Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Zaśnięci
#1













a jeśli to wszystko jest barwnym mirażem
jak sen potłuczony co nam tylko przyśnił
horyzonty nad łąką wśród słów korytarze
wilgotności dłoni i cierpki smak wiśni

i nie ma nas wcale lub jesteśmy w pół
zdziwieniach marzeniach bezsensach
istnienia i karty niewiedzą odkryte na stół

zbudzimy się kiedyś o wiosnę za wcześnie
i bardziej nas jeszcze nie będzie w bezdechu
żonglując cieniami na ścianie szelestnie
zaśniemy ponownie z pozorem uśmiechu
Odpowiedz
#2
Początkowo miałem niesmak do mirażu - zwłaszcza takiego, który to jest "jak sen". Trochę mi to nie pasowało, a sam miraż w ogóle wolałbym zamienić na sen, albo przeciwnie - zostac przy mirażu (no lepie nie, zważywszy chociazby na tytuł. notabene - prześwietny). Konsekwentie. Ostatecznie jednak, po powtórym przeczytaniu, jakos mi przeszło. Moze zobojętniałem? Nie wiem czy to dobrze, ale tak w kazdym razie sie stało.
Aha, no i potłuczony... Hmmm. Rozczytuję to bardziej jako kolokwializm, z którym często wychodzi sie do określenia pewnego zachowania, a moze raczej typu ludzi. Takie bardzo młodziezowe i umowne - "ty potłuczony gościu!" Wiesz;]

Nie widzę też powodu, by pisać o mnogiej wilgotności dłoni. Bo wyszła liczba mnoga, nie wiem, czy zdajesz sobie z tego sprawe;] Podobnie ze smakiem wysni - czemu cierpki? Musi to coś znaczyc, a ja, kurczę, nie umiem odgadnąć, co takiegoSad Dlatego przychodzi mi do głowy wręcz, że może nie ma NIC znaczyc?;> Z chęcią poznam odpowiedź.

Cytat: i nie ma nas wcale lub jesteśmy w pół
zdziwieniach marzeniach bezsensach
istnienia i karty niewiedzą odkryte na stół
Tutaj się pogubiłem i już nie odnalazłem. Własciwie nic (oprócz początku, ale o tym niżej) nie rozumiem.

kapitalne są za to:
Cytat:horyzonty nad łąką wśród słów korytarze
może za wyjątkiem pogrubionego.
Cytat:i nie ma nas wcale lub jesteśmy w pół
samodzielnie, bez późniejszych "-niach" "-niach" Tongue jeśli wiesz, o czy mowie.
Cytat:zbudzimy się kiedyś o wiosnę za wcześnie
Cytat:i bardziej nas jeszcze nie będzie
bomba.
Cytat:zaśniemy ponownie z pozorem uśmiechu
żonglerka też była spoko, choć chyba troche naciągana, ale to przecież nie musi być ZAWSZE wada.

No i w ogóle (jak widać) końcówka. Także w jednym miejscu czarna dziura, nierozumienie. Reszta - cacy.
Odpowiedz
#3
Wpierw przeczytałem pouczający komentarz kolegi powyżej, później zabrałem się za skomentowanie wiersza. Dzięki temu może znajdę coś nowego, nie będę się powtarzał Smile. No, spróbuję:

"co nam tylko przyśnił"

brakuję tu słówka "się". Wiersz obszedłby się bez słówka "tylko" w tym wersie Smile.

"horyzonty nad łąką wśród słów korytarze"

Tu właśnie zrezygnowałbym z liczby mnogiej. Niech będzie jeden horyzont.

"i nie ma nas wcale lub jesteśmy w pół"

Zmieniłbym na "Jesteśmy połowicznie albo wcale."

"istnienia i karty niewiedzą odkryte na stół"

Nie mogę rozgryźć przesłania tego wiersza, dlaczego jest akurat w takiej formie. Napisałbym po prostu "istnienia i karty zakrytej niewiedzą".

"zbudzimy się kiedyś o wiosnę za wcześnie" - podoba mi się Smile. Proste, a piękne Smile.
Pozór uśmiechu to też fajna konstrukcja Smile.
Ogólnie ostatnia strofa jest mocną stroną tego utworu Smile.

Wiersz jest ogólnie całkiem spoko.
Pozdrawiam gorąco Smile

Odpowiedz
#4
Cytat:"co nam tylko przyśnił"

brakuję tu słówka "się". Wiersz obszedłby się bez słówka "tylko" w tym wersie
Miałem ten sam zarzut, dopóki nie zrozumiałem, że to nie tak się powinno czytaćTongue
Widzisz, tutaj nie stawia się interpunkcji, a szkoda. Jest to może jakieś następstwo zgnuśnienia, które z kolei zrodził bunt - taki nowy trend - w każdym razie co by nie było tu powodem, haczyk tkwi w tym, że po przyśnił możnaby wyobrazić sobie dwukropek. A po dwukropu - wyliczenie tychże rzeczy, które nam sen przyśnił.
Odpowiedz
#5
O widzisz, dzięki za objaśnienie Smile.
Można sobie wyobrażać, ale jednak interpunkcja się przydaje. Jeśli ktoś potrafi dobrze posłużyć się interpunkcją, napisze świetnie każdy utwór Smile.

Może kiedyś się nauczę xD.

Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości