Via Appia - Forum
Muzyka - proza Czerwiec 2018 - Wersja do druku

+- Via Appia - Forum (https://www.via-appia.pl/forum)
+-- Dział: EPIKA (https://www.via-appia.pl/forum/Forum-EPIKA)
+--- Dział: Miniatury Epickie (https://www.via-appia.pl/forum/Forum-Miniatury-Epickie)
+---- Dział: Krótkie formy epickie (https://www.via-appia.pl/forum/Forum-Kr%C3%B3tkie-formy-epickie)
+---- Wątek: Muzyka - proza Czerwiec 2018 (/Thread-Muzyka-proza-Czerwiec-2018)



Muzyka - proza Czerwiec 2018 - Bruno Schwarz - 16-06-2018

- Straconego czasu nie można cofnąć, ale można go zatrzymać – powiedział stary Cygan układając podbródek na pudle instrumentu. – To dzięki muzyce możesz wrócić do tych wszystkich miejsc i ludzi, do których już nie ma powrotu.

I kiedy wypowiadał te słowa, wszystko nagle zamarło, stanęło w miejscu, jakby w oczekiwaniu na cud.

Kudłaty chłopak zdał sobie sprawę z tego, że może to być jedyna okazja, aby przez krótką chwilę było tak, jak dawniej. Przebiegł przez podwórze prawie nie dotykając bruku i znalazł się przed wysokimi drzwiami na klatkę schodową. Wpadł do środka i zanim wybrzmiały pierwsze dźwięki skrzypiec, on już był na półpiętrze. Przeskakując po trzy stopnie, wbiegł na piętro. Zatrzymał się przed drzwiami z łuszczącą się farbą. Nacisnął na klamkę. Szeroki korytarz przedzielała firanka na drucie, spod której wystawało stare pianino. Po odchyleniu zasłonki, stanął przed kolejnymi drzwiami. Otworzył je i znalazł się w przedpokoju z lustrem i wykrzywionym wieszakiem. Zawahał się przez chwilę, mając wątpliwość, czy poradzi sobie z tym, co za chwilę zobaczy. A z podwórza dochodził przytłumiony płacz magicznego instrumentu. Podszedł do białych, przeszklonych drzwi i położył dłoń na klamce. 


RE: Muzyka - Kotkovsky - 17-06-2018

A za ostatnimi drzwiami, były jak się okazało następne i tak dalej? Smile) Nie wiem, ale może powinieneś ciut bardziej zarysować co to mogła być za tajemnica, którą bohater krył w swej przeszłości? Wejście do mieszkania, kolejnych jego części przypomina wędrówkę labiryntem.

I kiedy wypowiadał te słowa, wszystko nagle zamarło, stanęło w miejscu, jakby w oczekiwaniu na cud.

Kudłaty chłopak zdał sobie sprawę z tego, że to jest może (że może to być) jedyna okazja, żeby (może lepiej aby w stosunku do poprzedzającego że i całego zdania?) przez krótką chwilę było tak, jak dawniej. Przebiegł przez podwórze prawie nie dotykając bruku i znalazł się przed wysokimi drzwiami na klatkę schodową. Wpadł do środka i zanim wybrzmiały pierwsze dźwięki skrzypiec, on już był na półpiętrze. Przeskakując po trzy stopnie wbiegł na piętro. Zatrzymał się przed drzwiami z łuszczącą się farbą. Nacisnął na klamkę. Szeroki korytarz przedzielała firanka na drucie, spod której wystawało stare pianino. Odchylił zasłonkę stanął przed kolejnymi drzwiami. Otworzył je i znalazł się w przedpokoju z lustrem i wykrzywionym wieszakiem. Zawahał się przez chwilę, mając wątpliwość, czy poradzi sobie z tym, co za chwilę zobaczy. A z podwórza dochodził przytłumiany(literówka) płacz skrzypiec. Podszedł do białych, przeszklonych drzwi i położył dłoń na klamce (to chyba zbędne, bo jeśli tak chcesz zakonczyć utwór to łatwo o domysł).

Może podziały zdań, o które większość z nich się prosi zdynamizowałyby akcję? A przez to lepiej wyraziłbyś pośpiech bohatera za wspomnieniem?



RE: Muzyka - Miranda Calle - 19-06-2018

Muzyka to klucz do wspomnień. Ileż razy znajoma melodia pobudzała moją pamięć! Doskonale to uchwyciłeś.
Niestety, szwankuje interpunkcja. Cygan wielką literą. I niektóre uwagi Monsieur Kotkovskiego warte wdrożenia Smile


RE: Muzyka - Bruno Schwarz - 19-06-2018

(19-06-2018, 07:28)Miranda Calle napisał(a): Muzyka to klucz do wspomnień. Ileż razy znajoma melodia pobudzała moją pamięć! Doskonale to uchwyciłeś.
Niestety, szwankuje interpunkcja. Cygan wielką literą. I niektóre uwagi Monsieur Kotkovskiego warte wdrożenia Smile

Część poprawiłem, resztę (zakończenie) zostawiam, bo mi zburzy zamysł, czy jakoś tak Smile

(17-06-2018, 22:11)Kotkovsky napisał(a): A za ostatnimi drzwiami, były jak się okazało następne i tak dalej? Smile) Nie wiem, ale może powinieneś ciut bardziej zarysować co to mogła być za tajemnica, którą bohater krył w swej przeszłości? Wejście do mieszkania, kolejnych jego części przypomina wędrówkę labiryntem.

I kiedy wypowiadał te słowa, wszystko nagle zamarło, stanęło w miejscu, jakby w oczekiwaniu na cud.

Kudłaty chłopak zdał sobie sprawę z tego, że to jest może (że może to być) jedyna okazja, żeby (może lepiej aby w stosunku do poprzedzającego że i całego zdania?) przez krótką chwilę było tak, jak dawniej. Przebiegł przez podwórze prawie nie dotykając bruku i znalazł się przed wysokimi drzwiami na klatkę schodową. Wpadł do środka i zanim wybrzmiały pierwsze dźwięki skrzypiec, on już był na półpiętrze. Przeskakując po trzy stopnie wbiegł na piętro. Zatrzymał się przed drzwiami z łuszczącą się farbą. Nacisnął na klamkę. Szeroki korytarz przedzielała firanka na drucie, spod której wystawało stare pianino. Odchylił zasłonkę stanął przed kolejnymi drzwiami. Otworzył je i znalazł się w przedpokoju z lustrem i wykrzywionym wieszakiem. Zawahał się przez chwilę, mając wątpliwość, czy poradzi sobie z tym, co za chwilę zobaczy. A z podwórza dochodził przytłumiany(literówka) płacz skrzypiec. Podszedł do białych, przeszklonych drzwi i położył dłoń na klamce (to chyba zbędne, bo jeśli tak chcesz zakonczyć utwór to łatwo o domysł).

Może podziały zdań, o które większość z nich się prosi zdynamizowałyby akcję? A przez to lepiej wyraziłbyś pośpiech bohatera za wspomnieniem?

Dzięki za uwagi! Zakończenie pozostaiwiam w domyśle (do słów Cygana)


RE: Muzyka - Gunnar - 22-06-2018

(16-06-2018, 10:26)Bruno Schwarz napisał(a): Przeskakując po trzy stopnie(przecinek?) wbiegł na piętro. Zatrzymał się przed drzwiami z łuszczącą się farbą. Nacisnął na klamkę. Szeroki korytarz przedzielała firanka na drucie, spod której wystawało stare pianino. Odchylił firankę(zasłonkę?) i stanął przed kolejnymi drzwiami. Otworzył je i znalazł się w przedpokoju z lustrem i wykrzywionym wieszakiem.
W dwóch ostatnich zdaniach trzy razy pojawia się spójnik "i", co przy cyztaniu na głos nie brzmi dobrze.
Może pierwsze zdanie: "Po odchyleniu zasłonki, stanął przed kolejnymi drzwiami"

Przesłanie o muzyce spox - tak własnie jest, do wielu utworów pamiętam sytuacje, gdy słyszałem je po raz pierwszy, lub kojarzą mi się z konkretnymi osobami.

Pozdrawiam


RE: Muzyka - Bruno Schwarz - 22-06-2018

(22-06-2018, 14:09)Gunnar napisał(a):
(16-06-2018, 10:26)Bruno Schwarz napisał(a): Przeskakując po trzy stopnie(przecinek?) wbiegł na piętro. Zatrzymał się przed drzwiami z łuszczącą się farbą. Nacisnął na klamkę. Szeroki korytarz przedzielała firanka na drucie, spod której wystawało stare pianino. Odchylił firankę(zasłonkę?) i stanął przed kolejnymi drzwiami. Otworzył je i znalazł się w przedpokoju z lustrem i wykrzywionym wieszakiem.
W dwóch ostatnich zdaniach trzy razy pojawia się spójnik "i", co przy cyztaniu na głos nie brzmi dobrze.
Może pierwsze zdanie: "Po odchyleniu zasłonki, stanął przed kolejnymi drzwiami"

Przesłanie o muzyce spox - tak własnie jest, do wielu utworów pamiętam sytuacje, gdy słyszałem je po raz pierwszy, lub kojarzą mi się z konkretnymi osobami.

Pozdrawiam
Dzięki


RE: Muzyka - Kotkovsky - 24-06-2018

Cytat:Dzięki za uwagi! Zakończenie pozostaiwiam w domyśle (do słów Cygana)

No, chyba że tak.



Cytat:  z podwórza dochodził przytłumiany (literówka) płacz skrzypiec (instrumentu/ nut - zalecane synonimy, wyrazy bliskoznaczne i inne , odpowiednie "zamienniki" Wink).

Opis brzmienia samej muzyki umieściłbym też wcześniej niż pod koniec utworu. W czasie gdy opisujesz wędrówkę bohatera po mieszkaniu.


RE: Muzyka - Bruno Schwarz - 02-07-2018

(24-06-2018, 15:57)Kotkovsky napisał(a):
Cytat:Dzięki za uwagi! Zakończenie pozostaiwiam w domyśle (do słów Cygana)

No, chyba że tak.



Cytat:  z podwórza dochodził przytłumiany (literówka) płacz skrzypiec (instrumentu/ nut - zalecane synonimy, wyrazy bliskoznaczne i inne , odpowiednie "zamienniki" Wink).

Opis brzmienia samej muzyki umieściłbym też wcześniej niż pod koniec utworu. W czasie gdy opisujesz wędrówkę bohatera po mieszkaniu.

Rzeczywiście, dzięki!


RE: Muzyka - proza Czerwiec 2018 - Gunnar - 11-07-2018

Oto najlepszy, według naszych użytkowników, utwór prozatorski czerwca 2018 roku.

Serdeczne gratulacje Smile

5 gwiazdeczek wędruje do mnie dla autora Wink


RE: Muzyka - proza Czerwiec 2018 - Bruno Schwarz - 11-07-2018

(11-07-2018, 10:04)Gunnar napisał(a): Oto najlepszy, według naszych użytkowników, utwór prozatorski czerwca 2018 roku.

Serdeczne gratulacje Smile

5 gwiazdeczek wędruje do mnie dla autora Wink

Dziękuję serdecznie za to fantastyczne wyróżnienie dla "Muzyki" i zachęcam Wszystkich do czytania/pisania epickich miniaturek!


RE: Muzyka - proza Czerwiec 2018 - Miranda Calle - 11-07-2018

Serdecznie gratuluję Smile


RE: Muzyka - proza Czerwiec 2018 - Bruno Schwarz - 11-07-2018

(11-07-2018, 15:25)Miranda Calle napisał(a): Serdecznie gratuluję Smile

Dzięki!