Ocena wątku:
  • 1 głosów - średnia: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
z Wielkich Równin
#1
dziadek powiedział Mały Króliku
wyrastaj od nauk szamanów i rozkazów wodzów
Cień Własnego Wigwamu pokonał
białe włosy jak Custera
chroń źrebięta dzietne squaw
śnij pod własną derką
Łapacza Snów ustawiaj z wiatrem
Taniec Słońca otworzy twoje powieki
ponad wilgocią Białej Klaczy


Kobieto O Oczach Z Których Się Nie Wraca
wiatr napiera na twój jeleni ogon
ciągnie czyjąś brankę pod moją skórę
jak do tipi
taka będzie moja pieśń śmierci


tutaj zawsze jeszcze można
wspiąć się wyżej niż grzbiet konia
i zaufać jego nozdrzom
wiatr za grzywę trzymać w dłoniach

wszystkie źródła wschodzą w górach
żeby trawy mogły rosnąć
słońce wznosi orle pióra
i podrywa zieleń wiosną

przyszedł Bóg z białych ludźmi
ukraść wiatr ze Środka Świata
od ósmego dnia się nudził
teraz chce ich uczyć latać
Odpowiedz
#2
Nieco inaczej niż zwykle, chociaż można dostrzec charakterystyczny rys. Smutna opowieść z wiatrem we włosach.
Odpowiedz
#3
A to zdaje się jest jeden z twoich wierszy który nie przypadł mi do gustu.A o gustach nie dyskutujemy...

PS: Przeczytałem jeszcze raz , żeby nie było Big Grin
Odpowiedz
#4
Nie musi.
Wiesz, po czytaniu indiańskich książek na okrągło przy jedzeniu to tak musiało się skończyć.
Grzesiuka trzymałem w sławojce aż do rewolucji cywilizacyjnej.
Odpowiedz
#5
Może "białymi"?
Odpowiedz
#6
Białe włosy to starość a także przydomek nadany Custerowi przez Indian.
Odpowiedz
#7
(06-02-2018, 08:41)Grain napisał(a):
tutaj zawsze jeszcze można
wspiąć się wyżej niż grzbiet konia
i zaufać jego nozdrzom
wiatr za grzywę trzymać w dłoniach
Cytat z Ciebie, Grainie, oddaje to, czym jest dla mnie ten wiersz. Jest właściwie recenzją/opinia/komentarzem (albo? moze być podpuchą, jakby się komuś chciało tak widzieć, dla czytelnika. No, ale--- jak już gdzieś pisałem--- jest licentia czytelnia tyż, i nic mu nie zrobisz. I nie przewidzisz, ze nie dowidzi albo usiłuje nad-dowidzieć, aby dowieść to, czego nie ma w wierszu,)Miałem już dziś nikogo nie komentować, bo padam, ale ... no nie mogłem się nie poddać pokusie i ... jestem zadowolony, że ... że tu jestem. To piękny utwór, bardzo starannie skomponowany. Podoba mi się przejście z jednej stylistyki w kolejną. Jak przeskok z czasu w czas, a poza tym kapitalne nakierowanie na releksję i jednak... zasugerowanie (tak poza wierszem.... ) powrotu (wielu powrotów- nie tylko do krainy powieści i filmów z dzieciństwa, ale ... do poważnej refleksji na temat, który poruszasz, czy raczej, który śpiewasz. Tak, śpiewasz. Zmieniasz w pewnym momencie melodię. Tzeczy inne. Tu akurat większe niż zwykle odstępy (niż jeden "enter') między strofami mają sens o wiele głebszy. To jakby pozornie zestaw osobnych, autonomicznych "pięciu kawałków". Pięciu części. Hm, kurczę, jakoś mi się nasunęła tu --- w dalekim echu suita rockowa?  W starym, dobrym progresywnym, "rocko-symfonicznym" stylu. No, może gdzieś bardzo w tle. Kurczę. Wrócę tu. Czytać i słuchać....Pozdrawiam. 5/5. Nie mogę, niestety, dać więcej... 


P.S.

Wrócę także i po to, aby ewentualnie skorygować komentarz pisany w zmęczeniu ogromnym (choć humor dopisuje, a refleksja na sen Twoim utworem- zamyślenie/wsłuchanie się, dobrze mi zrobi- no, ujmę to inazczej, będzie mi ta refleksja przed snem pożyteczna)  po całym dniu pełnym wrażeń, szaleństwa i dźwięków. Po prostu będę miał dzięki Tobie wyciszenie. I dobry stan przed wieczorną - ...- "również"i ...  modlitwą= idę, słowa zaczynają mi się rwać.
[Obrazek: Piecz2.jpg]
Odpowiedz
#8
przyszedł Bóg z białych ludźmi--- ma jakiś sens, ale może kursywa z "białych'? 
to użycie formy niezbyt poprawnej z jednej strony jakoś pozwala pomyśleć, że uwiarygodni to stylistyka "niezbyt przecież poprawnie mówiących Indian w obcym dla siebie języku.". Powiedzmy,ze to będzie w klimacie.  no, ale też w sumie można ten zabieg potraktować jako nazbyt wysilony. Stąd też, może warto się skłonić do "z białymi ludźmi", Gdybym miał do tego robić muzykę, to nawet tak się lepiej śpiewa---- a i ja, w zmęczeniu, oceniając tak przeczytałem, że "z białymi ludźmi.
[Obrazek: Piecz2.jpg]
Odpowiedz
#9
Dzięki.

Ostatnią  cząstkę pisałem nucąc niektóre momenty Zuzanny.

https://www.youtube.com/watch?v=R2be9zxuXWE
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości