Via Appia - Forum
"Bycie online" podstępny złodziej czasu - Wersja do druku

+- Via Appia - Forum (https://www.via-appia.pl/forum)
+-- Dział: LIRYKA (https://www.via-appia.pl/forum/Forum-LIRYKA)
+--- Dział: Poezja (https://www.via-appia.pl/forum/Forum-Poezja)
+---- Dział: Poezja 2014 (https://www.via-appia.pl/forum/Forum-Poezja-2014)
+---- Wątek: "Bycie online" podstępny złodziej czasu (/Thread-Bycie-online-podst%C4%99pny-z%C5%82odziej-czasu)



"Bycie online" podstępny złodziej czasu - Lyssa - 02-03-2014

mój wzrok pod bzy zwabiły krokusy
wychodzące z ziemi jakby wołały
życie się budzi
a ty toniesz w szklanej klatce monitora

goniąc za pamięcią
prawie utraciłam rzeczywistość
w trujących pikselach
to skamlę
to warczę kulejąc w wersach
i w kółko myślę wierszami

to paranoja przelewana na bajty
piszę nie bacząc czy ktoś to czyta
mnie napędza przewijanie stron
tonę jak niedosyt na haju
ofiara wirusa FOMO*
nie żałuj

*fear of missing out


RE: W pułapce /Czasy online - miriad - 03-03-2014

ja będę nudny i wierny swoim metodom klasyfikacji.
Cytat:mój wzrok pod bzy zwabiły krokusy
krokusy (typ kwiata 1) zwabiły wzrok peela "pod" czyli na bzy (typ kwiata nr 2)
te krokusy wychodziły z ziemi, jakby wołały, że życie się budzi. co kto lubi, mnie takie formułki nie zadowalają. ok, niech będzie.
Cytat:a ty toniesz w szklanej klatce
moje pierwsze pytanie i wątpliwość: czemu akurat szklana ta klatka? co to znaczy, mości autorko?
Cytat:ścigając pamięć prawie utraciłam
rzeczywistość
Co??? starała się peelka coś sobie przypomniej, tak?
Cytat: w trujących pikselach skamlę i warczę
kuleję chodząc wersami
i myślę w kółko wierszem
no dobra, tu już widzimy retrospekcję z "czasów online", jak to stoi w tytule. mam racje? no dobra.
(przy czym na mój gust jest to wyrażone zdecydowanie niewdzięcznie, nic ciekawego, ba, poziom posadzki - za wyjątkiem myślenia wierszem, do czego przyczepić się nie moge, jest okej)

czy niedosyt na haju tonie? nie nadążyłem za tą poetyką. pewnie to mój jakiś defekt. w każdym razie wiersz w miarę zrozumiały, co mnie już cieszy, bo ostatnio słabo mi idzie interpretacja. tępak jestem po prostu.
po przeczytaniu całości już rozumiem szklaną klatkę. jest to strasznie marna metafora, sklecona w ogóle bez polotu. szklana klatka, a jednak się w niej TONIE. to jest bardziej jak słabe, nieprzemyslane. o bzach i krokusach nie pomne, bo to chyba jakaś perturbacja z kosmosu. niby przekaz jest jednoznaczny, ale ujęcie cokolwiek dziwi. co do reszty już się wypowiedziałem. a OGÓLNIE to raczej nuda. nic z tego wiersza nie wynika dla czytelnika, nic mi to nie daje. daremność wiersza, mimo, że moze i traktuje o rzeczach faktycznych i robi to względnie - ogólnie jest do niczego. rozumiesz.


RE: W pułapce /Czasy online - Lyssa - 03-03-2014

(03-03-2014, 01:10)miriad napisał(a): ja będę nudny i wierny swoim metodom klasyfikacji.
Cytat:mój wzrok pod bzy zwabiły krokusy
krokusy (typ kwiata 1) zwabiły wzrok peela "pod" czyli na bzy (typ kwiata nr 2)
te krokusy wychodziły z ziemi, jakby wołały, że życie się budzi. co kto lubi, mnie takie formułki nie zadowalają. ok, niech będzie.
Cytat:a ty toniesz w szklanej klatce
moje pierwsze pytanie i wątpliwość: czemu akurat szklana ta klatka? co to znaczy, mości autorko?
Cytat:ścigając pamięć prawie utraciłam
rzeczywistość
Co??? starała się peelka coś sobie przypomniej, tak?
Cytat: w trujących pikselach skamlę i warczę
kuleję chodząc wersami
i myślę w kółko wierszem
no dobra, tu już widzimy retrospekcję z "czasów online", jak to stoi w tytule. mam racje? no dobra.
(przy czym na mój gust jest to wyrażone zdecydowanie niewdzięcznie, nic ciekawego, ba, poziom posadzki - za wyjątkiem myślenia wierszem, do czego przyczepić się nie moge, jest okej)

czy niedosyt na haju tonie? nie nadążyłem za tą poetyką. pewnie to mój jakiś defekt. w każdym razie wiersz w miarę zrozumiały, co mnie już cieszy, bo ostatnio słabo mi idzie interpretacja. tępak jestem po prostu.
po przeczytaniu całości już rozumiem szklaną klatkę. jest to strasznie marna metafora, sklecona w ogóle bez polotu. szklana klatka, a jednak się w niej TONIE. to jest bardziej jak słabe, nieprzemyslane. o bzach i krokusach nie pomne, bo to chyba jakaś perturbacja z kosmosu. niby przekaz jest jednoznaczny, ale ujęcie cokolwiek dziwi. co do reszty już się wypowiedziałem. a OGÓLNIE to raczej nuda. nic z tego wiersza nie wynika dla czytelnika, nic mi to nie daje. daremność wiersza, mimo, że moze i traktuje o rzeczach faktycznych i robi to względnie - ogólnie jest do niczego. rozumiesz.

I co z tego że typ kwiata numer 1, 2 czy 10....i formułka nie odpowiada, pewnie za prosta Smile taka zwykła...jak by wołały....rozumiem wolisz bardziej karkołomne.....ścigając pamięć prawie utraciłam
rzeczywistość....właśnie w szklanej klatce.....monitor, komputer....w czeluści komputera....mości czytelniku Smile poziom posadzki....na to się nie obrażę, tylko nie podepcz.....chociaż nie ma co żałować zniszczonego przez wirus HOMO. Miło że czytasz.


RE: W pułapce /Czasy online - Lexis - 03-03-2014

Bardzo spodobał mi się Twój wiersz, Lysso.
Myślę co prawda, że w niektórych miejscach można by go dopracować, może zmienić co nieco budowę?
Przede wszystkim spodobała mi się puenta, o czymś podobnym rozmawiałam dzisiaj ze szkolnym pedagogiem. Tak czy inaczej, sama prawda. Nic dodać, nic ująć.
Pozdrawiam Smile


RE: W pułapce /Czasy online - Lyssa - 03-03-2014

Cieszę się Lexis, że się spodobał, poprawiłam go.


RE: W pułapce /Czasy online - emyk888 - 04-03-2014

Cześć Wink

I mi jakoś przypadł Twój wiersz do gustu, samo życie chciało by się wykrzyczeć. Czy bym coś w nim zmieniała, nic Wink Twoje "dzieło" kupuje jak stoi.


RE: W pułapce /Czasy online - Lyssa - 05-03-2014

Dziękuję emyk888 Smile


RE: W pułapce /Czasy online - Piramida88 - 07-03-2014

Ciekawie się to wszystko w głowie maluje. Podoba mi się koncepcja tego utworu, wychodzi całkiem dobrze. Szczególnie ostatnia strofa jest u mnie na plus. Z mojej strony 4/5 Jest ok Smile


RE: W pułapce /Czasy online - FantaSmaGoria - 07-03-2014

Tytuł jest okropny, a to strasznie ważna rzecz jest. Pomyśl nad tym.
Wiersz ogólnie, hm, całkiem w porządku, ale mam kilka uwag, które zaznaczam:

Cytat:mój wzrok pod bzy zwabiły krokusy
wychodzące z ziemi jakby wołały
życie się budzi
a ty toniesz w szklanej klatce

ścigając pamięć
prawie utraciłam rzeczywistość
w trujących pikselach kulejąc
chodzę wersami
to skamlę to warczę
i w kółko myślę wierszami

to paranoja przelewana na bajty
piszę nie bacząc czy ktoś to czyta
mnie napędza przewijanie stron
tonę jak niedosyt na haju
ofiara FOMO wirusa*
nie żałuj

Bardzo niejednolita forma. Raz silisz się na kunsztowne metafory, raz walisz pospolicie, raz archaicznie.
Przemyślałabym jeszcze, bo w tym wypadku taki zabieg nie ma uzasadnienia.


RE: Czasy online - Lyssa - 07-03-2014

Będę do niego jeszcze wracać.