Ocena wątku:
  • 6 głosów - średnia: 4.5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
upiór
#1
powstawał o północy
i sunął lekko jak bryza
do całodobowego

wielu widziało mroczny kształt
wielu też słyszało
przerażający szczęk butelek

ale tylko niektórzy wiedzieli
jak to jest być nawiedzanym
od piaskownicy po strych
Zaglądam tu tylko z przyzwyczajenia.

Ani myślę wracać na stałe.
Odpowiedz
#2
Ładna bajka okultystyczna; w rzeczywistości suną z tudem - jak płozy po żużlu.
Odpowiedz
#3
Trafne porównanie. Widuję nad ranem w niedzielę i często w piątek po 23 - takich właśnie. Muszą się napić by przeżyć.
Mimo, że przez innych są traktowani jak zgoła naprawdę upiory, to mają w środku siebie rozterki i rozpacz.
Dobry wiersz. Jeden zgrzyt.

Cytat:i sunął lekko jak bryza

Tak jak napisał Pan Jarosław, a ja dopowiem: wloką się z trudem łapiąc oddech, potykają się, niektórzy wywracają.

SmileSmile
Vio

"Czasami lepiej milczeć i sprawić wrażenie idioty, niż się odezwać i rozwiać wszelkie wątpliwości."
[Obrazek: oscar.jpg]
Odpowiedz
#4
No dzień dobrer wojbiku...

Podoba mi się, całkiem fajny sposób przekazu, niezła forma no i bardzo ekspresyjnie.
Rany, a to chyba z nas wychodzą potwory - upiory?
Zakończenie podobuje 4/5

[Obrazek: Piecz2.jpg]






Odpowiedz
#5
Dziękuję za komentarze.

Pozdrawiam.
Zaglądam tu tylko z przyzwyczajenia.

Ani myślę wracać na stałe.
Odpowiedz
#6
nie wiem czy wy się czepiacie tego wersu, czy po prostu sygnalizujecie jak wy to dobieracie. Tutaj chodzi o kontrast. Pardon, jeśli wy to już wiecie. Dla mnie wiersz jest świetny, naprawdę. Lekki, zgrabny, bez żadnych potknięć, w niezbyt nachalny sposób pokazuje panów żuli, pijaków, alkoholików (panie kierowniku, daj pan na winko).
Podoba mi się ten rodzaj humoru, jaki tutaj przedstawiłeś wojbiku. Cztery gwiazdki to słuszna ocena, ale ja dałabym może pół gwiazdki więcej.
Pozdrawiam.
Odpowiedz
#7
Cytat:nie wiem czy wy się czepiacie tego wersu
Może po prostu ten kontrast im nie podpasował czy cuś. Takie prawo czytelnika/krytyka. Tongue

Dziękuję za komentarz.
Zaglądam tu tylko z przyzwyczajenia.

Ani myślę wracać na stałe.
Odpowiedz
#8
sunąć lekko jak bryza - poruszać się bez trudu, płynąć jakby, lekko - zwiewnie.

Cytat:nie wiem czy wy się czepiacie tego wersu, czy po prostu sygnalizujecie jak wy to dobieracie.

Tak ja odbieram zwrot - sunąć lekko jak bryza

Smile
vio
"Czasami lepiej milczeć i sprawić wrażenie idioty, niż się odezwać i rozwiać wszelkie wątpliwości."
[Obrazek: oscar.jpg]
Odpowiedz
#9
Viosenna, chodziło mi o to czy widzisz tutaj kontrast? Bo z twoich komentarzy wynika jakbyś odbierała to zbyt dosłownie Wink
Odpowiedz
#10
Użycie w tym wierszu prostych słów i porównań prowadzi do dosłownego rozumienia.
Sam wiersz jest jednym, wielkim porównaniem.
Uważam, że porównania powinny być w wierszu trafne.
Wiem, że upiór kojarzy się z mrokiem i z sunięciem raczej, niż z chodzeniem.

W tym wierszu wg mnie upiór jest wyobrażeniem człowieka z nałogiem. Ten człowiek w całonocnym kupi sobie kolejną dawkę
" krwi" by przeżyć. Porównuję człowieka z upiorem, a nie upiora z człowiekiem.

By łeb urwać hydrze tylko jedno wyjście widzę.

Ten gość sunął do tego sklepu w trakcie imprezki. Był szczęśliwy, wesoły i rzeczywiście mógł sunąć lekko jak bryza.
Ja go zobaczyłam wczesnym rankiem na kacu. Wtedy nie jest już tak miło i wtedy też porównanie jest chybione.
Tak czy owak, naprawdę fajny wiersz.SmileSmileSmile

Smile
vio
"Czasami lepiej milczeć i sprawić wrażenie idioty, niż się odezwać i rozwiać wszelkie wątpliwości."
[Obrazek: oscar.jpg]
Odpowiedz
#11
Cytat:Użycie w tym wierszu prostych słów i porównań prowadzi do dosłownego rozumienia.
Nie mogę się z tym zgodzić. Proste słowa i porównania wcale nie wskazują na dosłowne rozumienie.
W dzisiejszych czasach coraz więcej wydumanych poetów ze swoimi wysokimi porównaniami, które często nie mają metafizycznego i ukrytego znaczenia, chociaż sama forma na to wskazuje.

Cytat:W tym wierszu wg mnie upiór jest wyobrażeniem człowieka z nałogiem. Ten człowiek w całonocnym kupi sobie kolejną dawkę
" krwi" by przeżyć.
Ja się zupełnie zgadzam z tym odebraniem wiersza, po prostu czuję jakbyś w pełni nie zrozumiała zastosowania kontrastu w tym wierszu. W każdym razie, ile osób tyle odczytań.
Pozdrawiam!
Odpowiedz
#12
Cytat:W każdym razie, ile osób tyle odczytań.

Dokładnie Smile
"Czasami lepiej milczeć i sprawić wrażenie idioty, niż się odezwać i rozwiać wszelkie wątpliwości."
[Obrazek: oscar.jpg]
Odpowiedz
#13
Bardzo dobre Wojbik. Jak dla mnie takie 4,5. Ciekawie oscylujesz pomiędzy tymi metaforami. Dobre, urywające się w głowie zakończenie. Nie ma się do czego przyczepić.
Odpowiedz
#14
Dziękuję wszystkim! :3
Zaglądam tu tylko z przyzwyczajenia.

Ani myślę wracać na stałe.
Odpowiedz
#15
Może odczucia raczej różne, niż odczyty?
[Obrazek: Piecz2.jpg]






Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości