. Na tym z reguły kłótnia się kończyła i winowajca zyskiwał odpuszczenie grzechów, które wyrażało się pełnym godności podaniem mu zawiniętego w szmatkę kawałka lodu, który przykładał do piekących policzków. W późniejszym czasie, gdy Izmael z powodu pracy nie nosił już jarmułki na co dzień, rytuał podania mycki zmieniono zwykłym uściskiem dłoni, ale kara pozostała bez zmian.
Dawid, mimo dotkliwych konsekwencji swego postępowania, nie ustawał w staraniach zdobycia względów szwagierki. Raz nawet odwiedził ją w domu pod nieobecność Izmaela i częstował wybornym, rzekomo przywiezionym z Izraela winem. Dwa dni później podczas zakupów Sara zobaczyła, że półka sklepu ugina się od butelek izraelskiego specjału o wdzięcznej nazwie „Rebbe wine”. Owego dnia jednak była przekonana, że trunek pochodzi z Ziemi Obiecanej i piła go wielkim haustami.
Z dalszego przebiegu wizyty szwagra pamiętała tylko to, że jakimś cudem znalazła się w łóżku i że Dawid po raz kolejny w swoim życiu dostał po twarzy, ale wtedy zamiast dłoni Izmael używał do tego procederu trzymanej oburącz skórzanej teczki. Na szabat w tamtym tygodniu winowajca zjawił się z nowo wstawionymi przednimi zębami. Działo się to wszystko dwa dni po weselu Sary i Izmaela i od tamtego dnia kwestia bliskości między małżonkami przestała istnieć. Stan ten trwał nieprzerwanie od dziesięciu lat, a każda wzmianka o Dawidzie powodowała nieprzyjemne milczenie. Sara wielokrotnie przepraszała męża za zdradę, ale w odpowiedzi słyszała tylko: „Ciesz się, że nie podałem o rozwód.”. W głębi duszy była mu wdzięczna za to, że pokazał jej, jak wybaczyć niewybaczalne i szczerze modliła się do Boga o zdrowie dla tego, którego nazywała mężem. Czasami jednak dopadała ją chandra, a duszę zaczynały pętać kompleksy i poczucie winy.
Smutne pasmo wspomnień przerwał Sarze odgłos otwieranych drzwi. W przedpokoju rozległ się charakterystyczny odgłos kroków Izmaela. Nie był jednak sam. Żona poznała to po jeszcze jednym dźwięku ciężko opadających na podłogę nóg.
– Sara! – zawołał mąż. Imię jej wypowiedział jak zawsze chłodno, z lekką irytacją, zupełnie jakby jeszcze nie mógł otrząsnąć się po zadanym mu przez rodzonego brata ciosie. – Dlaczego nie śpisz? – Głos Izmaela zelżał nieco i teraz brzmiało w nim coś na kształt troski.
Sara wstała, pospiesznie przetarła zapłakane oczy i wyszła na korytarz. Małżonek jak zwykle podał jej dłoń, uśmiechnął się i zwrócił się do inspektora:
– Proszę się położyć, drogę do pokoju pan już zna… Dobranoc…
– Dobranoc – odpowiedział policjant, ukłonił się i zniknął za drzwiami.
– Saro, czemu nie śpisz? – zapytał po chwili milczenia mąż, gestem każąc jej wejść do salonu. Nigdy nie rozmawiali ze sobą w pokojach sypialnych. – Płakałaś? – dociekał, zamykając drzwi.
– Nie… Może ci się wydaje… Jesteś zmęczony… – odparła, siadając na kanapie. Nie chciała dać mu do zrozumienia, że znowu rozpamiętywała sprawę sprzed dziesięciu lat.
Patrzył na nią w milczeniu, a jego wzrok prześwietlał jej myśli. Znali się tak dobrze, że nie musieli używać do rozmowy żadnych słów. Określony przepisami czas patrzenia na żonę minął i Izmael opuścił wzrok.
– Wciąż o tym myślisz?
– Nie – odpowiedziała. Czy zdradziła się jakimś gestem, czy coś zobaczył w jej oczach?
– Nie kłam… – Uśmiechnął się i wziął ją za rękę. – Ja ci wybaczyłem, teraz ty musisz sobie wybaczyć… Ja ci wybaczyłem… – powtórzył, zasłaniając oczy dłońmi.
– Nie… Nie wybaczyłeś mi, przecież widzę – szepnęła i położyła mu rękę na ramieniu. Strząsnął ją z wyrazem gniewu w oczach. Powieki miał wilgotne, a głos mu drżał, gdy powtarzał, że jej przebaczył.
– To nie tylko twoja wina, ja wiem… – mówił. – Ale rozumiesz, że powinnaś wtedy postąpić inaczej… Zresztą, nieważne… Idź spać, proszę… I obudź mnie, proszę, jak będziesz szła do pracy… Mam konsultację o dziewiątej…
– Ja jutro mam wolne… Ale obudzę cię, jeśli nie zaśpię…
Uśmiechnął się i odprowadził ją do drzwi. Sara wróciła do łóżka, zgasiła lampę i długo patrzyła w ciemność. Świt zastał ją śpiącą. Na drzewach śpiewały pierwsze ptaki, gdy Izmael cicho wstał i wyszedł na balkon. Przyjemne ciepło tytoniowego dymu uspokoiło go na chwilę, potrzebną do tego, by zasnąć i profesor spokojnie przespał cały ranek. Żona z trudem obudziła go o wpół do dziewiątej. Kolejny, z pozoru zwyczajny dzień rozpoczął się jak zawsze spokojnie, bez żadnych kłótni. Lewij, wychodząc, na wszelki wypadek szepnął Sarze do ucha, by nie spoufalała się zbytnio z policjantem i pożegnał żonę promiennym, uroczym uśmiechem.
"Ja "beznadziejność nadchodzących dni" -
Witam odważnym i rycerskim : "phi" !!" Tongue
Odpowiedz
#7
Ciekawy motyw ze zdradą Sary. Wciągnęłam się i zastanawiam, jak historia potoczy się dalej i jak ten motyw zadziała na główną linię fabuły. I czy coś się zmieni w relacji Sary z Izmaelem. A jeśli, to pod wpływem czego.
Nie mam się co rozpisywać, nie widzę nic do poprawienia. Podoba się. Smile
Odpowiedz
#8
Cytat:sprzedano tu co najmniej pół wieku temu. Wszystko odpowiadało temu,
Bliskie powtórzenie nie brzmi dobrze.
Cytat:Udowodniwszy swoją niewinność, ten przebiegły, znany całej podwarszawskiej policji pod najróżniejszymi nazwiskami lis cudem odzyska wzrok i znów zacznie się męcząca dla obu stron zabawa w chowanego.
W okolicach "lisa" brakuje na pewno przecinka. Po "wzrok" można spokojnie dać kropkę i z reszty zrobić osobne zdanie.
Cytat:Wszechstronnie uzdolniony, drobnej mężczyzna o czarnych jak noc, półdługich włosach miał na swoim koncie więcej rozbojów niż najwybitniejszy włoski mafiosi.
Tu chyba brakuje słówka "postury". I końców szwankuje z osobą "mafiosi" nie pasuje do "najwybitniejszy włoski". Albo mnoga albo pojedyncza.

kryminalista - osoba oskarżona i skazana przez sąd za przestępstwo kryminalne
Jeśli główny bohater nigdy nie został skazany ani złapany to trudno go tak nazywać Smile

Pozdrawiam
Odpowiedz
#9
Dziękuję za komentarze.
Gunnar, dzięki za wytknięcie błędów.
Bel, cieszę się, że się podobało. Smile Mam nadzieję, że dalsze rozdziały nie zawiodą Twoich oczekiwań.
Pozdrawiam,
Graf
"Ja "beznadziejność nadchodzących dni" -
Witam odważnym i rycerskim : "phi" !!" Tongue
Odpowiedz
#10
Ja nie będę komentować, bo moje zdanie już znasz aż za dobrze. Big Grin Czekam niecierpliwie na rozdział 12.
BTW miło sobie przypomnieć pierwsze rozdziały, przy drugim czytaniu też mi się podobają... I w sumie to juz ładny kawałek historii za bohaterami. Big Grin
Odpowiedz
#11
Karen, zdziwiłem się niepomiernie, widząc Twój komentarz. Miło mi, że Ci się podoba. Smile
Dzięki za miłe słowa. Smile
Pozdrawiam,
Graf
PS A ja czekam na Alę. Smile

Trzecia część...


Rozdział 3
Około południa obudził go cichy szum ściekającej gdzieś wody. Odgłos był przytłumiony, jakby dochodził ze znacznego oddalenia. Lejka podniósł głowę i wsłuchał się uważanie w otaczające go dźwięki. Ze wszechogarniającego poszumu wyłowił jeszcze kilka odgłosów, w tym ciche, nieśmiałe nucenie. Policjant szybko zorientował się, że szmer dobiega z oddalonej o dwa pokoje kuchni. Ktoś zmywał naczynia, podśpiewując. Inspektor natężył słuch, ale słów piosenki nie rozpoznał, chociaż melodia wydała mu się znajoma. Po krótkim namyśle postanowił wstać, pójść do kuchni i, pod pozorem napicia się wody, podejrzeć, co się tam dzieje.
Pani Lewij stała nad zlewem, którego dno zaściełała dość gruba warstwa jabłek. Umyte już owoce leżały na rozpostartej na blacie ściereczce. Obok szmatki leżał nóż i deska do krojenia. W powietrzu unosił się zapach świeżo ugniecionego ciasta. Z krwistoczerwonych, podobnych do rozchylonych płatków róży ust profesorowej lała się cichutko piosenka.
„Tumbala, Tumbala, Tumbalalaika…” – śpiewała zatopiona w swoich myślach kobieta, a jej ręce szybko i machinalnie obierały jabłka z czerwonej, delikatnej skórki. Nagle Sara Lewij drgnęła i wbiła zdumione spojrzenie w stojącego w drzwiach policjanta. Trzymane w dłoni jabłko wypadło z rąk i potoczyło się pod sam próg.
– Przepraszam, nie chciałem pani nastraszyć – powiedział z uśmiechem Lejka, podając kobiecie owoc. Profesorowa podziękowała półgłosem i wzięła jabłko. Wzrok miała spuszczony, a na policzkach wykwitł uroczy rumieniec.
– Ma pani bardzo ładny głos – dodał inspektor, podchodząc do zlewu.
– Dziękuję – odparła Sara i cofnęła się trochę. Jej oczy bezwiednie odmierzały przepisową odległość trzech łokci. Im dłużej znała Izmaela, tym więcej jego nawyków przejmowała i tym większą zwracała uwagę na kwestie Prawa. – Potrzebuje pan czegoś? – spytała niemal oschle, gdy policjant postąpił kolejny krok do przodu.
– W zasadzie to… To chciałbym się napić wody – wyjąkał Lejka.
Pani Lewij bez słowa skinęła głową, sięgnęła po szklankę, nalała wody i postawiła naczynie na stole.
– Proszę – powiedziała, wracając do obierania jabłek.
Inspektor w milczeniu wypił wodę i wyszedł. Był zdziwiony zachowaniem żony ordynatora. Dystans, jaki starała się utrzymać, wydał się mu sztuczny, ale nie śmiał napierać. Był już w połowie drogi do łazienki, gdy dobiegł go głos Sary:
– Zapomniałam powiedzieć, że Izmael chciał z panem porozmawiać. Teraz powinien być na oddziale… Chodzi chyba o coś ważnego…
Słysząc to, inspektor gwałtownie skręcił w stronę sypialni profesora, ubrał się naprędce i wyszedł, ignorując przy tym uwagi profesorowej na temat tego, że przecież nie zjadł śniadania.
Świat na dworze tonął we mgle, wszystko było wilgotne i nieprzyjemne. Nad ranem widocznie padał deszcz. Policjant pospiesznie wbiegł na piętro i już miał zapukać do drzwi gabinetu ordynatora, gdy z głębi korytarza doniósł się czyjś ciężki bas:
– Profesora nie ma. Jest na obchodzie… – Zwalisty, podobny do małpy pielęgniarz w oka mgnieniu zagrodził Lejce drogę do drzwi i sapnął: – Czego pan potrzebuje?
– Pan profesor chciał podobno ze mną rozmawiać…
– Ech, mało z kim on nie chce rozmawiać! – zawołał nieoczekiwanie wesoło potomek australopiteka w kitlu. – Ja nie wiem, jak można być tak niezorganizowanym… To nieodpowiedzialne… Dzisiaj do roboty przyszedł jakiś taki nieswój, z miejsca na mnie nakrzyczał, że niby coś mu poprzekładałem w papierach… Panie, tak nie można żyć… Ja do jego jaskini nie wchodzę w ogóle, bo jak se przypomnę, co tam się dzieje… Matko najświętsza, czy ci mojżeszowi muszą zawsze tak wszystko rozwalać?!... – Dalszej paplaniny sanitariusza inspektor nie słuchał i byłby z wielką radością wyszedł, ale zbyt obfite kształty jego rozmówcy uniemożliwiały najmniejszy nawet ruch w stronę wyjścia. Zdesperowanego policjanta z opresji wybawił cichy, nieprzyjemny syk, dobiegający zza ramienia pielęgniarza:
– Pietruszkiewicz, przymknij się pan, do diabła, bo ciężko słuchać!
– O mateczko zielonogórska! – zawył, odskakując, sanitariusz. – To pan nie na obchodzie?!
– Nie, światłości oczu moich, nie na obchodzie – wysyczał ordynator, mrużąc oczy. W ręku trzymał jakieś papiery i już miał wcisnąć je pielęgniarzowi, gdy nagle coś sobie przypomniał, pstryknął palcami i dodał: – Baranku boży, co ty tu robisz w porze rozwożenia leków? – Podszedł do podwładnego, włożył teczkę pod pachę, załamał ręce i uśmiechnął się przyjaźnie. – Przechodziłem właśnie przez parter, patrzę, a tu mi jakoś za przestronnie… No, myślę, Pietruszkiewicz gdzieś wybył, za dużo powietrza w poczekalni… Jazda na dół, okruszku paschalny! – Przyjazny uśmiech zniknął z twarzy profesora, ustępując miejsca wyrazowi bezgranicznej pogardy.
Spłoszony pielęgniarz z prędkością pocisku zbiegł na dół, przy czym posadzka zatrzęsła się niepokojąco.
– Goje nieobrzezane… – mruknął do siebie Lewij i zawrócił, jakby obecność inspektora zupełnie umknęła jego uwadze.
– Panie profesorze – odezwał się nieśmiało tamten, postępując do przodu.
Ordynator zdawał się nie słyszeć wołania i schodził powoli po schodach. Był tak zatopiony w lekturze jakichś tajemniczych, naszpikowanych wzorami chemicznymi dokumentów, że nic na świecie go nie obchodziło.
– Panie Lewij! – powtórzył inspektor, chwytając profesora za rękaw.
Zawołany podniósł wzrok i w roztargnieniu wypowiedział jakąś łacińską sentencję. Potem dopiero, będąc już na dole schodów, spojrzał w górę po raz drugi i kiwnął głową. Inspektor uznał to za znak przyzwolenia i podszedł do lekarza.
– Sara przekazała mi, że…
– Rozumiem… Tak… dwieście pięćdziesiąt na czterdzieści pięć. Taaaak… Słucham pana, panie Lejka, słucham… czterdzieści pięć na dwieście pięćdziesiąt. Chodziło o to, że chciałem porozmawiać z panem na temat Agaty… Wejdźmy może na górę… – zaproponował, machając długopisem w stronę schodów. Lejka był już w połowie drogi do gabinetu, gdy z dołu dobiegł go szept: – Czy woli pan się przejść? Czterdzieści pięć na dwadzieścia pięć to… chwileczkę… to daje jeden i osiem. Razy sto to daje osiemnaście… Nieźle, osiemnaście mililitrów na kilogram… Poszaleli z tymi zaleceniami! Koń tego nie przeżyje! Tyle hydroksyzyny… Poszaleli. A jakie koszta… Oj, poszaleli, poszaleli… No, co pan tak milczy, inspektorze? Co pan wybiera: gabinet czy spacer na świeżym powietrzu?
Osłupiały od nawału urywanych obliczeń policjant cicho wyjąkał, że wołałby się przespacerować i zbiegł ze schodów. Profesor niespiesznie podążył za nim, cały czas obliczając coś półgłosem i narzekając na rozrzutność dyrekcji.
– Mogliby za te pieniądze szpital do porządku doprowadzić… Chorych można bardzo skutecznie uspokajać chloroformem. Jest tańszy i mniej go potrzeba. Wystarczy rozpylić… Pogłupieli, pogłupieli… – mamrotał Lewij, nie odrywając nieobecnego spojrzenia od dokumentów.
Od dłuższego już czasu szli cichą, podobną do rajskiej ścieżki alejką. Złoty blask wczesno popołudniowego słońca delikatnie przenikał przez pożółkłe, wilgotne od porannego deszczu liście, od ziemi tchnęło ciepłem, a w powietrzu unosiła się przyjemna, jesienna woń. Pogoda była ładna, ciepły wiatr lekko smagał inspektora po twarzy, napełniając jego serce irracjonalnym niepokojem. Irytujące mruczenie ordynatora doprowadzało go do szału, a poczucie bycia niezauważonym wzmagało w nim strach o to, czy aby na pewno Agata jest w dobrych rękach.
– Przepraszam, ale musiałem prędko dokończyć myśl – odezwał się profesor w chwili, gdy policjant stracił już resztki nadziei na rozmowę i rozmyślał właśnie nad tym, dokąd mógłby pójść. Miał wolne, a popołudnie było naprawdę bardzo piękne. Lewij z miejsca, zupełnie nieoczekiwanie przeszedł do omawiania diagnozy:
– Stan pańskiej siostry jest już lepszy, ale wciąż wykazuje ona dosyć znaczny spadek nastroju. Jest, powiedziałbym, apatyczna. Nie reaguje na bodźce, wydaje się, że nie słyszy tego, co się do niej mówi. Jest przerażona, dziś w nocy krzyczała coś na temat wołających ją przodków… Może pan się z nią zobaczyć, ale proszę uzbroić się w cierpliwość i nie oczekiwać cudu. Przede wszystkim, proszę do niej mówić, najlepiej o czymś, co was oboje interesuje… To powinno ją trochę ożywić… Ale sam pan rozumie, że nie mogę niczego obiecać… – Psychiatra uśmiechnął się i mrugnął porozumiewawczo. – Niechże się pan nie smuci, to się da wyleczyć!
– Nie wątpię w pańskie kompetencje, profesorze, ale… – Policjant zagryzł wargi, pomilczał trochę i dodał: – Mówił pan o tym, że krzyczała coś na temat przodków… Ja chyba wiem, co może za tym stać… Domyślam się…
– Interesujące…
– Domyślam się, że może to mieć jakiś związek z tym, że Agata… ona… no, wywołuje duchy…
– Bardzo interesujące… – Oczy lekarza zabłysły pełnym nadziei blaskiem.. – Więc sugeruje pan, że może to być… – Lewij odchrząknął, rozejrzał się trwożliwie dookoła i, wspinając się na palce, wyszeptał policjantowi prosto do ucha: – Że to może być opętanie?
Lejka przytaknął nieśmiało, zdziwiony nagłym ożywieniem rozmówcy. Psychiatra stał chwilę nieruchomo, po czym wręczył zdumionemu policjantowi trzymany w ręku plik kartek, odwrócił się i nic nie mówiąc zniknął za drzwiami budynku, gdzie mieścił się jego gabinet. Nie było go dosłownie pół minuty. Wrócił z jakimś zeszytem, z którego po drodze wypadło mu kilka kartek. Na uwagę inspektora o tym, że coś zgubił, zareagował nic nieznaczącym machnięciem dłoni.
– I tak te recepty są przeterminowane… – skwitował, biorąc Lejkę pod rękę i prowadząc w stronę ławki. – Niech pan usiądzie, bardzo proszę. Mam parę pytań do pana… – Ordynator niespodziewanie cisnął struchlałego ze strachu policjanta na siedzenie ławki, po drodze delikatnie wyjmując mu z rąk teczkę z obliczeniami. – Pierwsze, czy pańska siostra jest zamężna?
– Nie. Jedyną jej bliską osobą jestem ja.
Lewij z impetem opadł na wolną przestrzeń siedzenia, odchylił się do tyłu i długo patrzył przed siebie, nieustannie miętosząc w palcach zwisający mu zza ucha, podobny do pejsa kosmyk czarnych, gęstych włosów.
– Tak… – powiedział w końcu, notując coś w zeszycie. – Pan z nią nie mieszka, prawda? Skierowanie ma z Ciechocinka…
– Nie, nie mieszkam… Ale przyjeżdżam do niej, jak tylko mogę.
– Hmmm… Interesujące… – wymruczał do siebie psychiatra i zapytał policjanta o to, czy zauważył on coś podejrzanego w zachowaniu Agaty podczas ostatniej wizyty.
Lejka odparł, że niczego podejrzanego nie zauważył, na co rozmówca zareagował pełnym beznadziei westchnieniem, wyjął z kieszeni pudełko zapałek, obrócił je parokrotnie w dłoni i odłożył na miejsce.
– A pan z nią tych duchów przypadkiem nie wywołuje? – zapytał nagle, w twórczym roztargnieniu bazgrząc coś na marginesie zeszytu.
– No… Zdarza mi się to robić… To, powiedziałbym, nasza rodzinna pasja… – odpowiedział policjant i zaczerwienił się. Nie chciał przyznawać się do swojej słabości tak prędko.
– Acha… Agenesis corporis callosi… Nie, jednak nie… A czy pamięta pan, kiedy to się zaczęło?
– Co się zaczęło? – Lejka ze zdziwieniem spojrzał na profesora, ale nie zdołał odcyfrować wyrazu jego czarniawej, dokładnie wygolonej twarzy.
– No… Wie pan… – Lewij odchrząknął i z trzaskiem położył sobie zeszyt na kolanach. – Kiedy zaczęła się ta rodzinna pasja?
– Nie pamiętam, nie wiem nawet… Już moja babka wywoływała duchy…
Psychiatra klasnął w dłonie tak głośno i niespodziewanie, że inspektor podskoczył ze strachu.
– Amnesia retrograda… Nie, też nie to… – mruknął lekarz i trwożliwie rozejrzał się dookoła, jakby dopiero teraz zauważył, że siedzi na ławce w parku. – Rodzinna pasja, powiada pan… Interesujące… Czy ktoś z pańskiej rodziny kiedyś przeżył traumę?
– Nie rozumiem… Dlaczego pan o to pyta, profesorze?
– Wie pan, istnieje pewien mechanizm… Nazywa się przeniesienie… – powiedział profesor, nachylił się w stronę Lejki i zaczął szeptać mu do ucha niestworzone rzeczy o przeniesieniu win za brak pomocy osobie po traumie na świat pozaziemski. Uśmiechał się przy tym i mrużył oczy w sposób tak szczególny, że inspektora ogarniało przerażenie, momentami zaś umysł jego zaczynał wierzyć w każde wypowiedziane przez ordynatora słowo.
Lejka co chwila przyłapywał się na bezwiednym przytakiwaniu, a im bardziej starał się je kontrolować, tym gorzej mu to wychodziło. W ogóle miał wrażenie, że dzieje się z nim coś zupełnie niezależnego od jego woli i świadomości. Chciał zaprzeczyć, a nie był w stanie otworzyć ust; chciał zerwać się i odejść, ale jakaś przemożna siła trzymała go na miejscu. Czuł, że dusi się w prędkim potoku szeptu. Każde nowo wypowiedziane słowo wwiercało mu się w mózg, powodując nieziemski ból, a on siedział i słuchał jak zaklęty.
– To tylko hipoteza robocza, ale wydaje się, że może być całkiem bliska prawdzie… – zakończył wreszcie profesor, odchylając się z powrotem na oparcie.
– Ciekawe, ale brzmi to jakoś groźnie… To znaczy, że ktoś po traumie wbił moim prababkom do głowy, że wywołanie duchów polepszy jego samopoczucie, a one upatrzyły sobie w tym sposób na obmycie się z win? – zapytał policjant.
– Powiedzmy, że tak… – Lewij uśmiechnął się z zadowoleniem, spojrzał na zegarek, zerwał się z ławki i zaklął półgłosem. – Przepraszam pana bardzo, ale na śmierć zapomniałem o tym, że muszę spotkać się z dyrekcją… Proszę wrócić do Sary, albo przejść się, jak pan zechce… Przepraszam, naprawdę muszę już iść – wyszeptał i zniknął między drzewami. Biały kitel powiewał pomiędzy pniami stuletnich lip, a piasek chrzęścił pod twardymi podeszwami drewniaków.
„Artysta…” – pomyślał z uśmiechem inspektor i usiadł z powrotem na ławce. Cisza i spokój zalanej słońcem alejki sprawiały, że nie chciało mu się nigdzie iść. Lejka zastanawiał się przez moment nad tym, dlaczego nie poprosił ordynatora o spotkanie z Agatą, ale wkrótce poddał się wszechogarniającemu urokowi ostatnich dni lata. Sen powoli podpełzł do jego nóg i jak wierny pies wspiął się na kolana, skąd przepełzł do głowy i oczu policjanta. Lejka przymknął powieki, myśląc o tym, jak pięknie byłoby tu zostać na zawsze.
Nie dane mu było jednak w pełni cieszyć się wolnym popołudniem. Ledwo otulił go lekki powiew nadchodzącego snu, kiedy w kieszeni zawibrowała komórka. Inspektor niechętnie tworzył oczy i sięgnął po telefon.
– Halo?
Odpowiedziała mu długa, niepokojąca cisza.
– Halo?! – powtórzył głośniej i już miał odłożyć słuchawkę, gdy dobiegł go drżący ze zdenerwowania głos sierżanta Walczaka:
– Panie inspektorze… Samael uciekł…
– Co? – wrzasnął policjant, z trudem panując nad cisnącą się na usta wiązanką przekleństw. – Żartuje pan, prawda?
– Nie, inspektorze… Nie żartuję… Sam jestem w szoku… Chciałem mu dać obiad, otwieram drzwi, a… a cela jest pusta. Żadnych śladów ucieczki… On… On wy–pa–ro–wał, proszę pana, wyparował, jak Boga kocham! Dyżurny nic nie widział ani nie słyszał… Wyparował… Wczoraj był, a dzisiaj nie ma… – Sierżant coraz bardziej plątał się w relacji, toteż Lejka poprosił go, aby się uspokoił.
– Proszę zadzwonić do Piekutki. On lepiej poradzi panu, co robić – powiedział na zakończenie i rozłączył się. Ręce mu drżały, a w ustach miał dziwną, mdlącą suchość. Oto ten, na którego tak długo czyhał, ucieka sprzed nosa i naraża go na ośmieszenie.
„To kpina!” – myślał podenerwowany inspektor, wystukując na klawiaturze numer telefonu ordynatora. Chciał podziękować mu za gościnę i uprzedzić, że wyjeżdża niezwłocznie. Lewij jednak nie odbierał, widocznie zajęty rozmową z dyrekcją. Lejka zostawił mu wiadomość na poczcie głosowej i błyskawicznie wsiadł do auta. Samochód długo nie odpalał, ale w końcu powoli i jakby niechętnie wytoczył się na ulicę. Do komisariatu inspektor dotarł w niespełna dwadzieścia minut.
Na miejscu panował zupełny rozgardiasz. Funkcjonariusze biegali z kąta w kąt, co rusz przystając i oglądając się trwożliwie. Jeden z nich, zapytany o sierżanta Walczaka odparł, że nie ma bladego pojęcia, gdzie się tamten podziewa.
– Dzisiaj nie przyszedł do roboty… Dzwoniliśmy do niego, ale nie odbiera.
