Ocena wątku:
  • 1 głosów - średnia: 3
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Hucpa
#1
Nie sądzę żebym wypluł dzisiaj
zdanie
warte przybicia do drzwi. Na klatkę.

Nawet nie wspomnę o umieszczeniu
na którymś z ramion,
od dźwigania krzyża.

Przyjdzie nienachalnie dopieścić
wybujałe ego.
Słusznie – szklanką wódki.

Zapaść
w czekanie słuchając drwin
filozofów, od niczego.


Zresztą nie sądzę – jak już
kłamałem.
Odpowiedz
#2
To jest przykład na to, że w tym samym stylu można równie dobrze pisać nie używając więc.
Odpowiedz
#3
Ale ja lubię więc... Strasznie Wink
Odpowiedz
#4
I tak było przed

Przyjdzie nienachalnie dopieścić

ty to wiesz i ja wiem
Odpowiedz
#5
To ja się piszę na to dopieszczanie , nienachalnie Big Grin

A gdzie "więc" , Jak to wiersz bez "więc" ?
Odpowiedz
#6
To jest tzw. Więc domyślne Wink
Odpowiedz
#7
Nie rozumiem tej afery z "więc", ale wiersz mi się podoba, choćby w każdej strofie było "więc"Smile

Bo jest nienagannie, schludnie i ciekawie w warstwie metaforycznej. Bo jest przewrotny. Bo jest gorzka (auto)ironia. Bo jest świetny tytuł, tworzący klamrę z pointą. Bo przyjdzie dopieścić wybujałe ego...
Oj Smile
[Obrazek: oscar.jpg]
Odpowiedz
#8
(06-02-2018, 16:36)Marcin Sztelak napisał(a): Nie sądzę żebym wypluł dzisiaj
zdanie
warte przybicia do drzwi. Na klatkę.-------------------------------------------------------------------------------------------------- ------------------> fajna dwuznaczność -
na klatkę schodową/ na klatkę (piersiową), czyli "przysłowiowe" "na klatę (brać/wziąć)

Nawet nie wspomnę o umieszczeniu
na którymś z ramion,
od niesienia krzyża.                 -----------------------> a tu mi coś zgrzyta "stylitycznie", Marcinie. Myślę, że warto byłoby
może poddać lekkiej prze-redakcji.  Ok, gdzieś tam dosłyszałem identycznie brzmiące  
'od niesienia krzyża" (jak zapisałeś) i "odniesienia krzyża" (jak można się dosłyszeć), ale całość tej części nie brzmi jakoś... dobrze. Ok, sens się daje zajarzyć, ale w tej wersji za bardzo na niekorzyść ta strofa, z racji "zgrzytów", wybija się od całości. Mam tu "wrażenie" jakiejś pomyłki... ze się  tak dellikatnie wyrażę.

Przyjdzie nienachalnie dopieścić
wybujałe ego.
Słusznie – szklanką wódki.

Zapaść
w czekanie słuchając drwin
filozofów, od niczego.


Zresztą nie sądzę – jak już
kłamałem.

Ogólnie ot, jakby od ręki napisane, wypowiedziane, wycedzone po męsku. Znam to, ten stan. Każdy normalny facet to zna. Zastosowałeś rozwiązania proste jak drut, ale wyszło w gruncie rzeczy w całkiem ciekawą wypowiedź poetycką. Tak, kamienna twarz, półuśmiech w ostateczności i ... niezły wiersz mamy, albo się spodziewamy (ja i moje czytelnicze ego). Zerknij jeszcze proszę w drugą, albo... rozjaśnij mi moje dziś nienajlepsze umiejętności jarzenia. Wrócę i wtedy walnę należne gwiazdki (może-mejbi-pytetr Cool Tongue  że tak spolszczę zapis innych jenzyków i języków) . Wiesz, Autorze, prócz ego to i jeszcze warto wobec wiersza uczynić tak, że Poeta Przyjdzie (aby tekst swój) nienachalnie dopieścić Cool ArS (dziś możliwe, że nieco nazbyt przytępiony)
[Obrazek: Piecz2.jpg]
Odpowiedz
#9
(06-02-2018, 16:36)Marcin Sztelak napisał(a): Nawet nie wspomnę o umieszczeniu
na którymś z ramion,
od dźwigania krzyża.
A tu mi jednak ciągle stylistycznie zgrzyta. I choćbym chciał szukać jakiegoś woalu "grzebania w znaczeniach, w języku" to nijak nie mogę.
Marcin, widzę, że jakieś zmiany i edycja była próbowana, ale ... kurde... tak ta strofa psuje całość (stylistyka!). 
od dźwigania krzyża.--- dałeś. ale brakuje mi jakiegoś szczegółu, który konkretyzuje, łącznika np. w postaci "tych" (??) od dźwigania (czy jak wcześniej; 'niesienia").
Sorry, że jestem tak późno i po tak długim czasie. Nadmiar spraw życiowych.  Myślę, że ... jednak... muszę ocenić Z ciężkim sercem. Bo utwór zasługiwałby na mocne ponad cztery, ale .... ta strofa!!!
Dodgy Sad .. co jednak czynię z naprawdę ciężkim sercem... Życzę jednak, po ewentualnych poprawkach podniesienia średniej, bo sama wymowa utworu. i wykonanie innych strof.. zasługują na wyżej i więcej, choć... się z nią (wymową) nie zgadzam... ale jednak...  znam ten ból...
[Obrazek: Piecz2.jpg]
Odpowiedz
#10
Literatka na niemoc twórczą - też jakieś rozwiązanie.
Oszczędny w formie, nie przegadany.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości