Ocena wątku:
  • 1 głosów - średnia: 2
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Spoglądając w niebo
#1
Kiedy spoglądam w niebo
Podziwiam jego malownicze piękno
I zachwycam się majestatyczną wielkością.

Sfera niebieska ma wiele twarzy.
Przeważnie karmi dzień błękitem,
A nocą przywdziewa czarny płaszcz.

Leżąc beztrosko na łące liczę obłoki,
Albo odganiam chmury z czoła.
Ilość gwiazd napawa zdumieniem,
Można je także ujrzeć w ukochanych oczach.

Czasami niebo wali się nam na głowę
Gdy rzeczywistość drwi i rzuca kłody.
Rzadziej czujemy się jak w niebie,
Bo druga osoba kocha bez powodu.

Firmament – ukrywa skrytobójców i kochanków,
Zachęca do rozmyślań, uniesień i samobójstw,
Poeci piszą wiersze, pisarze powieści,
Pociesza jako wizja przyszłego raju.

Ktoś komuś uchyla nieba,
A inny woła o pomstę z oburzenia.
Szczęściarzom spada manna lub nieoczekiwane wsparcie
A ofiary systemu żyją pod gołym sklepieniem.

Zaglądając dalej – wędrując wzrokiem
Poza kopułę nieboskłonu,
Docieram do pierwszej sekundy stworzenia,
Era po Erze odkrywając etapy narodzin.

I tak spoglądając w niebo,
Oświetlone skradzionym światłem Księżyca
Lub jednym z miliardów słońc Drogi Mlecznej,
Dumam, po co to wszystko
I w jakim celu powstało?
Antonia? - 35 lat i 60 kilogramów czystej skromności. Angel
Odpowiedz
#2
Technicznie:
Cytat:Poeci piszą wierze,
Literówka.

Wiersz miał być całkiem interpunkcyjny, nie? Bo miejscami braknie przecinków. Po co każdy wers dużą literą?
Choćby w ostatniej strofce.
Interpunkcję widać, gdyby zapisać wierszyk prozaicznie:
I tak spoglądając w niebo, oświetlone skradzionym światłem Księżyca lub jednym z miliardów słońc Drogi Mlecznej, dumam, po co to wszystko,[tu z kolei przecinek zbędny]i w jakim celu powstało?

Sprawdzać przecinki? Angel

Plusy:
Wiele twarzy, karmienie dnia i nocy, odganianie chmur z czoła, ukrywanie skrytobójców i kochanków,
to świetne:
Cytat:Ktoś komuś uchyla nieba,
A inny woła o pomstę z oburzenia.

perełki się zdarzają, choć szału nie ma przez otoczkę w miarę zwyczajnych słów i obserwacji; na plus, że łatwo się połapać, nie ma rytmu - przynajmniej nie wyraźnego - jest jakaś przyjemna melodia i równie przyjemnie użyte słowa, które w pewien sposób odprężają.

Minusy:
Mooim zdaniem, to taka prozaiczna miniaturka ubrana w strofki i wersy. Zużywanych środków stylistycznych tu za mocno nie widać, jest raczej czysto pod tym względem. Niezbyt wierszowanie, ale nie do końca, choćby ze względu na wymienione w plusach fragmenty.
Jakoś bardziej do mnie przemówił "***" - uderzył w mój zapisowy gust. Żeby z interpunkcją wyjeżdżać to trzeba naprawdę mega przekaz wysmażyć. Konkretny przekaz. Tak według mnie - żeby nie było niedopowiedzeń przy opisywaniu istotnej kwestii; natomiast podczas opisywania piękna, Umberto Eco (he-he) pisał w "historia sztuki", a raczej przytaczał stanowisko Allana Poe'go (he-he), że piękno znajduje się w wymiarze niedostępnym dla ludzi, który poeci opisują przy pomocy symboli.
:]

Według mnie to tak z drobnym minusem 3/5.

btw. "Morfeusz" bardzo ustrzelił w mój gust. Tak mi się wydaje, że starasz się wyłączyć z gry słów i obrazów, jakiej tam można było doświadczyć.
Odpowiedz
#3
Cytat:Wiersz miał być całkiem interpunkcyjny, nie? Bo miejscami braknie przecinków. Po co każdy wers dużą literą
Cytat:perełki się zdarzają, choć szału nie ma przez otoczkę w miarę zwyczajnych słów i obserwacji;

W niektórych miejscach „brakuje” przecinków, ponieważ zastosowałam przerzutnie, być może nieudolnie, a być może nie skojarzyłaś tego zabiegu.
Tak, wiersz miał być interpunkcyjny, ale prawdopodobnie użyłam interpunkcji w nieodpowiednim miejscu i nie użyłam tam, gdzie być powinna.
Ja akurat czytuję poezję gdzie występuje interpunkcja i wielkie litery na początku każdego wersu.
Bel, wiesz może jak powinno się interpretować „odganianie chmur z czoła”?
Ten wiersz miał zawierać jak najwięcej zwykłych słów i określeń.

Aha...
"ktoś komuś uchyla nieba" - to nic odkrywczego - to takie powiedzonko: "uchylić komuś nieba".
a "a inny woła o pomstę z oburzenia - to: "wołać o pomstę do nieba".
Antonia? - 35 lat i 60 kilogramów czystej skromności. Angel
Odpowiedz
#4
Albo stosujemy interpunkcję, albo nie. W tym przypadku, biorąc pod uwagę objętość tekstu, zdecydowałabym się na jej obecność. W kilku miejscach się pojawiła, w kilku jej zabrakło. Zerknij na to raz jeszcze, proszę.
Zgodzę się ze słowami Bel, iż występuje w tym wierszu kilka perełek, jednak ich docenienie jest utrudnione przez otaczające je zwyczajne, często naiwne sformułowania. Bywa tak, że prostota działa na korzyść. Jednak nie mieszajmy jej na siłę z wyróżniającymi się sformułowaniami. To nie działa na korzyść utworu.
Obraz jest ładny- bo jest ładny- ale opis zaburza jego możliwy odbiór. Takie trochę flaki z olejem Undecided
Pierwszy wers od razu skojarzył mi się z wierszami W. Szymborskiej.
Cytat:Ilość gwiazd napawa zdumieniem,
Można je także ujrzeć w ukochanych oczach.
No proszę Cię, wiem, że stać Cię na coś z wyższej półki UndecidedBig Grin
Cytat:I tak spoglądając w niebo,
Oświetlone skradzionym światłem Księżyca
Lub jednym z miliardów słońc Drogi Mlecznej,
A to jest świetne.
Wróć do tego tekstu. Pomyśl na spokojnie. Pozmieniaj to i owo, zabaw się słowami. Nie musi z tego wyjść od razu arcydzieło, właściwie z takich ćwiczeń nic nie musi wyjść. Ale z czasem pokaże to efekty. Zaczniesz pływać swobodnie w myślach, kleić poszczególne wyrazy w jedno. Zaprzyjaźnij się z nimi. To bardzo wdzięczni towarzysze.
Pozdrawiam
The Earth without art is just eh.
Odpowiedz
#5
Cytat: Cytat:
I tak spoglądając w niebo,
Oświetlone skradzionym światłem Księżyca
Lub jednym z miliardów słońc Drogi Mlecznej,

A to jest świetne.
Nie widzę w tym nic świetnego, ponieważ jest to ogólnie dostępna wiedza.

Cytat:Wróć do tego tekstu. Pomyśl na spokojnie. Pozmieniaj to i owo, zabaw się słowami. Nie musi z tego wyjść od razu arcydzieło, właściwie z takich ćwiczeń nic nie musi wyjść. Ale z czasem pokaże to efekty. Zaczniesz pływać swobodnie w myślach, kleić poszczególne wyrazy w jedno. Zaprzyjaźnij się z nimi. To bardzo wdzięczni towarzysze
To samo powtarzam innym i stosuję się do tej zasady, jeżeli tylko ktoś mnie do tego zachęci.
Antonia? - 35 lat i 60 kilogramów czystej skromności. Angel
Odpowiedz
#6
do mnie trafia, a interpunkcja ? hmmm... olewam ją bo w życiu kieruję się myślnikiem, znakiem zapytania i ukochanymi wielokropkami... Smile
Straszną jest rzeczą, kiedy dusza szybciej zmęczy się życiem niż ciało.

Marek Aureliusz
Odpowiedz
#7
Jeżeli stosuje się interpunkcję, to nie znaczy, że na końcu każdego wersu musi być przecinek albo kropka.
Antonia? - 35 lat i 60 kilogramów czystej skromności. Angel
Odpowiedz
#8
Antonio, z bólem muszę stwierdzić, że to jeden ze słabszych Twoich wierszy. Pomijając niepotrzebną długość, to zachwyt i rozważania są na poziomie licealistki. Użyte środki słabe (płaszcze nocy, skradzione światło, miliardy słońc i pełno słabych porównań). Tylko momentami wiersz wznosi się wyżej (szósta zwrotka). Strasznie oklepany sposób podania rozważań przez co kompletnie mnie nie rusza. Już lepiej wychodzą Ci krótsze rozważania o śmierci.Sad
Odpowiedz
#9
mirku, a ja stwierdzam, że moje "wiersze" w ogóle są słabe.
Cytat:Pomijając niepotrzebną długość, to zachwyt i rozważania są na poziomie licealistki.
Wiesz, akurat miałam taką potrzebę, żeby napisać w prosty sposób.
Tytuł miał być prosty, a skoro miałam na myśli fizyczne niebo (wszechświat), to chciałam ukazać w prosty sposób ziemskie życie używając związków frazeologicznych z "niebem":
odganiać chmury z czoła - pocieszać kogoś
niebo wali się na głowę - kłopoty
czuć się jak w niebie - być szczęśliwym
uchylić komuś nieba - zrobić dla kogoś wszystko
itd.
Zamierzony zabieg.
Cytat: skradzione światło, miliardy słońc
To jest prawda oczywista, nie potrzebująca metafor.

Cytat:Strasznie oklepany sposób podania rozważań przez co kompletnie mnie nie rusza.
Użyłam frazeologizmów więc taki się wydaje.
Antonia? - 35 lat i 60 kilogramów czystej skromności. Angel
Odpowiedz
#10
Akurat tą część, którą przytoczyłaś uznałem za dobrą. A jeśli chciałaś prosto to przeprościłaś.Blush
Odpowiedz
#11
Może faktycznie za prosto jak na wiersz...
Antonia? - 35 lat i 60 kilogramów czystej skromności. Angel
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości