Ocena wątku:
  • 1 głosów - średnia: 4
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kroniki Białogórskie
#6
Zacznijmy od usterek i innych chochlików, które wyłapałam Tongue:

Ciemne zaułki Zgorzeli od zawsze uchodziły za miejsce(,) którego porządni obywatele Imperium powinni unikać. Imho: powinieneś postawić tam przecineczek.

Szczególnie(,) gdy spośród nagich, sczerniałych ścian, poprzez puste framugi okien dało się dostrzec światła reflektorów, a ryk potężnych silników mieszał się z ogłuszającą muzyką. Imho: tu tez by sie przydał.

Trójka przy półciężarówce nie miała najlepszych humorów: omijało ich widowisko, termometr z ciekłokrystalicznym wyświetlaczem padł, co oznaczało -10 stopni – co najmniej, a o pierwszej w nocy nikt nie miał ochoty dostarczyć im rozrywki. Proponowałabym odrobinę przeredagować - w pewnym momencie ucieka, gdzieś znaczenie zdania.

Musieli pilnować by nikt nie wylazł z lasu za ich plecami i (nie) podprowadził wozu szefa. Proponuję dodać "nie".

Przez to nie mogli podziwiać jak Leon tłumaczy dziwce gdzie jej miejsce i powinność. "i powinność" wnosi zgrzyt, tak jakby powinność miała miejsce... Rozumiesz o co mi chodzi?

Nieraz znajdowano ludzi z bronią gotową do strzału, czasem nawet z leżącym obok ścierwem kundla ze sterczącymi żebrami. Ale strzelec był już bez bebechów. Na Twoim miejscu połączyłabym jakoś te dwa zdania.

-Pewnie(,) dlatego twoje żarty są są ostatnio do dupy, hehe. Trzeba ci będzie nową ksywkę wymyślić za niedługo. Co powiesz na Makaron? Bezjajeczny? Imho: ten przecinek jest nimalże konieczny, a "hehe" radziałabym zamienić na słowo "śmiech"...

Toś mu, Stary dołożył! Ciekawe co odpowie jak mu już szczena od kolan się odlepi... Tym razem polecam usunięcie przecinka

-Nie wiem, ale dam mu czas do namysłu... Za ten czas się wyleję, o tam, w krzakach. Szefowi powiedzcie, że ktoś się kręcił i poszedłem go zaje... - Stary ziewnął, żałując(,) że nie mogą chociaż puścić muzyki z głosików bryki szefa. Taki bogaty(,) a akumulator ładował raz na rok. Polecam zastosowanie przecinków

Kurwnął na samego siebie, że nie wziął nic cieplejszego. Lepszym słowem byłoby "kurwił".

jakby nie to(,) że cię znam to te włoski by mnie zmyliły i pomyślałbym(,) że trafiłem do bajki tego Duna. Przecinki.

-U jubilera byłem i mi sie do ręki przylepiło, jak pokazałem facetowi(,) że do drugiej przylepiła mi się klamka to zrozumiał mój kłopot i oddał za darmo... Chcesz?
Jajcarz wyciągnął się przez maskę i złapał wystawiony zwitek papieru z zielem. W tym momencie coś twardo wylądowało na pace, podbijając przód samochodu – juz i tak dużo za lekki w porównaniu z nagłośnieniem z tyłu. Przecinek, coś zjadło kropeczkę nad ż, a pozatym radze przeredagować, bo nie do końca wiadomo o co chodzi.

-Stary... - jęknął, lekko szczerząc zęby - co go tak... Przydałaby się wielka litera.

Celował w coś w drzewach. Hmmm... Coś się schowało w drzewach... A nie pomiędzy drzewami?

Wbiegł między resztki zabudowań – nigdy nie był w Ubojni, ale wiedział gdzie szukać: smród robił za przewodnika lepiej niż wydeptane ścierki. No to brzmi naprawde ciekawie... Miało być ścieżki?

Dwa przydupasy leżały po kątach w nie lepszym stanie, jedynie ręka jednego zwizytowała środek pokoju.A tak zapytam: jak piszemy nie z przymiotnikami?


Możemy chyba na taki układ doktorze... Tu czegoś brak... Tongue




-Proszę państwa, osoby z państwa dochodami, z taką pozycja społeczną na pewno stać na lepsze lokum niż ten elegancki, bo elegancki, ale jednak zaledwie kącik. - kontynuował Antonio Rivieri, pewien(,) że sprzedaje właśnie kawalerkę jakiejś bohemie od siedmiu boleści i zaraz zaczną się tu dzikie balangi i tylko czekać aż w pijackim widzie spalą kawalerkę, jako rzekomego konia z Illionu. Przecinek swoją drogą, ale czy tego kolosa nie da sie podzielić?

-Jesteście państwo ABSOLUTNIE pewni, że chcą wynająć TĘ kawalerkę? Uła... Albo: Sa państwo absolutnie pewni..., albo:Jesteście państwo absolutnie pewni, że chcecie...

-Jak sobie państwo życzą, ale... -do pokoju wszedł woźnychudziutki staruszek z fryzem na jeża i zaczął spokojnie wycierać podłogę nowym mopem. - Panie Juliuszu, nie teraz... - zganił go Rivieri, wywołując uśmieszek na twarzach zarówno klientów jak i dozorcy. za dużo tu tych myślników, ten jeden zaznaczony na niebiesko mógłbyś zamnieć na przecinek.

-A jak nie kupią? - oburzył się pan Juliusz, wskazując palcem parę -teraz juz zapewne niedoszłych – nabywców. - To będzie niepowycierane i potem znowu któryś z was znowu będzie marudził że to zaniża ocenę lokalu. Umyte musi być i basta! Raz: przez te myślniczki zdanie jest nieprzejrzyste graficznie, dwa: zdanie rozpoczynamy wielką literą...

-Potem będzie można zainstalować kuchenkę gazową, albo elektryczną jak kto woli. - pan Juliusz kończył już w przedpokoju i przechodził już do salonu – Tyle że wtedy kuchnia chyba straci nieco uroku... Mało już jest pieców węglowych w kuchniach, bardzo mało. Ale ci się"już" namnożyło...

nie jego wina(,) że jakiś menel zwiedza teraz okolicę jako popiół. I przecinek


Hmmm. Zaskoczyłeś mnie. Nie sądziłam, ze to opowiadanie skręci i to pod takim zacnym kątem. Usterek znalazlam kilka, poza którymi są jeszcze przecinki np. przed "że" - gubisz je nagminnie.
Prolog bardzo ciekawy, tylko zastanawiam się, czy nie za dużo kart odkryłeś... Ale to nie zmienia faktu, że opowiadanie jest naprawdę dobre.
Jeśli znajdziesz czas zerknij do Kącika literata - znajdziesz tam kilka porad.


pozdrawiam,
Kali
Rezygnuję z udzielania się na forum.
Wszystkim, którzy na to zasługują, wielkie dzięki za poświęcony czas i uwagę.
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku
Kroniki Białogórskie - przez Rafał Growiec - 22-08-2010, 19:13
RE: Kroniki Białogórskie - przez gorzkiblotnica - 10-11-2010, 19:39
RE: Kroniki Białogórskie - przez Rafał Growiec - 10-11-2010, 21:14
RE: Kroniki Białogórskie - przez gorzkiblotnica - 10-11-2010, 22:26
RE: Kroniki Białogórskie - przez Rafał Growiec - 10-11-2010, 22:37
RE: Kroniki Białogórskie - przez Rafał Growiec - 02-04-2011, 19:30
RE: Kroniki Białogórskie - przez gorzkiblotnica - 03-04-2011, 10:32
RE: Kroniki Białogórskie - przez Rafał Growiec - 04-04-2011, 14:16
RE: Kroniki Białogórskie - przez Rafał Growiec - 11-07-2011, 10:24
RE: Kroniki Białogórskie - przez Rafał Growiec - 06-11-2011, 20:35
RE: Kroniki Białogórskie - przez Rafał Growiec - 07-11-2011, 13:47
RE: Kroniki Białogórskie - przez Rafał Growiec - 10-11-2011, 23:43
RE: Kroniki Białogórskie - przez Rafał Growiec - 24-11-2011, 20:17
RE: Kroniki Białogórskie - przez Rafał Growiec - 01-01-2012, 20:27
RE: Kroniki Białogórskie - przez siloe - 03-01-2012, 14:20
RE: Kroniki Białogórskie - przez Rafał Growiec - 13-01-2012, 13:58
RE: Kroniki Białogórskie - przez Rafał Growiec - 05-05-2012, 10:17
RE: Kroniki Białogórskie - przez Rafał Growiec - 11-05-2012, 19:50
RE: Kroniki Białogórskie - przez Rafał Growiec - 16-05-2012, 15:41
RE: Kroniki Białogórskie - przez Rafał Growiec - 18-05-2012, 14:19
RE: Kroniki Białogórskie - przez Predator - 18-05-2012, 14:20
RE: Kroniki Białogórskie - przez Rafał Growiec - 18-05-2012, 16:20
RE: Kroniki Białogórskie - przez Rafał Growiec - 23-05-2012, 14:38
RE: Kroniki Białogórskie - przez Rafał Growiec - 04-06-2012, 15:06
RE: Kroniki Białogórskie - przez Rafał Growiec - 04-08-2012, 20:31

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości