Ocena wątku:
  • 2 głosów - średnia: 2
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
W kiblach
#1
Nie wiem, czy wiesz, że
w kiblach są węże
wyplute z ust młodych spragnionych.

Bytuje tam pamięć,
co pływa w niepamięć
i pukiel włosów utrapionych.
Miejmy nadzieję, że baba do lekarza będzie przychodzić, póki żyjemy.
Odpowiedz
#2
Pierwsza zwrotka daje radę. Dobre otwarcie tekstu. Rzadko to robię, lecz pokuszę się o 'swoją wersję', jeśli nie masz nic przeciwko. Tongue

Czy wiesz, że
w kiblach są węże
wyplute z ust młodych.

Bytuje tam pamięć,
co spływa w niepamięć
i pukiel włosów utrapionych.
Odpowiedz
#3
Utrapione włosy, powiadasz? Chyba rymu brakło, co? Pływać w niepamięć, mówisz? To nie jest po polskiemu, niestety.

No i osobiście totalnie nie rozumiem co mają reprezentować węże wyplute z ust młodych spragnionych...

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2


You'll never shine
Until you find your moon
To bring your wolf to a howl.
--- Saul Williams
Odpowiedz
#4
(26-06-2013, 18:55)rootsrat napisał(a): Utrapione włosy, powiadasz? Chyba rymu brakło, co? Pływać w niepamięć, mówisz? To nie jest po polskiemu, niestety.

No i osobiście totalnie nie rozumiem co mają reprezentować węże wyplute z ust młodych spragnionych...

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2

W gimnazjach nastolatkowie rzygają po prochach, po czym wkładają głowy "kujonów" w to samo miejsce.
Rymu nie brakło.
Pływa w niepamięć, mało osób o tym myśli.
To jest po polsku.



Miejmy nadzieję, że baba do lekarza będzie przychodzić, póki żyjemy.
Odpowiedz
#5
root wybebeszył mnie ze słów - jeśli mogę się wysłowić taką metaforą. czuję się jak młody wybebeszony, Lantus.
Odpowiedz
#6
(26-06-2013, 20:14)Lantus napisał(a):
(26-06-2013, 18:55)rootsrat napisał(a): Utrapione włosy, powiadasz? Chyba rymu brakło, co? Pływać w niepamięć, mówisz? To nie jest po polskiemu, niestety.

No i osobiście totalnie nie rozumiem co mają reprezentować węże wyplute z ust młodych spragnionych...

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2

W gimnazjach nastolatkowie rzygają po prochach, po czym wkładają głowy "kujonów" w to samo miejsce.
Rymu nie brakło.
Pływa w niepamięć, mało osób o tym myśli.
To jest po polsku.

Ups, jeśli chodzi o "utrapiony", to faktycznie, jest takie słowo - przepraszam, nie wiedziałem. Aczkolwiek po sprawdzeniu jego znaczenia, nie mam zielonego pojęcia jak się ma do treści wiersza.

"Pamięć, co pływa w niepamięć", nie jest stylistycznie poprawne. Wpływa. Płynie. Ale na pewno nie pływa. To NIE jest po polsku.

Metafora z wężami niezrozumiała, zbyt odległa znaczeniowo, nawet po wytłumaczeniu.

Teraz, kiedy już wytłumaczyłeś o co Ci chodziło (jak zwykle zresztą), uważam, że to nie jest dobry wiersz. Temat - nuda, wykonanie - słabe.
You'll never shine
Until you find your moon
To bring your wolf to a howl.
--- Saul Williams
Odpowiedz
#7
(26-06-2013, 06:55)Lantus napisał(a): Nie wiem, czy wiesz, że
w kiblach są węże
wyplute z ust młodych spragnionych.

tu jeszcze spoko, ogarniam o co chodzi i zanim napisałeś tłumaczenie, mniej więcej tak to zrozumiałam. No oprócz pierwszego skojarzenia jakie miałam z galeriankami i ich obecnością w ubikacjach. W końcu poezja ma to do siebie, że można ją różnie odczytywać.

(26-06-2013, 06:55)Lantus napisał(a): Bytuje tam pamięć,
co pływa w niepamięć
i pukiel włosów utrapionych.

tu już gorzej i zgadzam się z Rootem. Nie stylistycznie "pływa w niepamięć"- no bo niby jak?
Pukiel włosów utrapionych tu też można było by się doczepić, że jak to włosy mogą być utrapione? Ale, w końcu na rdrowy rozsądek, nie włosy są utrapione, a ich właściciele nurkujący w sedesie.


pozdrawiam

E.
[Obrazek: Piecz2.jpg]
Odpowiedz
#8
Wiersz, moim zdaniem, nie jest najlepszy. Już widziałam Twoje lepsze, Lantusie.
Próbowałam znaleźć sens od każdej strony i... nie widzę zbyt wiele.
Cytat:W gimnazjach nastolatkowie rzygają po prochach, po czym wkładają głowy "kujonów" w to samo miejsce.
Chodzę do gimnazjum, żadna głowa nie skończyła w kiblu od wielu lat Tongue
Podobnie z rzyganiem, jeśli już, to zwracają zawartość żołądka w krzakach czy coś. Ogólnie łazienki są nawet czyste i puste i to nie tylko w moim gimnazjum.

Próbuj dalej. Temat nie jest zły, ale musisz do niego podejść z innej perspektywy.
Pozdrawiam
The Earth without art is just eh.
Odpowiedz
#9
3/5, nieźle.
Druga strofa się gryzie.
Miejmy nadzieję, że baba do lekarza będzie przychodzić, póki żyjemy.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości