Ocena wątku:
  • 1 głosów - średnia: 3
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Piekło które zamarzło
#2
Podoba mi się. Ogółem lubię "nordyckie opowiadania". Przyznam szczerze, że końcówka zaskoczyła mnie na tyle, że nie wiem już, o co chodzi. Poszedł spać, a pokój zajął się ogniem od żaru papierosa?
Technicznie patrząc, masz problem z przecinkami. Do tego pełno przekleństw w narracji. Nie wiem, czy można to jakoś usprawiedliwić, ja jednak obstaję przy używaniu wulgaryzmów co najwyżej w wypowiedziach bohaterów. Gdyby obedrzeć z nich Adiego, to nie byłoby to samo. Erikowi natomiast lepiej pasowałyby skandynawskie odpowiedniki polskich epitetów.
Uszerbki techniczne są w sumie do przełknięcia, ale i tak przyczepię się do (sporej ilości) błędów, z racji tego, że opowiadanko będzie jeszcze lepsze doszlifowane.

Cytat:Dziś jednak nie miał nic sobie do powiedzenia.

Lepiej by brzmiało "(...) nie miał sobie nic do powiedzenia."
Przynajmniej tak mi się przeczytało z rozpędu.

Cytat:Razem nazywali to brodą rozpaczy i tęsknoty.
Czemu rozpaczy? Nie wystarczyłaby sama tęsknota?

Cytat:- Zimy u nas są raz mroźne, a raz mroźniejsze, ale nie przypominam sobie, bym w moim krótkim życiu doświadczył takiej epoki lodowcowej. W porannych wiadomościach mówili, że tak jest wszędzie. W niektórych regionach zasypało całe domy aż po dach. Więcej nic nie wiem bo potem wyłączyło prąd. Ale nie wygląda wcale jakby się miało poprawić.

Więc oglądał poranne wiadomości... Kiedy, w takim razie, zasypało budynek? W trakcie wiadomości, czy w nocy? Bo odnoszę wrażenie, że brak prądu to skutek nocnej wichury, a podczas takich elektryczność ucina w jej trakcie, a nie po. A "zimy u nas są raz mroźne, a raz mroźniejsze" lepiej by mi pasowało do jakiegoś starszego mężczyzny.

Cytat:- Okej, koleś. Ja jestem Erik.

Jakoś mi wybitnie zajeżdża niewpasowaniem. Nie pasują do siebie te dwa zdania, gdybyś zostawił tylko "Okej, koleś. Erik" i np. wyciągnięcie dłonie (nie wiem, jak to jest w Norwegii, więc się nie upieram na dłoń), byłoby lepiej.

Cytat:nie odpowiedzialny

Nieodpowiedzialny. Razem.

Cytat: (...) spytał Adi, mimo że (...)

Przecinek powinien być tutaj.

Cytat:bardziej obawiam się piorunów i młota Thora który zabił setki lodowych olbrzymów, w zemście za wiarę w obcego boga, niż miłosiernego i kochającego wszystkich hipisa.

Cytat:Wracam więc do pokoju.

Cytat:- Mam gorszych - odparł Adrian.
Cytat:Zapach tytoniu w pokoju sprawił, że zatęsknił za papierosem. Rzucił torbę na podłogę, nie mając ochoty się znowu rozpakowywać, a następnie rzucił się na łóżko.
Powtórzenie. Może "padł na łóżko"?
Cytat:- Chryste, gdybym miał jakieś inne hobby i zainteresowania niż Klaudia, to bym się tak cholernie nie nudził. Mogłem pożyczyć od niej jakąś książkę - powiedział to na głos, tylko po to, żeby usłyszeć coś innego niż wycie wiatru i twardy, zmarznięty śnieg, uderzający o szybę.
Cytat:Podszedł do okna, mając nadzieję, że zobaczy coś innego niż wszechogarniająca biel.
(koniecznie nowa linijka)Wszechogarniająca biel... Klaudii na pewno spodobałoby się takie poetyckie określenie.
Cytat:A dokładniej - na forum filmowym.
Cytat:zakochał się w niej od pierwszego spojrzenia,
wejrzenia
Cytat:zbyt nieśmiały, by zagadać. Wybawieniem dla niego był wokalista, rzucający kwiaty w publiczność
Cytat:Adrian złapał jeden, a potem złapał ją i spytał czy chce być damą jego serca
Nie pasuje mi "a potem złapał ją". Może "złapał jeden i pochwycił w ramiona Klaudię, pytając (...)"?

Cytat:Przy Klaudii i Kamilu, jesteś jak Adam Sandler przy Jimie Carrie'm.
Cytat:między Adrianem a Adrianem.
bez przecinka
Cytat:Jak pojebany rzucił się na łóżko
Nie podoba mi się do zdanie.
Cytat:Klaudiaklaudiaklaudiaklaudia
To też mi się nie podoba. Tongue
W tekście tę "Klaudięklaudię" ratuje tylko:
Cytat:Kurwakurwakurwakurwa. Tak abstrahując od Klaudii.
Ale lepiej bez "tak abstrahując od Klaudii".
Cytat:Na szczęście, upadek ani nie wyłączył telefonu, ani go nie uszkodził.
Cytat:A co, jeśli nie zdążę przyjechać także jutro? Bóg jeden wie, na jak długo tu utknąłem. A może nawet On tego nie wie.
[quote,]Nawet nie miał siły, by się zezłościć.[/quote]
Bez "Adi" na początku. Przecież wiemy, o kogo chodzi.
Cytat:Ale jeżeli taka pogoda jest wszędzie, to może szef zrozumie, że zaginąłem w akcji... Może nawet sam gdzieś utknął i dzwoni, żeby powiedzieć, że sam nie da rady.
Cytat:Adrian przyjął dwie kreski na teście ciążowym i propozycję pracy jako dar od Boga.
Cytat:Papieros zawsze dobry
Kali chcieć jeść. Brzydka kompozycja w środku tekstu.
Cytat:Piekło zaś, zawsze wyobrażał sobie jako miejsce, gdzie jest diablo źle i nie ma fajek. Choć sam fakt, że nie ma fajek, sprawia, że jest diablo źle.
Cytat:Miał szczerą nadzieję, że początek jest najtrudniejszy, a potem już pójdzie łatwo
Cytat:Znowu pomyślał o dymku, który mógłby rozgrzać mu płuca.
Proponuję zastąpić "dymka".


Człowieku, znajdź sobie jakiegoś korektora, jak nie znasz interpunkcji, bo oczy wypełzają od łapania błędów...

Cytat:Długopis nie zaczął swojego tańca. Przypływ weny nie nadszedł. Wlepił wzrok w pustą kartkę.
Cytat:Podszedł do okna gdzie była jeszcze większa biała pustka. (tego zdania najlepiej się pozbyć)
Cytat:W tym czasie znalazła sobie nowego gacha
serio? "se"?
Cytat:Królowa Śniegu i Kaj, któremu odłamek zwierciadła utknął w sercu.
wszyscy znają tę historię - nie streszczaj jej!

Cytat:Mógłby przysiąc, że wiatr szeptał jego imię.
Cytat:Adrian był teraz ptakiem lub aniołem.
Cytat:łudził się naiwnie, lecz, jak to mawiali starożytni górale, lepszy długopis w ręce niż otwieracz do piwa bez piwa.
Cytat:teraz sam szedł tam, gdzie nie powinien. Ale może lepiej stanąć od razu oko w oko z niebezpieczeństwem, niż drżeć ze strachu w ciemnym pokoju, czekając aż Jack Nickolson wyważy mu drzwi siekierą?
Cytat:Erik stał odwrócony do niego plecami.
Cytat:myślałem, że zaszlachtował cię Jack Nickolson...
Cytat:Ta książka, co czytałeś, jest po angielsku, co nie? Zechciałbyś...?

Cytat:Tylko po to, żeby zabić czas i nie dopuścić głosu do głosu.

Cytat:Teraz, wcinając kolejnego snickersa z automatu,
Cytat:Mity greckie i rzymskie, które poznał w szkole, a nawet biblijne opowiastki, w porównaniu do tego, co teraz czytał... po prostu ssały pałę.
weź to czymś zastąp, bo w oczy kole
Cytat:To, że telefon był rozładowany, nie miało dla niego żadnego znaczenia.
Cytat:Dzięki skarbie, że mnie zapłodniłeś.
Cytat:Teraz pieprząc się z Kamilem, nie musimy się zabezpieczać.
to też przeredaguj, bo wygląda, jakby mówiła o sobie w liczbie mnogiej
Cytat:To nie dzieje się naprawdę. To nie dzieje się naprawdę. Toniedziejesienaprawde. Nawet mi nie pozwala mówić do siebie "suczko".

nie kontynuujmy wątku karabinu, proszę

Cytat:Erik marzył teraz o pokoju rozświetlonym świecami, ciężkim zapachu kadzidła, Burzum na głośnikach i morfinie, płynącej w jego żyłach. Z tych wszystkich rzeczy, akurat miał tylko świece.
Cytat:Wiele razy ostrzegał siebie, żeby nie ćpać w ciągach, ale opiatowe ciepełko było zbyt kuszące w mroźne, samotne wieczory.
Cytat:Miał głęboką nadzieję, że ani klient, ani nikt inny, nie będzie go teraz potrzebował.
Cytat:Nigdy nie potrzebował go tak, jak teraz.
Cytat:Na totalnej kurwie, miotał się po pokoju, nie wiedząc, co ze sobą zrobić. Czasem kopnął jakiś mebel, a czasem warczał, co przypominało przeklinającego wilkołaka.
Zastąp "totalną kurwę".
Cytat:- Świetnie! Znowu jest prąd - słowa jego brzmiały ponuro, bez entuzjazmu. - Może będzie leciało coś ciekawego. Kurwa, lepiej, żeby coś leciało.
Cytat:Na ekranie pojawiła się klasa pełna dzieciaków w wieku może dwunastu lat.
Cytat:Pewnie jakaś denna komedia o dzieciakach dla dzieciaków, a główne role grają bliźniaczki Olsen. - Nacisnął przycisk pilota by zmienić kanał.
Cytat:Ku jego zaskoczeniu
Cytat:Mały Adrian, stojący pod tablicą, drżał ze strachu przed matematyczką.
Cytat:Małemu Adrianowi ciężko było skupić się na rozwiązywaniu zadania, przez ponaglenia i jej ociekające jadem słowa.
Cytat:Ciktórzy wcześniej byli na jego miejscu, również się śmiali.
Cytat:Gdy zrobił krok do przodu, poczuł jak mokra nogawka przylgnęła do jego nogi.
Cytat:Dartha Vadera w "Powrocie Jedi".
Cytat:Szkolna pani psycholog, przypominająca opóźnioną w rozwoju osobę prowadzącą program dla dzieci w sobotni poranek, wyzywała go od psychopatów.
Cytat:Ogółem wyglądał, jakby się dusił. Adrian nazywał tę minę "miną przed burzą".
Cytat:To, że przyniosłeś mi wstyd zdając maturę tak słabo to jedno.
Cytat:Nigdy nie stanęła w jego obronie, jak i nigdy nie pomagała ojcu na niego wrzeszczeć. Adrian naprawdę wolał usłyszeć jej krzyk, choć raz w życiu, zamiast tego ciężkiego milczenia.
Cytat:modląc się, by sen nadszedł prędko.
Cytat:Obudziwszy się, Adrian był pewien, że wczorajsza noc była tylko snem.
Cytat:W pozycji płodowej, wyobrażał sobie, że wrócił do ciepłego i przytulnego łona matki. Chwilę później przypomniał sobie, że przecież jej nienawidzi.
Cytat:Tym razem, ani myślał otwierać okno.
Cytat:Drzwi się nie otworzyły. Nikt nie odpowiadał. Adrian wrócił do swojego pokoju, zastanawiając się, co teraz czynić.
Cytat:Nim jeszcze Adrian doszedł do pokoju, już wiedział, że nie zamierza tu siedzieć. Wolał zamarzać idąc do miasta. A skoro przestało sypać śniegiem, to może uda mu się dojść. Ubrał się jak najcieplej, uważając, żeby zbyt wiele ubrań nie ograniczało jego ruchów.

Cytat:- Nie jest tak źle - powiedział do siebie, gdy wyszedł na zewnątrz.
Po pięciu minutach, mróz przeszedł przez każde włókno jego ubrań.
Wiatr, jak na złość, wiał mu w twarz, której praktycznie już nie czuł. Przeklinał mróz i przeklinał siebie za to, że wolał ryzykować niż czekać na pomoc, albo włączenie ogrzewania.

Cytat: (bez "Adrian")Stracił poczucie czasu. Być może przedzierał się przez zaspy już wiele godzin i zbliżał się zmierzch. Może, po prostu, promienie słoneczne nie przebijały się przez szare chmury. Albo nadszedł koniec świata i słońce gaśnie, zostawiając ziemię skutą lodem.
Może Adrian minął już miasteczko, ukryte pod śniegiem?
Ogółem tu wszystko wymagałoby przeredagowania bo za dużo jest tego "może".
Cytat:Nie. W końcu się ukazało.
Cytat:Miał już za sobą etap zimna i bólu.
Cytat:Teraz był tak odmrożony, że nie czuł już nic
Cytat:Żadnych oznak, że do ostatniego tchu nie pozwalał zabrać Zimie swojego życia. Że chwytał się tego życia, łapiąc je łapczywie odmrożonymi palcami.
Dlaczego "Zimie" z dużej litery? Dopiero potem nazwałeś ją "Wielką Zimą", więc tu powinna być jeszcze z małej.
Cytat:Spał głębokim snem, śniąc o... o czym tylko sobie chce.
Nie spał. Umarł.
Cytat:Ulicami miasta przechadzał się jedynie wiatr. W żadnym budynku nie paliło się światło. Miasto było puste. Opuszczone. Wymarłe. A Adrian stał na jego pustych ulicach sam, w samej paszczy Wielkiej Zimy.
Cytat:Wiedział, że jeśli nikt mu nie pomoże, zginie. Do motelu na pewno już nie wróci, zwłaszcza, że naprawdę robiło się ciemno. A może to nie zmierzch, tylko wilk z nordyckich mitów pożera właśnie słońce
Cytat:(bez "jak już o wilkach mowa")Adrian znieruchomiał, widząc watahę biegnącą przez skrzyżowanie. Przypomniało to scenę z "Dwunastu małp". Bruce Willis, wychodzący na powierzchnię,
Cytat:W filmie to wirus zabił wszystkich ludzi. Tutaj, to wyglądało jakby matka natura chciała się pozbyć ludzi.
Cytat:Szczerze mówiąc, miał na to wyjebane.
Pasuje do narracji jak koniowi sukienka, według mnie. Tongue
Cytat:Za czwartym razem, szyba uległa i wpuściła Adriana wraz ze śniegiem i wiatrem do środka.
Cytat:Dziesiątki paczek papierosów dziesiątek różnych marek, rozsypały się po ziemi. Tradycyjnie, wziął czerwone Lucky Strike'i i sięgnął do kieszeni po zapalniczkę.
Cytat: Narobiwszy bałaganu i nie znalazłszy ani tego, ani tego, usiadł oparty o półkę wśród rozrzuconych paczek.
Cytat: oficer Haroldson zawsze ulegał swojej kochance na "chodź Olaf, jeszcze raz, i tak to pewnie nic ważnego"
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku
Piekło które zamarzło - przez Edward Horsztyński - 21-05-2014, 13:39
RE: Piekło które zamarzło - przez BEL6 - 21-05-2014, 15:58
RE: Piekło które zamarzło - przez Lexis - 30-04-2016, 11:12
RE: Piekło które zamarzło - przez Karen - 02-11-2016, 20:23
RE: Piekło które zamarzło - przez literoman - 28-11-2016, 12:23
RE: Piekło które zamarzło - przez Grafoman - 18-06-2017, 22:38
RE: Piekło które zamarzło - przez Gunnar - 15-10-2018, 17:50
RE: Piekło które zamarzło - przez Miranda Calle - 16-10-2018, 16:59

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości