Via Appia - Forum
Kopciuszek - online - Wersja do druku

+- Via Appia - Forum (https://www.via-appia.pl/forum)
+-- Dział: LIRYKA (https://www.via-appia.pl/forum/Forum-LIRYKA)
+--- Dział: Poezja (https://www.via-appia.pl/forum/Forum-Poezja)
+---- Dział: Poezja 2011 (https://www.via-appia.pl/forum/Forum-Poezja-2011)
+---- Wątek: Kopciuszek - online (/Thread-Kopciuszek-online)



Kopciuszek - online - jadgrad - 08-02-2011



tobie powierzam moc sekretów
w globalnej wiosce naszych myśli
zostaniesz moim powiernikiem
tym co ci powiem i co przyśnisz

upijmy się więc wirtualnie
napiszę wszystko ty przeczytasz
płyną rozterki prosto w onlajn
przyjaciel dzisiaj to rarytas

spacją napiszę tajemnice
pomiędzy trwogą a nadzieją
zupełnie serio i bez wstydu
a kropki niech się ze mnie śmieją

i poznasz w sieci drobne oczka
miłosnych intryg i fantazji
i proszę bardzo nie strać słowa
nie będzie takiej już okazji

i kiedy chciałem słów potoki
tak jak kopciuszek tuż przed balem
wysiadł komputer – zasilanie
poraził smutkiem wszystkie żale
dla Kopciuszka...


RE: Kopciuszek - online - Gloinnen - 08-02-2011

Witaj,

zobaczyłam Twój wiersz i ze strofy na strofę coraz bardziej mi się podobał i wciągał.
Większych zarzutów formalnych nie mam. Rytm zachowany, rymy przyzwoite (poza jednym gramatycznym fantazji-okazji). Trochę szkoda, że tylko w jednej zwrotce udało Ci się zachować pełne rymy krzyżowe (oczka-fantazji-słowa-okazji). To niby nie błąd, ale lepiej, żeby w całym wierszu była konsekwencja, wtedy nikt nie pomyśli, że dany układ to czysty przypadek.

Cytat:zostaniesz moim powiernikiem
tym co ci powiem

Interesująca obserwacja - takie narcystyczne podejście internauty - emocjonalnego ekshibicjonisty, który pragnie być wysłuchany przez kogokolwiek. Ta druga osoba liczy się tylko jako interlokutor i odbiorca przekazu. Jak skrzynka emailowa na nasze zwierzenia.

Cytat:płyną rozterki prosto w onlajn

Brawo!
Podoba mi się, jak wykorzystujesz w wierszu słownictwo związane z internetem: "globalna wioska", "wirtualnie", "onlajn", "spacja", "w sieci". Umiejętnie tworzysz bardzo ciekawe metafory, widać, że potrafisz bawić się słowami, eksplorujesz ich znaczenie, przesuwasz ciężar semantyczny, łączysz z pojęciami tradycyjnymi. W tym wierszu oklepane już pojęcia, takie jak "nadzieje", "rozterki" itp. nabierają nowej jakości.

Cytat:spacją napiszę tajemnice
pomiędzy trwogą a nadzieją

Kolejna udana przenośnia. Spacja - czyli klawisz pozornie neutralny, pusty, jałowy, który funkcjonalnie ma tylko rozdzielać słowa - u Ciebie staje się oknem na to, co niedopowiedziane, nieoczywiste...

Cytat:i poznasz w sieci drobne oczka
miłosnych intryg i fantazji

Tutaj też ciekawa gra słów, oparta tym razem na homonimii: sieć - internetowa i sieć - rybacka. W obie można się zaplątać. Kolejnym elementem metafory są intrygi - czyli pułapki zastawione na naiwną ofiarę. Czego? Internetowej szczerości?

Do tego momentu wiersz jest dobry. Potem zaczyna trochę kuleć.

Cytat:i proszę bardzo nie strać słowa

Nie strać słowa? Czy słowo można stracić? Niejasna logika, zupełnie. I nie przyjmuję do wiadomości Dodgy że to licentia poetica. Niedopracowane to jest, a jeśli miało być metaforą - w moim odczuciu - nie wyszło.

No i na końcu niestety - bania. Rozumiem oczywiście pointę, nie w tym rzecz, że jest kiepska. Wręcz przeciwnie - jest dobra - pokazuje taki prztyczek w nos od losu - ale konstrukcja zupełnie bez sensu.

Cytat:i kiedy chciałem słów potoki
tak jak kopciuszek tuż przed balem

Ale co chciałeś z tymi słów potokami zrobić?

I jeszcze powtarzasz dwukrotnie wyraz "słowo", "słowa"... Trochę można odnieść takie wrażenie, że początek wiersza został napisany pod wpływem weny, słowa i rymy same Cię niosły, a końcówka to już została odbębniona, aby szybciej... Dopracuj, bo szkoda dobrego pomysłu.

Pozdrawiam,
Glóinnen


RE: Kopciuszek - online - Szach-Mat - 08-02-2011

ach te rymy... chyba się nigdy do nich nie przekonam. Ale, jest dobrze, fajnie budujesz historię i napięcie. Szkoda, że na końcu wysiada... puenta trochę mało "kaloryczna", ale rozumiem, że taki był zamysł Autora. OK.



Pisz i komentuj.




Pozdrawiam.



RE: Kopciuszek - online - Konto usunięte - 08-02-2011

Jedyny wiersz, który spod Twego pióra wypełzł i w jakiś sposób obił mi się o nerwy.

Może dlatego, że ważniejszy dla mnie internet niż realne życie ;]

Coraz lepiej.

Duś


RE: Kopciuszek - online - zcibarg - 08-02-2011

Kopciuszek ma swoje życie i ociera się o cyberprzestrzeń naszych wirtualnych fantazji i marzeń, a że czasami kończy się w realu, to dowodzi, że bajki istnieją, a pantofelek jest prawdziwy, z metką od Ryłki i Kopciuszek na wyciągnięcie dłoni, przytula się Heartna pierwszej randce sprawdzając, Angryczy wirtualne feromony działają podobnie w realu. Tongue Czasami są jeszcze mocniejsze... cha cha Shy
Jestem na tak. 3xTak, jak za Gomułki. Big Grin


RE: Kopciuszek - online - jadgrad - 08-02-2011

dziękuję za czytanie oraz komentarze

pozdrawiam


RE: Kopciuszek - online - babajaga - 09-02-2011

Gloinnen - tak dokładnie skomentował,
że podpisuje się pod jego komentarzem

Nigdy nie wątpiłam w twój talent..




RE: Kopciuszek - online - Miranda Calle - 05-12-2017

> zostaniesz moim powiernikiem
tym co ci powiem i co przyśnisz <

Majstersztyk.

Piękny, pełen nadziei.
A jednak podszyty smutkiem.