Lejka omal nie krzyknął ze zdziwienia i, tknięty przeczuciem, wyjął telefon. Wydało mu się mało prawdopodobne, by Walczak dzwonił doń w sprawie pracy z innego numeru, niż służbowy. Poza tym… Inspektor przymknął powieki i przypomniał sobie całą rozmowę z podwładnym. Z relacji sierżanta wyraźnie wynikało, że był on dziś na komisariacie. „Chciałem mu dać obiad, otwieram drzwi, a… a cela jest pusta.” Jak można dać aresztantowi obiad, nie będąc w tym samym budynku, co on? Było jasne jak Słońce, że ktoś kłamie, trzeba było tylko wyjaśnić, kto. Lejka wszedł do swojego gabinetu, zamknął drzwi i wystukał na klawiaturze swego prywatnego telefonu numer Walczaka. Usłyszał tylko, że abonent znajduje się poza zasięgiem. Spróbował zadzwonić na służbową komórkę sierżanta, ale sytuacja powtórzyła się. Dzwonił kilkakrotnie, raz po raz zmieniając numery, ale odpowiadał mu zawsze ten sam metaliczny głos automatu.
„Trzeba by do niego pojechać…” – pomyślał i niezwłocznie wybiegł z komisariatu. Walczak mieszkał zaledwie dwie przecznice od swojej pracy, toteż Lejka postanowił dotrzeć na miejsce piechotą.
Budynek, w którym mieściło się mieszkanie sierżanta, był niziutką, przedwojenną jeszcze kamieniczką, wciśniętą pomiędzy dwa nowe, błyszczące niedawno wymytymi szybami bloki. Inspektor bez trudu wszedł do kamienicy i wspiął się na piętro. Przystanął pod drzwiami, oznaczonymi numerem 8 i wsłuchał się uważnie w dochodzące zza nich odgłosy. Z mieszkania dobiegała głośna, dyskotekowa muzyka, jakieś pijane krzyki i piski podchmielonych dam. Nad ogólną kakofonią czasami wznosił się piskliwy, wiecznie zdenerwowany głos sierżanta.
„Tego to już za wiele! Impreza w samo południe!” – dziwił się w duchu Lejka. Postał jeszcze chwilę pod drzwiami, po czym gwałtownie nacisnął na klamkę. Zamek ustąpił bez oporu. Inspektor wpadł do przedpokoju i osłupiał. Zdziwiła go panująca w mieszkaniu cisza, a jeszcze bardziej zdumiał się, gdy spojrzał w dół.
Na podłodze, okryte ciemną od krwi narzutą, leżało coś niesłychanie podobnego do zwłok. Lejka ostrożnie odrzucił prześcieradło i odskoczył jak oparzony. Policjantowi ukazała się blada, wykrzywiona w agonalnym grymasie twarz Walczaka. Funkcjonariusz miał duże, wywalone na wierzch oczy, w których widniał przedśmiertny przestrach. Dłoń denata była zimna, ale inspektor i tak miał wrażenie, że zaraz blado–zielonkawe palce zmarłego schwycą go na rękę. Na szyi sierżanta widniała duża, ciemno–czerwona pręga, innych obrażeń nie było. Lejka rozejrzał się dookoła w poszukiwaniu jakichś śladów obecności mordercy. Obok wieszaka z ubraniami, na niziutkiej szafeczce leżał mały, skądś policjantowi znajomy grzebyczek z trzema wyłamanymi ząbkami.
„Niemożliwe”– z niedowierzaniem pomyślał inspektor i już miał wziąć go do ręki, gdy uświadomił sobie, że nie ma rękawiczek ochronnych. – „Muszę koniecznie zadzwonić po kryminalnych…” – postanowił, cofając się w stronę drzwi. Oficer dyżurny z policji kryminalnej oschle podziękował za zgłoszenie i zapewnił, że ekipa zaraz będzie na miejscu. Istotnie, parę minut później pod kamieniczką zjawił się biały, policyjny samochód. Wysiadło z niego dwóch postawnych mężczyzn. Chwilę później byli już w mieszkaniu i oglądali zwłoki. Lejka odetchnął z ulgą i wyszedł, czując, że ogarnia go słabość. Z trudem dotarł do komisariatu, wsiadł do stojącego na parkingu samochodu i nie myśląc włożył kluczyk do stacyjki. Auto zacharczało niczym umierający gruźlik i powoli ruszyło w stronę ulicy. Inspektor jechał, nie uważając na drogę i zupełnie nagle uświadomił sobie, że dojeżdża do wjazdu na parking przed swoim blokiem. Półprzytomny ze zdenerwowania powlókł się na górę, otworzył drzwi i nie zdejmując ubrania padł na łóżko. Zasnął tak prędko jak nigdy przedtem. Nie śniło mu się nic, oprócz ciemnej, cynobrowej wstęgi na białym tle śmiertelnie bladej skóry…
"Ja "beznadziejność nadchodzących dni" -
Witam odważnym i rycerskim : "phi" !!" Tongue
Odpowiedz
#12
Cytat:W pierwszym odruchu Lejka wsiadł do tramwaju (do pracy wolał jeździć komunikacją miejską) z twardym zamiarem dojechania nim do domu.
Jakoś dziwnie to zdanie brzmi. "Z twardym zamiarem" brzmi jakby zdradzało, że do tego domu jednak nie dojedzie. Ogólnie nie wiem czy całe jest potrzebne. Odniosłem wrażenie, że sporo opisów jest tu lekko "rozwleczonych", zbyt uszczegółowionych, nie zostawiających pola wyobraźni czytelnikowi. Ma to uzasadnienie tam gdzie budujemy klimat, ale wydaje mi się, ze w tym tekście jest tego przesyt.
Cytat:Miał tylko jeden cel: jak najprędzej dostać się do domu.
j.w.

Coś mi tu się z tą siostra nie zgadza. Mieszka w Ciechocinku a trafiał do psychiatryka w Warszawie? Poza tym mail profesor Lewij musiałby wysłać z jej komputera (pod Ciechocinkiem) (Skąd znał hasło?) a w tym samym czasie był w Warszawie. Ok, mógł zdobyć hasło podczas "zwinięcia" pacjentki i odpalić pocztę u siebie, ale dlaczego sam nie wysłał pierwszy wiadomości, tylko dopiero odpowiedział na maila? Musiałby mieć cały czas włączoną jej pocztę.
Ok, - działanie sił nieczystych - można tym wszystko wytłumaczyć, ale nie niedomyślność policjanta. To wszystko nie wzbudziło jego podejrzeń? Takiego doświadczonego gliniarza? Nie kupuję tego. Potem daje się namówić na gościnę u podejrzanego profesorka, by "nie jeździć po nocy"?
Chyba, że chodziło o taki surrealistyczny klimat rodem z "Mullholand Drive".
Poza tym skoro już przyjechał to nie powinien chcieć się zobaczyć z "ukochaną" siostrą, której losem się tak przejął?

Z innej beczki: Samael to z mitologii judaistycznej (już po tym jak judaizm rozjechał się z chrześcijaństwem); ponadto "dosyć wytarty" Wink Na tym forum jest kilka utworów w których występuje.

Ogólnie piszesz dobrze. Czyta się płynnie, brak błędów gramatycznych, które odwracałyby uwagę od treści. Tematyka mnie nie porwała, bo to jednak nie moje klimaty.

Pozdrawiam i życzę powodzenia w dalszym pisarskim rozwoju Smile
Odpowiedz
#13
No cóż. Tym razem bardzo mi się podobało. Do tego stopnia, że się zaczytałem. Miałem się czegoś czepić, ale zapomniałem czego Wink Znaczy niezbyt to poważne uchybienie. Motyw zdrady rozpracowałeś świetnie. Kolejny duży plus za Malutki humorystyczny akcent rozmowy ordynatora z pielęgniarzem. Czyli bardzo fajnie. Oby tak dalej.

pozdrawiam serdecznie.
corp by Gorzki.

[Obrazek: Piecz1.jpg]
Odpowiedz
#14
Gunnar, a widzisz, ja w swoich dawnych opkach używałam postaci Samaela, bo gdzieś mi się kiedyś napatoczył podczas wpisywania frazy ''demony'' czy ''upadłe anioły'' w google, a wcześniej z nim żadnego tekstu nie czytałam. Tak czasem wychodzi, że człowiek weźmie jakiś kawałek mitologii i nawet nie wie, że jest to często zapożyczany element. Smile
Odpowiedz
#15
(24-01-2017, 22:51)Karen napisał(a): Gunnar, a widzisz, ja w swoich dawnych opkach używałam postaci Samaela, bo gdzieś mi się kiedyś napatoczył podczas wpisywania frazy ''demony'' czy ''upadłe anioły'' w google, a wcześniej z nim żadnego tekstu nie czytałam. Tak czasem wychodzi, że człowiek weźmie jakiś kawałek mitologii i nawet nie wie, że jest to często zapożyczany element. Smile
To fakt. A czasem coś tak nam się podoba, że chociaż oklepane, to nie można się powstrzymać by tego nie wykorzystać. Ja u mnie "Czarny Rycerz" Big Grin

A co do opowiadania (I rozdział przeczytałem) to ja zdecydowanie czuje klimat - mroczny i surrealistyczny. Choć akurat "horror" to nie moje klimaty. Już nie Tongue
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 3 gości