Godne polecenia zamienniki Worda
#6
Jako Linuxowiec a obecnie również posiadacz Macka nie korzystam od lat z dzieł Mikrosoftu. Od lat posługuję się w kwestii edycji albo LibreOfice albo OpenOfice. Nadmieniam że napisałem w tym wszystkie swoje prace uczelniane a i drugi podręcznik kończę. Jako format zapisu używam zazwyczaj ODT. Tak na złość. Bo tak lansowane formaty doc i docx są wynalazkami wrażego mikrosoftu i nie chcę mieć z nimi nic wspólnego. Nadmieniam, że zarówno Open jak i Libre mają możliwość zabezpieczania dokumentów, mają funkcje "recenzenckie" oraz narzędzia konwertujące tekst do PDF. Odrobina czasu poświęcona na personalizacje robi z nich edytory (moim zdaniem) znacznie przyjemniejsze od mikrosoftowego ofice'a.

Jako, że nie lubię kiedy edytor tekstu stara się być mądrzejszy ode mnie czasem (szczególnie do pisania opowiadań itp) używam linuxowego gedit. To taki bardziej rozbudowany notatnik. Nie usiłuje na siłę pomagać w formatowaniu tekstu, nie wstawia gdzie popadnie znaków formatujących, za to ma rozbudowane narzędzia do przeszukiwania tekstu, oraz pomocne w tworzeniu programów (podświetla słowa kluczowe w konkretnym języku oraz podpowiada składnię). Ogólnie ciekawe narzędzie.

Kubutku: Niekompatybilność ujawnia się jeśli użyjesz "niewłaściwego" formatu, wina zaś leży po stronie produktu Mikrosoftu. Oni tam wykorzystując popularność swego produktu specjalnie ograniczają ilość czytanych formatów. Na szczęście zarówno Libre, jak i Open pozwalają zapisywać w formacie mikrosoft ofice.
Największe problemy jeśli chodzi z przechodzeniem pomiędzy tymi programami stanowi zawsze przezroczystość, czasem również co bardziej fikuśne czcionki. Dlatego przezroczystości nie używam, a do pisania w prezentacji wybieram albo Times albo Arial i wszystko jest dobrze.
corp by Gorzki.

[Obrazek: Piecz1.jpg]
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku
Godne polecenia zamienniki Worda - przez Kotkovsky - 13-03-2016, 21:10
RE: Godne polecenia zamienniki Worda - przez BEL6 - 13-03-2016, 23:27
RE: Godne polecenia zamienniki Worda - przez BEL6 - 14-03-2016, 20:01
RE: Godne polecenia zamienniki Worda - przez gorzkiblotnica - 15-03-2016, 00:41
RE: Godne polecenia zamienniki Worda - przez D.M. - 23-02-2019, 20:32
RE: Godne polecenia zamienniki Worda - przez D.M. - 26-02-2019, 14:32

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości